Z tego artykułu dowiesz się:

Od czego zacząć?

Na pozycję strony w Google wpływają czynniki takie jak zawartość strony (zoptymalizowana treść, nagłówki, słowa kluczowe, grafika, nawigacja itp.), linki prowadzące do witryny, poprawne linkowanie wewnętrzne, historia domeny. Tworzenie treści zaczynamy od analizy, badania konkurencji, poszukiwania tematów, które trafią w gusta czytelnika. Napisanie artykułu na mało popularny temat albo opisanie zagadnienia kompletnie nietrafionego w oczekiwania grupy docelowej, nie przyniesie ruchu na stronie. Dlatego odpowiedni dobór tematu i odpowiadającym mu słów kluczowych jest priorytetem. Poszukać tematów możemy w różnych miejscach. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są narzędzia: Google Trends, Answer The Public, Ubersuggest, Keyword Tool lub po prostu autouzupełnianie Google.

widok z narzędzia Neil Patel
Neil Patel (https://neilpatel.com/ubersuggest/)

Kim jesteś, czytelniku

Równie ważne, jak dobór tematów i słów kluczowych, jest uwzględnienie w naszym przedsięwzięciu informacji o użytkowniku. Osoby, które odwiedzają stronę, mają swoje oczekiwania względem treści. Chcąc tworzyć treści, które zajmują wysokie pozycje w Google, nie możemy zapominać o odbiorcy treści. A ten ma swoje potrzeby, problemy, prowadzi określony tryb życia. Dowiedzmy się więc, kim jest nasz czytelnik, po co wchodzi na stronę i co sprawi, by chciał ją odwiedzać regularnie. Personalizacja przekazu marketingowego stanowi podstawę tworzenia dobrych, użytecznych treści, a to właśnie one są najwyżej oceniane przez Google.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Rodzaje i formaty treści

Content marketing jest strategią wspierającą pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, a content stanowi jeden z czynników rankingowych. Treści piszemy z myślą o Google, ale i użytkowniku. Mogą przybierać postać tekstu wzbogaconego dowolnym elementem (wykresem, zdjęciami itp.). Treść na stronie internetowej to nie tylko tekst. Przykładem jest główna strona Coca-Cola. Po kliknięciu na grafikę, zostajemy przekierowani do artykułów i informacji.

Coca-Cola Polska
Coca-Cola Polska (https://www.coca-cola.pl/)

Podczas projektowania treści możemy posłużyć się dowolnym formatem content marketingu:

  • artykuł wysokiej jakości – ekspercki, sponsorowany,
  • case study – studium przypadku przedstawione, jako artykuł, prezentacja, infografika, video,
  • white paper – zwięzła analiza specjalistycznego zagadnienia,
  • materiał wideo – film (np. z poradami) zamieszczony na stronie internetowej/blogu,
  • e-book – treść udostępniania w PDF, publikowana jako poradnik bądź analiza,
  • webinarium – wykład online cechujący się wysoką wartością merytoryczną,
  • prezentacja – multimedialna postać zagadnienia,
  • podcast – nagranie audio,
  • tutorial – rodzaj instrukcji w formie tekstu, infografiki lub wideo.
  • infografika/gifografika – format łączący tekst, dane i grafikę/animacja graficzna.

Atrakcyjna treść z pewnością pomoże zatrzymać użytkownika na stronie przez dłuższy czas, dzięki czemu czas trwania sesji wzrośnie. To z kolei przełoży się na liczbę konwersji. Pamiętajmy, by udostępniane na stronie elementy były w odpowiedni sposób zoptymalizowane, ponieważ wrzucenie zdjęć w wysokiej rozdzielczości wpłynie negatywnie na czas ładowania się witryny. Natomiast zdjęcia kiepskiej jakości nie przykują uwagi użytkownika.

Google Grafika, jak stworzyć sklep internetowy
Google Grafika, jak stworzyć sklep internetowy

Nie sama treść, ale i elementy multimedialne są pozycjonowane w Google, dlatego weźmy pod uwagę to, by elementy, które umieszczamy na stronie odpowiednio nazywać – dodać odpowiednią nazwę pliku, etykietę, opis i tekst alternatywny. Ważne jest zastosowanie tu fraz kluczowych, na których się skupiamy.

Tytuł i opis wiele Ci powie

Odpowiedni tytuł to podstawa dobrego artykułu czy oferty na stronie internetowej. Powinien przyciągać uwagę, intrygować, wyróżniać się na tle tekstów o podobnej tematyce.Wybierając tytuł treści, kierujmy się trendami wyszukiwania i frazami kluczowymi, którymi najczęściej posługują się użytkownicy. Ważne jest dopasowanie słów kluczowych do charakteru Twojej strony internetowej. Najlepiej, jeśli fraza kluczowa znajdzie się zarówno w tytule artykułu i jego opisie. Oczywiście to nie jedyne miejsca, ale o tym w kolejnym akapicie.

