Spis treści:

Przydatne funkcje Google Maps

Najbardziej popularnymi i przydatnymi funkcjami Google Maps są np. nawigacja, Street View czy zdjęcia satelitarne.

Nawigacja Google Maps

Funkcje Google Maps: Nawigacja
Funkcje Google Maps: Nawigacja

Nawigacja Google Maps to aktualnie chyba najbardziej znana i najpopularniejsza aplikacja na świecie. Posiada rozbudowane funkcje, które pozwalają na dokładne zaplanowanie trasy. Przy wyznaczaniu trasy do wybranego miejsca mamy do wyboru rodzaj transportu, jakim będziemy się poruszać. Czy to będzie samochód, rower, pieszo czy transport publiczny (autobus, pociąg). Google daje możliwość edytowanie istniejących oraz dodawanie nowych obiektów i dróg. W trybie nawigacji możemy wybrać opcję zgłaszania np. zamkniętej drogi, wypadku czy kontroli radarowej.

Street View

Funkcje Google Maps: Street View
Funkcje Google Maps: Street View

Street View to funkcja Mapy Google, która pozwala nam poruszać się wirtualnie po ulicach na całym świecie bez ruszania się z domu. Korzystając z niej mamy możliwość odkrywania zabytków, cudów natury, a także dzięki wirtualnym spacerom wchodzić do muzeów, obiektów sportowych czy restauracji. Dzięki tej funkcji Google Maps możemy w bardzo łatwy sposób sprawdzić miejsce, w które wybieramy się po raz pierwszy i upewnić się, czy znajduje się tam parking i jak wygląda wejście do interesującego nas obiektu.

Zdjęcia satelitarne

Funkcje Google Maps: Zdjęcia Satelitarne
Funkcje Google Maps: Zdjęcia Satelitarne

Zapewne nie jeden z nas chciał zobaczyć świat z lotu ptaka. Dzięki funkcji zdjęć satelitarnych jest to możliwe. Zdjęcia satelitarne, to realne zdjęcia ziemi, które pozyskiwane są przez Google z wielu źródeł. Używając tej funkcji Google Maps, w bardzo prosty sposób możemy zobaczyć, jak wygląda pustynia Sahara, piramidy w Egipcie czy inne znane zabytki.

Najmniej znane, ale bardzo przydatne funkcje Google Maps

Udostępnianie lokalizacji

Funkcje Google Maps: Udostępnianie Lokalizacji
Funkcje Google Maps: Udostępnianie Lokalizacji

Google Maps umożliwia nam udostępnianie swojej lokalizacji w czasie rzeczywistym. Jest to bardzo przydatna funkcja jeśli chcemy powiadomić znajomych kiedy będziemy na miejscu wyznaczonego spotkania.

Aby udostępnić swoją lokalizację innej osobie, w aplikacji Mapy Google należy w prawym górnym rogu kliknąć swoje zdjęcie profilowe lub inicjał > Udostępnianie lokalizacji > Dodaj osoby

Teraz jeśli chcemy udostępnić swoją lokalizację osobie posiadającej konto Google, wystarczy, że znajdziemy i klikniemy w nią na liście kontaktów. Wybrana przez nas osoba otrzyma wiadomość i będzie mogła zobaczyć naszą lokalizację.

Jeśli jednak osoba, której chcemy udostępnić lokalizację, nie posiada konta Google, możemy jej wysłać link, który po kliknięciu otworzy mapę i wyświetli naszą lokalizację. Wystarczy, że zamiast klikać kontakt, klikniemy "skopiuj do schowka". Aplikacja skopiuje do schowka link, który możemy wysłać poprzez e-mail, SMS czy inny komunikator osobie, której chcemy udostępnić lokalizację. Po otworzeniu danego linku otworzą się Mapy Google, wyświetlając naszą lokalizację.

Pobieranie map i nawigacja offline

Jeśli planujesz wyprawę w miejsce, gdzie jest problem z zasięgiem, bądź za granicę i nie chcesz płacić kroci za dane komórkowe, możesz pobrać wybrany obszar i korzystać z nawigacji tak jak zwykle w trybie offline.

Tryb pracy map offline niestety nie będzie wyświetlał wszystkich informacji tak jak podczas połączenia z internetem. Po pobraniu wybranego obszaru możemy korzystać z aplikacji tak jak zwykle:

  • wyznaczanie i wyświetlanie trasy,
  • wyszukiwanie lokalizacji,
  • używanie nawigacji.

Musimy jednak mieć na uwadze, że podczas używania nawigacji w trybie offline nie będą wyświetlane nam informacje o korkach, czy alternatywne trasy. Wyznaczana trasa będzie wyłącznie dla podróży samochodem. Niestety nie ma opcji wyboru nawigacji dla transportu publicznego, rowerowego czy pieszo.

