Spis treści:

Wizytówka Google to bezpłatny, internetowy profil Twojej firmy w Google. Właściciel wizytówki może zamieścić w niej informacje o firmie, między innymi takie jak: nazwa firmy, godziny otwarcia, dane kontaktowe, adres czy zdjęcia. Co więcej, na wizytówce jest także miejsce na opinie od Twoich klientów! Jednakże, aby wizytówka wyświetlała się dla użytkowników, niezbędne jest jej zweryfikowanie.

Co to jest Kod weryfikacyjny Google? - definicja

Kod weryfikacyjny Google — to hasło, zazwyczaj kilkucyfrowy kod, przesyłany przez Google w celu zweryfikowania właściciela konta Google lub wizytówki w Mapach Google. Dzięki temu wujek Google ma pewność, od kogo pochodzi próba logowania, a tym samym pilnuje, aby Twoje dane i informacje wrażliwe nie wyciekły i nie dostały się w ręce osoby nieuprawnionej.

kod weryfikacyjny od Google wysłany SMS
kod weryfikacyjny od Google wysłany SMS

Kiedy i po co jest potrzebny kod weryfikacyjny Google?

Google wysyła kody weryfikacyjne w różnych przypadkach. Kiedy kwestia dotyczy Twojego Konta Google — otrzymasz kod w postaci wiadomości SMS na podany numer telefonu. W przypadku logowania na prywatne konto Google może zażądać potwierdzenia tożsamości jeśli:

 • masz problem z logowaniem się do swojego Konta Google lub jeśli chcesz zresetować hasło,
 • podczas weryfikacji dwuetapowej — przy włączaniu tej funkcjonalności w ustawieniach konta, Google weryfikuje numer telefonu, a następnie do każdego kolejnego logowania zostaniesz poproszony o użycie kodu weryfikacyjnego Google. Weryfikacja dwuetapowa to niezwykle skuteczny sposób na zabezpieczenie swojego Konta Gmail przed próbą włamania,
 • Google wykrył na Twoim koncie podejrzaną aktywność — na przykład techniczne zmiany na koncie,
 • Google zauważy podejrzaną próbę logowania na Twoje konto Google — logowanie w innej lokalizacji lub z innego urządzenia,
 • Google podejrzewa, że jesteś robotem.

Kolejnym przypadkiem kiedy Google może zażądać użycia kodu weryfikacyjnego, jest weryfikacja własności Profilu Firmy w Google (Google Business Profile), inaczej wizytówki Google. Kiedy Google wymaga weryfikacji?

 • Jeśli zakładasz nowe konto firmowe — przy tworzeniu profilu zostaniesz poproszony o kod weryfikacyjny. Jeśli będziesz mieć odrobinę szczęścia, wizytówka może zostać założona bez konieczności weryfikacji (z reguły poprzez połączenie z Google Search Console),
 • jeśli z powodu podejrzanej aktywności na Twoim profilu firmy zostanie on zawieszony, lub posiadana już weryfikacja zostanie cofnięta,
 • jeśli Google podejrzewa, że Twoja firma nie istnieje lub jest niezgodna z regulaminem,
 • jeśli do Twojego biznesowego konta Google mają dostęp osoby trzecie — których profile według Google są podejrzane.

Jeśli Twoja wizytówka do tej pory funkcjonowała bez zarzutu, a teraz wymaga weryfikacji, warto wiedzieć o tym, że nie jest to równoznaczne z zawieszeniem — wizytówka wymagająca weryfikacji jest widoczna w Google i wyświetla się potencjalnym Klientom, jednak nie można na niej wprowadzać żadnych zmian, dodawać zdjęć czy aktualizacji.

Jakie są sposoby na zweryfikowanie profilu Twojej firmy w Google?

W przypadku weryfikacji wizytówkowej istnieje kilka sposobów na potwierdzenie istnienia firmy.

Kartka pocztowa z kodem weryfikacyjnym

Wystarczy, że w formularzu wpiszesz i zatwierdzisz swoje imię i nazwisko lub dane firmy do odbioru poczty, a Google wyśle Ci kartkę pocztową na adres podany na wizytówce.

SMS lub połączenie telefoniczne

Podczas zakładania firmowego profilu w Google, będziesz miał możliwość dodania numeru telefonu — służy on nie tylko do komunikacji z Klientami, ale także do weryfikacji! Na podany numer telefonu możesz otrzymać kod weryfikacyjny poprzez SMS lub połączenie telefoniczne.

E-mail

Podobnie jak w kwestii numeru telefonu, przy weryfikacji Profilu Google, na Twojego maila z domeną firmy po @ może przyjść kilkucyfrowy kod weryfikacyjny.

