Z tego artykułu dowiesz się:

Skoro trafiłeś na ten artykuł, to oznacza, że posiadasz swoją firmę i wiesz, co to jest wizytówka Google oraz znasz podstawy jej funkcjonowania, ale chcesz dowiedzieć się, jak ją utworzyć, aby wyświetlała się w wyszukiwarce Google. Cały proces tworzenia wizytówki Google i jej weryfikacji, aby pokazała się w wynikach wyszukiwania, jest stosunkowo łatwy i składa się z kilku etapów, na których podajemy niezbędne informacje, zanim będziemy mogli dokonać jej weryfikacji i zostanie ona opublikowana w Google. Poniżej przedstawiamy bardzo dokładnie i krok po kroku cały proces, jak dodać firmę do map Google, dzięki któremu będziesz w stanie sam zrobić wizytówkę, a i Twoja firma stanie się widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania dla innych użytkowników. Zaczynamy dodawanie firmy do Google Maps ? Czytaj dalej artykuł lub zapoznaj się z dedykowanym filmem! 


Chcesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się pozycjonowaniem wizytówek w Google Maps? Poproś o bezpłatną wycenę!

Tak, chcę darmową wycenę

Czy dodanie firmy do Google Maps jest darmowe?

Tak, dodanie firmy do Google Moja Firma jest darmowe i w momencie tworzenia wizytówki firmy w Google nie wiążą się z tym żadne opłaty. Później, również za darmo możesz zarządzać nią w panelu Google Moja Firma. Można natomiast płacić za optymalizację wizytówki w Mapach Google, czyli za pozycjonowanie w Mapach Google oraz za reklamy Google Ads. Jest to jednak indywidualną kwestią każdej z firm.

Pamiętaj! Posiadanie wizytówki w usłudze Google My Business nie wymaga przedłużenia jej wyświetlania poprzez opłacenie abonamentu. Za nic nie musisz płacić ani podczas zakładania wizytówki, ani w dalszych latach jej posiadania!

Jak dodać swoją firmę do Google Moja Firma?

1.
W celu dodania profilu swojej firmy otwórz stronę Google Moja Firma.
2. Następnie u góry po prawej stronie kliknij w Zarządzaj teraz.
3. W dalszym ciągu zaloguj się do swojego konta Google.
4. Później dodaj Twoją firmę do Google Maps.
5. Po wykonaniu całego procesu i uzupełnieniu danych Twoja firma musi zostać zweryfikowana.

Ciekawostka - przy dodawaniu firmy może się okazać, że widnieje już ona w Mapach Google i pokazuje się normalnie w lokalnym panelu w wynikach wyszukiwania. Dzieje się tak, z uwagi na fakt, że mogła zostać dodana przez innego użytkownika lub przez Google na podstawie informacji o firmie, które krążą w internecie - zgłoś prawo do własności, abyś mógł zarządzać firmą.

Jak zgłosić prawo do własności wizytówki
Jak zgłosić prawo do własności wizytówki.

KROK 1: Podaj nazwę firmy

Jeśli jednak profil Twojej firmy nie znajduje się w Mapach Google, możesz przejść do jego tworzenia. Dodając firmę, na samym początku musisz wpisać nazwę, pod którą będzie się wyświetlała wizytówka Google w lokalnym panelu w wynikach wyszukiwania oraz w Google Maps. Nazwa nie powinna zawierać w sobie między innymi emoji oraz słów kluczowych, ponieważ jest to niezgodne z wytycznymi od Google, które są opisane tutaj: https://support.google.com /business/answer/ 3038177?hl=pl.

Ważne - po wpisaniu nazwy firmy otrzymasz propozycje wizytówek o podobnych tytułach. Sprawdź, czy któraś z nich nie prezentuje Twojej firmy!

Podaj nazwę firmy
Podaj nazwę firmy.

