Z tego artykułu dowiesz się:

Skoro trafiłeś na ten artykuł, to oznacza, że posiadasz swoją firmę i wiesz, co to jest wizytówka Google oraz znasz podstawy jej funkcjonowania, ale chcesz dowiedzieć się, jak ją utworzyć, aby wyświetlała się w wyszukiwarce. Cały proces tworzenia wizytówki Google i jej weryfikacji, aby pokazała się w wynikach wyszukiwania, jest stosunkowo łatwy i składa się z kilku etapów, na których podajemy niezbędne informacje, zanim będziemy mogli dokonać jej weryfikacji i zostanie ona opublikowana w Google. Poniżej przedstawiamy bardzo dokładnie i krok po kroku cały proces, jak dodać firmę do map Google, dzięki któremu będziesz w stanie sam zrobić wizytówkę i Twoja firma będzie widoczna w internecie dla innych użytkowników. Zaczynamy dodawanie firmy do Google Maps ? Czytaj dalej artykuł lub zapoznaj się z dedykowanym filmem! 

Surfer Local - Local SEO Tool & Software

Surfer Local

Czy dodanie firmy do Google Maps jest darmowe?

Tak, dodanie firmy do Google Moja Firma jest darmowe i w momencie tworzenia wizytówki firmy w Google nie wiążą się z tym żadne opłaty. Później, również za darmo możesz zarządzać nią w panelu Google Moja Firma. Można natomiast płacić za optymalizację wizytówki w Mapach Google, czyli za pozycjonowanie w Mapach Google. Jest to natomiast indywidualną kwestią każdej z firm.


Jak dodać swoją firmę do Google Moja Firma?

1.
W celu dodania profilu swojej firmy otwórz stronę Google Moja Firma.
2. Następnie u góry po prawej stronie kliknij w Zarządzaj teraz.
3. W dalszym ciągu zaloguj się do swojego konta Google.
4. Później dodaj Twoją firmę do Google Maps.
5. Po wykonaniu całego procesu i uzupełnieniu danych Twoja firma musi zostać zweryfikowana.


Zapytaj o ofertę jednorazowej konfiguracji i aktywacji wizytówki firmy w Google
Ciekawostka
- przy dodawaniu firmy może się okazać, że widnieje już ona w Mapach Google i pokazuje się normalnie w lokalnym panelu w wynikach wyszukiwania. Dzieje się tak, ponieważ mogła zostać dodana przez innego użytkownika lub przez Google na podstawie innych informacji o firmie, które krążą w internecie - zgłoś prawo do własności, abyś mógł zarządzać firmą.

Jak zgłosić prawo do własności wizytówki
Jak zgłosić prawo do własności wizytówki.

KROK 1: Podaj nazwę firmy

Dodając firmę, na samym początku musimy wpisać nazwę, pod którą będzie się wyświetlała wizytówka Google w lokalnym panelu w wynikach wyszukiwania oraz w Google Maps. Nazwa nie powinna zawierać w sobie między innymi emoji oraz słów kluczowych, ponieważ jest to niezgodne z wytycznymi od Google, które są opisane tutaj: https://support.google.com /business/answer/ 3038177?hl=pl.

Podaj nazwę firmy
Podaj nazwę firmy.

KROK 2: Wybierz kategorię główną

Teraz musimy dokonać analizy konkurencji w poszukiwaniu głównej frazy do kategorii. W tym przypadku wpisujemy w wyszukiwarce interesujące nas słowo, np. pozycjonowanie stron + miasto, sprawdzamy top 20 wyników i określamy częstotliwość każdej kategorii.

Na kategorię główną wybieramy tą, która w top 20 ma najwięcej konkurentów.

Więcej o researchu kategorii dowiesz się w artykule o tym, jak pozycjonować wizytówkę Google.

Wybierz kategorię główną
Wybierz kategorię główną.

KROK 3: Dodaj usługi

Na tym etapie musimy wybrać usługi, które oferujemy i realizujemy. Możemy wybrać kilka spośród dostępnych bądź kliknąć opcję Dodaj usługę niestandardową i ręcznie wpisać oferowane przez nas usługi. Opcja ta jest dostępna od przełomu listopada i grudnia 2019 roku. Jest ona następstwem tego, że ostatnio dodawane usługi w wizytówce Google zostały diametralnie zmienione i są od teraz ściśle powiązane z powyższymi kategoriami, czyli jednym z najważniejszych czynników rankingowych.