Rozmowa wideo na żywo

Metodą weryfikacji, bez konieczności użycia kodu weryfikacyjnego Google, jest rozmowa video na żywo — podczas rozmowy musisz udowodnić, że firma, której profil chcesz zweryfikować, istnieje i działa w podaje lokalizacji. Zazwyczaj na taką rozmowę trzeba umówić się z pracownikiem supportu, który w trakcie trwania wideo prosi o potwierdzenie, że masz dostęp do pomieszczeń przeznaczonych tylko dla pracowników.

Film weryfikacyjny

Innym sposobem na zweryfikowanie wizytówki, bez użycia kodu weryfikacyjnego, jest film weryfikacyjny. Musisz nagrać film, na którym udowodnisz, że Twoja firma znajduje się i działa pod podanym adresem.

Nie możesz zweryfikować swojej wizytówki?

Skontaktuj się z nami!

Gdzie wpisać kod weryfikacyjny Google?

Zarówno przy zakładaniu nowego konta jak i wizytówki w Google wysyła się kod już podczas rejestracji profilu.

Jeśli profil Twojej firmy w Google wymaga weryfikacji, wówczas obok wizytówki w panelu widnieje taki status:

wymagana weryfikacja profilu Google
wymagana weryfikacja profilu Google

Po kliknięciu "Weryfikuj" wyświetla się okno weryfikacyjne. To tutaj musisz wybrać jedną z dostępnych metod weryfikacyjnych. Jak widać na obrazku poniżej, w tym przypadku Google umożliwia weryfikację na dwa sposoby: przy użyciu numeru telefonu (SMS lub połączenie telefoniczne) oraz adresu e-mail.

sposób weryfikacji profilu firmy Google
sposób weryfikacji profilu firmy Google

Po rozwinięciu jednej z opcji oczom ukazuje się możliwość wyboru języka, w którym chcesz zweryfikować wizytówkę, a następnie dwie opcje: SMS lub połączenie telefoniczne. Poprzez te środki kontaktu uzyskasz kilkucyfrowy kod weryfikacyjny i teraz pozostaje już tylko jeden krok!

weryfikacja profilu firmy Google przez telefon
weryfikacja profilu firmy Google przez telefon

Użyj kodu weryfikacyjnego Google w wyznaczonym miejscu i ponownie ciesz się dostępem do edycji wizytówki!

A może akurat Tobie przytrafiła się weryfikacja przez kartkę pocztową — co wtedy?

Kartka od Google powinna się znaleźć w Twoich rękach w ciągu około 2 tygodni od kliknięcia “Wyślij”. Jeśli Google umożliwia Ci weryfikację profilu poprzez wysłanie kartki pocztowej z kodem weryfikacyjnym, miejsce na wpisanie tego kodu znajdziesz po kliknięciu “Menedżer Profilu Firmy” tuż obok statusu weryfikacji będzie znajdował się przycisk “Wpisz Kod”.

Pamiętaj! Kody weryfikacyjne Google są zawsze bezpłatne!

Co jeśli jeden sposób na zweryfikowanie wizytówki nie działa?

List z kodem do Ciebie nie dotarł, wykorzystałeś już pozostałe, dostępne możliwości, ale Google nadal nie zweryfikowało Twojej wizytówki? Co więcej, nie masz już innych możliwości weryfikacyjnych? W takim wypadku pozostało Ci tylko, skontaktować się z Supportem Google.

brak weryfikacji wizytówki Google
brak weryfikacji wizytówki Google

Niestety zdarza się, że mimo wielokrotnych prób weryfikacji, Google uzna Twój profil lub wizytówkę za niewiarygodną, wówczas jedynym sposobem pozostaje kontakt z Supportem Google. Masz taką możliwość w panelu wizytówki, aby to zrobić:

 • zaloguj się na swoje konto Google, na którym jest wizytówka,
 • w wyszukiwarce wpisz nazwę wizytówki,
 • rozwiń 3-kropek nad menu,
 • wybierz „pomoc”,
 • otworzy się nowa karta w przeglądarce, wejdź na nią i przewiń na sam dół,
 • kliknij „kontakt z nami”,
 • przejdź wszystkie kroki w formularzu kontaktowym i go wyślij.

Podsumowanie

Podsumowując, profil wymagający weryfikacji nadal jest widoczny w sieci, jednakże nie można na nim wprowadzać żadnych zmian. Aby go zweryfikować, należy udowodnić Google, że Twoja firma istnieje, a podany na niej adres czy też numer telefonu są prawdziwe.

Uważaj na próby wyłudzenia danych! Google wysyła kody weryfikacyjne jedynie wówczas, kiedy to Ty zainicjujesz proces! Pamiętaj także o tym, aby nigdy nie udostępniać kodów weryfikacyjnych osobom postronnym.

Dzięki temu poradnikowi udało Ci się zweryfikować wizytówkę Google? Gratulacje!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozycjonowania wizytówki oraz poznać rozwiązania napotykanych problemów na profilu w Google, dołącz do naszej grupy Top 1 w Mapach na Facebook’u!