KROK 2: Wybierz kategorię główną

Teraz musisz dokonać analizy konkurencji w poszukiwaniu głównej frazy do kategorii. W tym przypadku wpisz w wyszukiwarce interesujące Cię słowo, np. pozycjonowanie stron + miasto, sprawdź top 20 wyników i określ częstotliwość każdej kategorii.

Na kategorię główną wybierz tą, która w top 20 ma najwięcej konkurentów.

Więcej o researchu kategorii dowiesz się w artykule o tym, jak pozycjonować wizytówkę Google.

Wybierz kategorię główną
Wybierz kategorię główną.

KROK 3: Zaznacz, czy chcesz wyświetlać lokalizację firmy

W kolejnym kroku zaznacz czy chcesz, aby potencjalni klienci mogli zobaczyć w wizytówce fizyczny adres Twojej firmy i wyznaczyć trasę dojazdu. Jeśli Twój model biznesowy wymaga jeżdżenia do klientów i nie obsługujesz ich w siedzibie swojej firmy, zaznacz “Nie”.

Jeśli wybrałeś “Nie”, przejdź do punktu 7.

Zaznacz czy chcesz wyświetlać lokalizację
Zaznacz czy chcesz wyświetlać lokalizację.

Ciekawostka! W momencie, gdy ustawiona przez Ciebie kategoria, będzie wymagała widocznej lokalizacji, Google poinformuje Cię o tym i nie przepuści do kolejnego kroku tworzenia wizytówki, dopóki nie zaznaczysz “tak” lub nie zmienisz kategorii. Do tego typu działalności należą m.in. restauracje, hotele czy warsztaty samochodowe.

Kategorie działalności z konieczną lokalizacją
Kategorie działalności z konieczną lokalizacją

KROK 4: Wpisz adres siedziby firmy, który będzie się wyświetlał w wizytówce Google

Następną operacją, którą musisz wykonać, jest dodanie lokalizacji firmy. Na podany adres przyjdzie również kod weryfikacyjny (poprzez kartkę pocztową), dzięki któremu będziesz mógł zweryfikować firmę i uzyskać prawo do własności jej wizytówki w Google. W przypadku niedokładnego adresu będzie wymagane ręczne ustawienie znacznika na mapie.

Podaj adres firmy
Podaj adres firmy.

ustaw poprawną lokalizację na mapie
Ustaw poprawną lokalizację na mapie

Prowadzisz firmę i chcesz poprawić jej widoczność w Google Maps? Skorzystaj z usług pozycjonowania wizytówki Google.

Poproś o darmową wycenę

KROK 5: Sprawdź jeszcze raz, czy profilu Twojej firmy nie ma w Google My Business

Możliwe, że Google po raz kolejny zapyta Cię, czy profil firmy, który chcesz dodać nie znajduje się już w sieci. Tym razem propozycje będą dopasowane do adresu firmy. Jeśli pojawi Ci się ta sekcja, powinieneś sprawdzić dostępne opcje, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do stworzenia duplikatów wizytówki. Jeśli sugestie nie są związane z Twoją firmą, zaznacz “żadna z opcji nie pasuje” i przejdź do następnych kroków.

Sprawdź, czy Twojej wizytówki nie ma już w sieci
Sprawdź, czy Twojej wizytówki nie ma już w sieci

KROK 6: Zaznacz, że obsługujesz/lub nie klientów poza siedzibą firmy

Następnie pojawia się pytanie, czy świadczysz usługi również poza lokalizacją. Odpowiedź będzie zależna od rodzaju prowadzonej działalności. Dla restauracji, gabinetów itp. zaznacz “Nie”. Dla działalności usługowej, która działa na określonym obszarze należy zaznaczyć “Tak”.

Jeśli zaznaczyłeś “nie”, możesz pominąć punkt 7 i przejść od razu do 8.

Zaznacz że obsługujesz lub nie klientów w siedzibie
Zaznacz że obsługujesz lub nie klientów w siedzibie.