Title w wyszukiwarce pokaże się w centralnym miejscu wyniku:

przykład title, Ideo Force
przykład title, Ideo Force

Meta Description to opis zawartości podstrony wyświetlający się wraz z wynikiem. Warto zaznaczyć, że description nie jest czynnikiem rankingowym, wpływa on głównie na liczbę kliknięć.

przykład description, Ideo Force
przykład description, Ideo Force

Oczywiście sam tytuł to nie wszystko. Pomiędzy przyciągnięciem uwagi a jej zatrzymaniem jest cienka granica. Jednak jeśli wiemy, dla kogo tworzymy, co w danym czasie jest na topie, a nasz przekaz jest atrakcyjny, użytkownik zatrzyma się na dłużej.

SEO i content marketing

Co w content marketingu Google lubi najbardziej? Na pewno treści zoptymalizowane pod kątem SEO. Jak powinna wyglądać treść, którą aż chce się czytać, a i Google spojrzy na nią przychylnie?

Z pewnością musi być wartościowa, przydatna, oryginalna. Nie może być mowy o kopiowaniu tekstu z innych stron i powielaniu contentu w obrębie tego samego serwisu. Duplicate content jest negatywnie odbierany zarówno przez użytkowników strony, jak też przez roboty Google.

Dobra treść to taka, którą podzielmy na części dodając nagłówki (H1-H6), optymalnie nasycona słowami kluczowymi (tradycyjne i frazy z długiego ogona), wzbogacona elementami multimedialnymi i linkami, które sprawnie przeniosą czytelnika na inne podstrony serwisu. Linkowanie wewnętrzne strony jest mile widziane przez Google i taka praktyka jest doceniana w postaci wyższych pozycji. Jednak i tutaj potrzebny jest umiar, gdyż przesada może mocno zaszkodzić. Całość powinna wyglądać naturalnie i przede wszystkim dobrze się czytać.

W tekście powinny znaleźć się pogrubienia (również fraz kluczowych), akapity i wypunktowania, które nadadzą całości lekkości i nie zmęczą odbiorcy. Tekst nie może być za krótki, jego długość zależy od tematyki serwisu, dlatego ciężko ustalić minimalną ilość znaków. Chodzi o to, aby wyczerpać temat, ale pisać na temat, bez „lania wody” z zachowaniem odpowiednich fraz kluczowych. Pomocne w tym aspekcie jest narzędzie takie jak edytor treści oferowany przez SEMSTORM oraz przez SurferSEO.

Jak już wcześniej wspomniano. Słowa kluczowe powinny znaleźć się w title, adresie URL, w nagłówkach oraz w odpowiednim zagęszczeniu w above the fold (pole nad linią załamania strony, czyli miejsce widoczne zaraz po załadowaniu strony bez przewijania jej w dół). Właśnie tutaj powinien znaleźć się nagłówek H1 oraz jak najwięcej kluczowych informacji na temat opisanego zagadnienia z uwzględnieniem słów kluczowych.

Pamiętajmy, że treść musi współgrać z frazami. Obecnie na rynku jest wiele narzędzi umożliwiających wybór i monitorowanie skuteczności fraz, np. wspomniane wyżej czy chociażby planer słów kluczowych Google Ads.

Przydadzą się narzędzia

Tworzenie treści jest procesem. Wymaga od nas planu, analizy, pomysłów, odpowiedniej dystrybucji i narzędzi. Mogą to być usługi Google, np. Search Console czy Google Optimize. Google Search Console daje szereg funkcjonalności pozwalających m.in. mierzyć ruch przychodzący, analizować wyświetlenia, kliknięcia i pozycję strony w Google, co jest niezbędne podczas optymalizacji treści. Google Optimize to z kolei narzędzie, służące do testowania (testy A/B) i optymalizowania zawartości strony. Jest połączone z Google Analytics, korzysta z zaawansowanych metod statystycznych i pozwala wyświetlać treści w najwłaściwszym czasie.

Google Optimize
Google Optimize (https://optimize.google.com/)

Sprawdzajmy, co w danym okresie cieszy się popularnością, o czym mówią użytkownicy i jakie miejsce zajmują słowa kluczowe w naszej treści. Niezbędne okazuje się korzystanie z narzędzi do monitorowania Internetu (np. Brand24, Sentione). Pomagają one tworzyć właściwej długości teksty, podpowiadając przy tym słowa kluczowe, umożliwiają badanie gęstość fraz i analizowanie pod tym kątem konkurencji.

E-book

Twórz blogposty, które pokocha Google

Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje artykuły nie cieszą się względami algorytmów? Pobierz darmowy e-book i sprawdź, jak oczarować Google Twoimi tekstami.

Pobierz e-booka

Podsumowanie

Wszystko wskazuje, że treści, które zajmują wysokie pozycje w Google nie są przypadkowym zabiegiem twórczym autora. Content pozycjonujący stronę powstaje na podstawie konkretnych informacji, bierze pod uwagę roboty wyszukiwarki, bazuje na aktualnych wytycznych z zakresu SEO. Wartościowa treść, czyli taka która niesie ze sobą rozwiązanie problemu, informację czy odpowied, bez uwzględniania podstawowych czynników rankingujących, może zaistnieć w sieci, ale niezauważona. Podsumowując, jeśli chcesz tworzyć treści, które przyczynią się do zwiększenia widoczności pamiętaj przede wszystkim o słowach kluczowych, długości, układzie tekstu, nagłówkach, wysokiej jakości, oryginalności, linkowaniu, optymalizacji grafiki i aktualizacji, znajdując przy tym miejsce dla narzędzi.