Ważne: Opcja ta nie wyświetli się i automatycznie zostaniesz przeniesiony do etapu 4 jeśli według Google wybrana przez Ciebie kategoria nie powinna posiadać oferowanych usług.

Dodaj usługi
Dodaj usługi.

KROK 4: Zaznacz, czy chcesz wyświetlać lokalizację firmy

Kolejnym krokiem będzie zaznaczenie, że chcesz, aby klienci mogli zobaczyć w wizytówce adres Twojej firmy i mieli możliwość kliknięcia “wyznacz trasę”. Jeśli Twój model biznesowy wymaga jeżdżenia do klientów i nie obsługujesz ich w siedzibie swojej firmy, zaznacz “Nie”.

Jeśli wybrałeś “Nie”, przejdź do punktu 7.

Zaznacz czy chcesz wyświetlać lokalizację
Zaznacz czy chcesz wyświetlać lokalizację.

KROK 5: Wpisz adres siedziby firmy, który będzie się wyświetlał w wizytówce Google

Następną operacją, którą musimy wykonać, jest dodanie lokalizacji firmy. Na podany adres przyjdzie również kod weryfikacyjny, aby zweryfikować firmę i prawo do własności jej wizytówki w Google. W przypadku niedokładnego adresu będzie wymagane ręczne ustawienie znacznika na mapie.

Podaj adres firmy
Podaj adres firmy.

KROK 6: Zaznacz, że obsługujesz/lub nie klientów w siedzibie firmy

Następnie pojawia się pytanie, czy świadczymy usługi również poza lokalizacją. Dla restauracji, gabinetów itp. zaznaczamy “Nie, nie chcę jej wyświetlać”. Dla działalności usługowej, która działa na określonym obszarze należy zaznaczyć “Tak, obsługuję klientów poza moją lokalizacją”.

Zaznacz że obsługujesz lub nie klientów w siedzibie
Zaznacz że obsługujesz lub nie klientów w siedzibie.

KROK 7: Dodaj obszar działania

Jeśli w powyższym punkcie zaznaczyłeś “nie, nie chcę jej wyświetlać”, przejdź do punktu nr 7.

Tutaj musimy wybrać obszar działania, na jakim świadczymy swoje usługi. Mogą to być miasta, gminy, powiaty, województwa lub kraje.

Dodaj obszary, które obsługujesz
Dodaj obszary, które obsługujesz.

KROK 8: Podaj numer telefonu i adres strony www

Tutaj oczywiście musimy podać prawidłowy numer telefonu, który będzie widniał w wizytówce oraz adres strony WWW. Jeśli nie mamy strony internetowej, zaznaczamy “utwórz bezpłatnie witrynę na podstawie podanych przeze mnie informacji”. Ta opcja od razu utworzy nam stronę internetową tzw. business site, którą będziemy mogli później skonfigurować i uzupełnić.

Podaj numer telefonu i adres strony www
Podaj numer telefonu i adres strony www.

KROK 9: Wprowadź dane

Pomiń ten krok, jeśli w punkcie 2 zaznaczyłeś “Tak”.

W przypadku wybrania w punkcie drugim, że nie chcemy wyświetlać naszej lokalizacji w mapach, musimy teraz wpisać adres, na który Google wyśle kod weryfikacyjny.

Podaj adres, na który przyjdzie kod weryfikacyjny
Podaj adres, na który przyjdzie kod weryfikacyjny.

KROK 10: Wyślij kod weryfikacyjny

Przedostatnim etapem jest wysłanie kodu weryfikacyjnego na nasz adres.
Weryfikacja jest bardzo ważna, ponieważ bez niej wizytówka Google po prostu nie będzie się wyświetlać w Mapach Google.

Weryfikację możesz przeprowadzić na kilka sposobów:

  • List z kodem weryfikacyjnym na wskazany adres (czas oczekiwania na list to około 2 tygodnie),
  • Telefon robota Google z kodem (nie zawsze jest taka możliwość),
  • Sms z kodem (nie zawsze jest taka możliwość).
  • E-mail z kodem (nie zawsze mamy taką możliwość).
  • Nie będziemy musieli jej weryfikować (bardzo mała szansa).