KROK 7: Dodaj obszar działania

Tutaj musisz wybrać obszar działania, na jakim świadczysz swoje usługi. Mogą to być miasta, gminy, powiaty, województwa lub kraje. Możesz dodać maksymalnie 20 obszarów działania. Pamiętaj też, aby były zgodne z rzeczywistością i obsługiwane przez Twoją firmę.

Dodaj obszary, które obsługujesz
Dodaj obszary, które obsługujesz.

Co ważne, jeśli nie obsługujesz swoich klientów w określonej lokalizacji, a w obszarach działania nie dodasz żadnej opcji, Google zapyta Cię o region, w którym świadczysz swoje usługi. Będziesz mógł tam wybrać odpowiedni kraj.

Dodaj region, w którym działasz
Dodaj region, w którym działasz

KROK 8: Podaj numer telefonu i adres strony www

Tutaj oczywiście musisz podać prawidłowy numer telefonu, który będzie widniał w wizytówce oraz dokładny adres witryny. Jeśli nie masz strony internetowej, zaznacz “Chcę bezpłatnie utworzyć witrynę na podstawie podanych przez siebie informacji”. Ta opcja od razu utworzy Ci stronę internetową tzw. business site, którą będziesz mógł później skonfigurować i uzupełnić. Zadbaj o to, aby podane przez Ciebie dane kontaktowe były prawidłowe. Pozwoli to nie tylko znaleźć potencjalnym klientom Twoją firmę, ale także odblokuje różne sposoby weryfikacji wizytówki, np. poprzez połączenie telefoniczne.

Podaj numer telefonu i adres strony www
Podaj numer telefonu i adres strony www.

KROK 9: Wprowadź dane

Pomiń ten krok, jeśli w punkcie 2 zaznaczyłeś “Tak”.

W przypadku wybrania w punkcie drugim, że nie chcesz wyświetlać swojej lokalizacji w mapach, musisz teraz wpisać dokładny adres, na który Google wyśle kod weryfikacyjny. Co ważne, nie będzie on widoczny na profilu, posłuży tylko do sprawdzenia jego własności.

Podaj adres, na który przyjdzie kod weryfikacyjny
Podaj adres, na który przyjdzie kod weryfikacyjny.

KROK 10: Wyślij kod weryfikacyjny

Przedostatnim etapem założenia wizytówki, jest wysłanie kodu weryfikacyjnego na podany adres.
Weryfikacja wizytówki jest bardzo ważna, ponieważ bez niej konto Google po prostu nie będzie się wyświetlać w Mapach Google.

Weryfikację możesz przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Specjalna pocztówka z kodem weryfikacyjnym na wskazany adres (czas oczekiwania na list to około 2 tygodnie),
  • Telefon robota Google z kodem (nie zawsze jest taka możliwość),
  • Sms z kodem (nie zawsze jest taka możliwość).
  • E-mail z kodem (nie zawsze mamy taką możliwość).
  • Nie będziemy musieli jej weryfikować (bardzo mała szansa).

O ile ta pierwsza forma weryfikacji występuje zawsze, to niestety następne często są niedostępne.

Wybierz sposób weryfikacji wizytówki
Wybierz sposób weryfikacji wizytówki.

KROK 11: Zweryfikuj wizytówkę Google

Po uzupełnieniu wszystkich wyżej wymienionych informacji zostaje ostatni etap, czyli weryfikacja firmy. Następnie możesz przejść dalej i uzupełnić profil - dodawać zdjęcia, wpisy, strony itd.

Wpisz kod weryfikacyjny od Google w panelu Google Moja Firma
Wpisz kod weryfikacyjny od Google w panelu Google Moja Firma.