Dodawanie opinii do miejsc

Funkcje Google Maps: Opinie
Funkcje Google Maps: Opinie

Byłeś na wakacjach i skorzystałeś z usług hotelowych, zjadłeś wyśmienity obiad, a może skorzystałeś z usług lokalnej firmy usługowej? Tak bardzo chciałbyś podzielić się z kimś informacją o wspaniałej obsłudze, a nie wiesz jak? Mapy Google przychodzą z pomocą.

Dzięki opiniom do miejsc możesz podzielić się z użytkownikami z całego świata swoimi doświadczeniami z wybraną firmą. W tym celu wystarczy odnaleźć na mapie daną firmę i możesz zamieścić opinię.

W opinii możemy zamieścić:

  • ocenę w skali od 1 do 5,
  • tekst opinii,
  • zdjęcia miejsca, usługi, produktu.

W każdej chwili mamy dostępną opcję edycji naszej opinii.

Oś czasu

Funkcje Google Maps: Oś Czasu
Funkcje Google Maps: Oś Czasu

Oś czasu w mapach Google to zbiór miejsc, które najprawdopodobniej zostały przez nas odwiedzone. Miejsca zbierane są na podstawie naszej historii lokalizacji w smartfonie. Dostęp do niej mamy poprzez telefon, jak również komputer. Wystarczy się zalogować na nasze konto. W każdej chwili możesz edytować swoją oś czasu, jak również ją całkowicie lub częściowo usunąć. Wystarczy wejść do sekcji ustawienia i swojego konta.

Asystent Google a Mapy Google

Asystent Google jest coraz bardziej popularną funkcją umożliwiającą komunikowanie się z asystentem poprzez mowę. Możemy go zapytać o wszystko, czego tylko potrzebujemy, lub wydać polecenie np. "Zadzwoń do mamy", "Wyślij SMS-a do Anny o treści ...", lub "Jaka dziś pogoda?".

Asystent jest również pomocny do obsługi aplikacji Google Maps. Możemy go poprosić o wyznaczenie trasy do danego miejsca, domu czy pracy. Jedyne co musisz, to wypowiedzieć do telefonu: "Ok Google, wyznacz trasę do domu". Asystent uruchomi aplikację i wyznaczy trasę do lokalizacji, którą mamy zapisaną jako dom.

Korzystanie z Asystenta Google jest bardzo przydatne w trasie, kiedy to jesteśmy w trybie nawigacji i nie chcemy swojej uwagi odrywać od drogi. Wtedy możemy zapytać "Jaki jest następny krok?", "Jakie jest natężenie ruchu na trasie?" lub "Ile czasu pozostało do celu?". Asystent odpowie nam na wszystkie te pytania.

Rozkład jazdy autobusów i pociągów w Google Maps

Funkcje Google Maps: Rozkład Jazdy Autobusów i Pociągów
Funkcje Google Maps: Rozkład Jazdy Autobusów i Pociągów

Aplikacja Google Maps daje nam funkcje planowania trasy nie tylko dla samochodów, ale także do podróży pociągiem/autobusem/metrem. Wystarczy, że otworzymy aplikację, wyznaczymy trasę do miejsca, w które chcemy się udać i na górze wybierzemy środek transportu. Zostaną nam wyświetlone proponowane trasy wraz z godzinami odjazdów. Google Maps informuje również o poziomie zatłoczenia danej stacji w czasie rzeczywistym (o ile taki dane są dostępne).

Planowanie trasy do pracy

Droga z domu do pracy, to najczęściej pokonywana trasa przez nas. Każdy z nas doskonale wie, ile czasu potrzeba na jej pokonanie. Jednak czasem zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, takie jak wypadek, czy roboty drogowe. Wtedy z pomocą przychodzi nam Google Maps.

Ustawiając pozycję pracy w sekcji ustawienia, aplikacja będzie wysyłać nam informacje odpowiednio wcześniej, ile czasu zajmie nam droga do pracy.

Live View w Google Maps

Wykorzystując funkcję Live View w Google Maps na lotnisku, czy w galerii handlowej o wiele łatwiej odnajdziemy szukane miejsce. Jak na razie funkcja ta działa jedynie w kilku miejscach w Stanach, ale Google zapowiedziało, że funkcja zostanie rozszerzona na kolejne państwa.

Sterowanie odtwarzaniem muzyki w aplikacji Map Google

Aby ułatwić użytkownikom obsługę muzyki, Google wprowadziło funkcję sterowania odtwarzaczem wprost z nawigacji. Aby włączyć funkcję, należy przejść do ustawień nawigacji i włączyć opcję "Pokaż elementy sterujące odtwarzaniem multimediów".

Niestety, funkcja ta nie obsługuje wszystkich odtwarzaczy muzyki.

Gra w węża w Mapach Google

Funkcje Google Maps: Snake
Funkcje Google Maps: Snake

Ciekawym rozwiązaniem, jakie Google nam udostępnia, jest gra w klasycznego Snake na Mapie Google. Wybieramy miasto, w jakim chcemy zagrać i do zabawy....

Link do gry: https://snake.googlemaps.com/