O ile ta pierwsza forma weryfikacji występuje zawsze, to niestety następne często są niedostępne.

Wybierz sposób weryfikacji wizytówki
Wybierz sposób weryfikacji wizytówki.

KROK 11: Zweryfikuj wizytówkę

Po uzupełnieniu wszystkich wyżej wymienionych informacji zostaje nam ostatni etap, czyli musimy zweryfikować firmę. Następnie możesz przejść dalej i uzupełnić profil - dodawać zdjęcia, wpisy, strony itd.

Wpisz kod weryfikacyjny od Google w panelu Google Moja Firma
Wpisz kod weryfikacyjny od Google w panelu Google Moja Firma.

Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego firma powinna pojawić się na mapie do 24h, ale zazwyczaj dzieje się to w przeciągu kilku godzin. Od tej chwili wizytówka w Google będzie pokazywała naszym odbiorcom bardzo cenne informacje np. numer telefonu czy opinie. Dodatkowo osoba nieznająca okolicy zbyt dobrze, może skorzystać z opcji “street view” - "wirtualny spacer", co ułatwi jej dotarcie w odpowiednie miejsce. Co więcej, użytkownicy będą mogli zadawać pytania, na które my jako specjaliści udzielimy odpowiedzi.
Jeżeli w dalszym ciągu założenie profilu sprawia Ci problem, idealnym rozwiązaniem będzie powierzenie stworzenia i prowadzenia wizytówki w Google specjalistom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy: oferta i cennik na pozycjonowanie lokalne w Mapach Google


Makieta dla Twojej firmy w Google

Jeśli już opublikujesz swoją działalność w internecie i uzupełnisz niezbędne dla użytkowników informacje, zobacz, jakie możliwości i jaki wpływ ma makieta na pozyskiwanie opinii z Google (opinie są jednym z wielu czynników rankingowych i dodatkowo wpływają na podejmowane przez użytkowników wyszukiwarki decyzje).

Pozyskiwanie opinii - szczególnie pozytywnych, jest bardzo trudne dla firm. Makieta pozwala pozyskiwać opinie na kilka różnych sposobów, które opisaliśmy w artykule pt. link do wizytówki Google. Podpowiada jak znaleźć firmę, dodać opinię, jakich słów użyć oraz wzywa do działania! 

Makietę możesz wysłać poprzez e-mail, umieścić na stronie, wydrukować i nakleić na drzwiach, oprawić w ramkę, wydrukować i rozdać... możliwości jest wiele!

Zapytaj o wycenę stworzenia profesjonalnej makiet dla Twojej firmy

Podsumowanie


Podsumowując, stworzenie wizytówki Google swojej firmy w Google jest prostym i szybkim procesem, ale to dopiero początek całej drogi mającej na celu jej wypozycjonowanie na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania w mapach. W tym czasie musimy wykonać wiele różnych czynności, które pomogą nam zwiększyć pozycję wizytówki w Google Maps, a w efekcie przejścia na stronę i zwiększenie sprzedaży. Od tego momentu jesteś już właścicielem profilu Twojego biznesu w Google Moja Firma, który pozwala na wykonywanie różnego rodzaju działań, np. dodawanie zdjęć od Ciebie czy innych osób, czym możesz zwiększyć pozycję i widoczność. W jednym miejscu masz powiadomienia o nowych opiniach, wiadomości od nowych klientów itd. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wypozycjonować Twoją wizytówkę Google, zapraszamy na dedykowany artykuł pt. 9 skutecznych sposobów na to, jak pozycjonować wizytówkę Google w Mapach Google.

Możesz również odwiedzić fanpage i grupę Top 1 w Mapach, które są poświęcone tej tematyce. 

Pamiętaj też, że wizytówka to tylko jedna z wielu reklam, które są dostępne w sieci. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z naszym dedykowanym artykułem, z którego dowiesz się o o wszystkich możliwych formach reklamy w internecie.  

Powodzenia w dodawaniu profilu swojej firmy do Google Moja Firma i Mapy Google. 


Jeśli natomiast masz już profil i chcesz go usunąć, przeczytaj dedykowany artykuł pt. jak usunąć wizytówkę Google