Po wpisaniu kodu weryfikacyjnego firma powinna pojawić się na mapie do 24h, ale zazwyczaj dzieje się to w przeciągu kilku godzin. Od tej chwili wizytówka w Google będzie pokazywała Twoim odbiorcom bardzo cenne informacje np. numer telefonu czy opinie. Dodatkowo osoba nieznająca okolicy zbyt dobrze, może skorzystać z opcji “street view” - "wirtualny spacer", co ułatwi jej dotarcie w odpowiednie miejsce. Co więcej, użytkownicy będą mogli zadawać pytania, na które Ty jako specjalista udzielisz odpowiedzi.
Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz, jak założyć wizytówkę i przejść przez proces weryfikacji, idealnym rozwiązaniem będzie powierzenie stworzenia i prowadzenia wizytówki w Google specjalistom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy: oferta i cennik na pozycjonowanie lokalne w Mapach Google

E-book

Popraw widoczność swojej firmy w Mapach Google

Prowadzisz lokalną działalność? Koniecznie pobierz darmowy e-book, w którym pokażemy Ci, jak optymalizować wizytówkę Google, aby zdobyć nowych klientów.

Pobierz e-booka

Makieta dla Twojej firmy w Google

Jeśli już opublikujesz swoją działalność w internecie i uzupełnisz niezbędne dla potencjalnych klientów informacje, zobacz, jakie możliwości i wpływ ma makieta na pozyskiwanie opinii z Google (opinie są jednym z wielu czynników rankingowych i dodatkowo wpływają na podejmowane przez użytkowników wyszukiwarki decyzje).

Pozyskiwanie opinii - szczególnie pozytywnych, jest bardzo trudne dla firm. Makieta pozwala pozyskiwać opinie na kilka różnych sposobów, które opisaliśmy w artykule pt. link do wizytówki Google. Podpowiada jak znaleźć firmę, dodać opinię, jakich słów użyć oraz wzywa do działania! 

Makietę możesz wysłać poprzez e-mail, umieścić na stronie, wydrukować i nakleić na drzwiach, oprawić w ramkę, wydrukować i rozdać... możliwości jest wiele!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pozyskiwania opinii na wizytówce, przeczytaj nasz artykuł: Opinie Google Maps - Jak pozyskiwać je dobrze.

przykład makiety do opinii na wizytówce Google Maps

Potrzebujesz profesjonalnej makiety dla Twojej firmy?

Poproś o wycenę

Wizytówka firmy w mapach Google - Podsumowanie


Podsumowując, stworzenie wizytówki Google swojej firmy jest prostym i szybkim procesem, ale to dopiero początek całej drogi mającej na celu jej wypozycjonowanie na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania w mapach. W tym czasie musisz wykonać wiele różnych czynności, które pomogą Ci zwiększyć pozycję wizytówki w Google Maps, a w efekcie przejścia na stronę i zwiększenie sprzedaży. Od tego momentu jesteś już właścicielem profilu Twojego biznesu w Google Moja Firma, który pozwala na wykonywanie różnego rodzaju działań, np. dodawanie zdjęć od Ciebie czy innych osób, czym możesz zwiększyć pozycję i widoczność. W jednym miejscu masz możliwość kontaktowania się z klientami poprzez opinie, wiadomości czy pytania dotyczące Twojej firmy. Możliwości jest bardzo dużo, więc warto pomyśleć nad tym, aby dobrze je wykorzystać!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wypozycjonować Twoją wizytówkę Google, zapraszamy na dedykowany artykuł pt. 9 skutecznych sposobów na to, jak pozycjonować wizytówkę Google w Mapach Google.

Możesz również odwiedzić fanpage i grupę Top 1 w Mapach, które są poświęcone tej tematyce. 

Pamiętaj też, że wizytówka to tylko jedna z wielu reklam, które są dostępne w sieci. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z naszym dedykowanym artykułem, z którego dowiesz się o wszystkich możliwych formach reklamy w internecie.  

Powodzenia w dodawaniu profilu swojej firmy do Google Moja Firma i Mapy Google. 

Jeśli natomiast masz już profil i chcesz go usunąć, przeczytaj dedykowany artykuł pt. jak usunąć wizytówkę Google

Tak, chcę darmową wycenę


Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)

Localo - Local SEO Tool & Software

Localo