Celem Link Buildingu jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych oraz zwiększenie ruchu na stronie jak i liczby linków zwrotnych. W procesie tym wykorzystuje się różne techniki, jakie o tym dowiesz się poniżej.

Spis treści:

Link Building to proces polegający na pozyskiwaniu jednokierunkowych hiperłączy (zwanymi również linkami zwrotnymi) do witryny internetowej w celu poprawy jej widoczności w wyszukiwarkach. Prościej mówiąc, polega na umieszczeniu linku na stronie, który po kliknięciu przeniesie użytkownika na naszą stronę. Anchor to treść umieszczona pomiędzy znacznikami <a> w kodzie HTML. Może to być słowo kluczowe, fraza zawierająca słowo kluczowe, tekst nawigujący (np. Sprawdź, Kliknij tutaj), adres URL lub grafika. W ostatnim przypadku atrybut alt traktowany jest jak tekst odnośnika.

Wbrew pozorom pozyskiwanie linków nie jest łatwym zadaniem. Wymaga poświęcenia czasu i sporo pracy, aby znaleźć portal, który poprzez link przekaże wartość naszej domenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby hurtowo pozyskiwać linki z miejsc o wątpliwej jakości. Jednak jeżeli interesuje nas skuteczny Link Building, powinniśmy skupić się na etycznych metodach.

backlinks
backlinks

Wiele osób zastanawia się, czy pozyskiwanie linków ze stron internetowych nadal ma sens i czy nie jest stratą czasu, bo przecież co to może dać? Otóż dużo! Umieszczając linki na stronach, jesteśmy w stanie podnieść autorytet naszej domeny a pośrednio poprawić pozycję strony w naturalnych wynikach wyszukiwania Google na pozycjonowane słowa kluczowe. To z kolei przekłada się na wzrost wartości witryny i zwiększenie ruchu prowadzącego z wyników organicznych. Wysokie pozycje w połączeniu z wartościową ofertą i przyjazną dla użytkownika stroną zwiększa prawdopodobieństwo tego, że odwiedzający zostanie naszym Klientem.

Wartość linku określana jest na podstawie odpowiednich dla każdej wyszukiwarki parametrów. Jednym z nich to PageRank, który jest obliczany na podstawie Seed page, które bada powiązania ze stronami o najwyższym autorytecie ( stron branżowych, specjalistycznych, dużych stron z newsami itp.)

Obecnie różne narzędzia za pomocą własnych współczynników próbują określić moc domen i prowadzących z takich stron linków.

Budowanie linków jest trudne i wymaga czasu i umiejętności. Czy cały trud włożony w pozyskanie odnośników wart jest zachodu? Oto kilka powodów, dlaczego nie powinniście zaniedbywać tego procesu:

 • zwiększenie zaufania algorytmów do Twojej strony,
 • wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania,
 • nowe strony będą szybciej odwiedzane przez roboty indeksujące,
 • link w odpowiednim miejscu, może być źródłem nowego ruchu na stronie.

W swoich działaniach, zmierzających do umieszczenia strony w TOP3, nie należy zaniedbywać Link Buildingu. Linki nadal są istotnym elementem pozycjonowania stron w 2021 roku.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

White hat vs. black hat vs. grey hat

Rozpoczynając przygodę z budowaniem linków, możesz natknąć się na odniesienia do taktyk białego, czarnego i szarego kapelusza. Czym są i jak wpływają na pozycjonowanie strony internetowej? Zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej!

White hat SEO, to działania polegające na pozycjonowaniu stron zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek. Czynności podejmowana w ramach tej techniki nie zwiększają prawdopodobieństwa ukarania strony przez algorytm. Głównie skupia się na realizacji etycznego SEO, trwałej widoczności w wynikach wyszukiwania oraz optymalizacji stron internetowych spełniających oczekiwania odbiorców.

Black hat SEO to działania mające na celu odniesienie szybkich, ale nie do końca trwałych efektów pozycjonowania stron. Praktyka ta związana jest z naruszeniem wytycznych i stosowaniu taktyk manipulacyjnych. Praktyki te mogą skutkować zablokowaniem witryny w wyszukiwarce.

Grey hat SEO - można powiedzieć, że jest to mieszanka Black i White Hat SEO. Działania tego typu opierają się głównie na wykorzystywaniu nieścisłości i niedopowiedzeń w wytycznych Google, na rzecz drobnej manipulacji w wynikach wyszukiwania. Granica pomiędzy Grey hat a Black hat jest jednak bardzo cienka. Grey hat w wielu przypadkach może okazać się zgubne dla właścicieli stron internetowych, a w konsekwencji przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.

Najważniejsze i kluczowe elementy w budowaniu linków.

Należy sobie uświadomić, że nie wszystkie linki są sobie równe, a budowanie profilu linków na ślepo nie jest zalecane. Obecnie zdecydowanie stawiamy na jakość, nie ilość. W lutym 2021 roku Google poprzez swojego "łącznika" John'a Mueller'a przekazało, że dla algorytmów nie liczy się całkowita ilość linków, ale ich jakość. Już od dłuższego czasu obserwujemy, że pozyskanie jednego wartościowego linka ma zdecydowanie lepszy wpływ na pozycjonowanie niż zdobycie dziesięciu słabych. Postaram się przedstawić kilka kluczowych elementów, na których należy się skupić, tworząc skuteczną strategię budowania linków.

Linki kontekstowe

Linki kontekstowe, to linki, które wstawiane są w treści zgodnie z tematyką i zawartością danego artykułu. Tego typu linki są naturalną częścią treści i mają za zadanie zachęcić czytelnika do przejścia na inną stronę. Stanowią też sygnał dla wyszukiwarek, że po drugiej stronie znajduje się wartościowa strona.

Linki dofollow a nofollow

Warto wiedzieć, że nie wszystkie linki są tak samo traktowane przez algorytmy Google. Znacznik może posiadać opcjonalny parametr "rel", który przekazuje dodatkowe informacje o odnośniku.

Parametr rel="nofollow" informuje roboty o tym, że nie mają podążać za odnośnikiem. Uważa się, że takie linki nie mają wpływu na pozycje w wynikach organicznych i nie przekazują mocy do strony, na której się znajdują. Od 1 marca 2020 roku, Google zaczęło traktować parametr nofollow bardziej jako wskazówkę niż dyrektywę, przez co niektóre linki oznaczone tym parametrem posłużyć do crawlowania czy indeksowania stron, do których prowadzą.

Według Google atrybutem rel="sponsored" powinny być oznaczane linki, które pozyskaliśmy w wyniku sponsoringu, płatnej umowy lub wykupienia reklamy.

Artybut rel="UGC" wskazuje linki generowane przez użytkowników np. w miejscu z komentarzami i na forach internetowych. Ma na celu ograniczyć masowe spamowanie blogów jak i forów internetowych.

Jeżeli znacznik <a> nie posiada parametru rel oznacza to, że roboty mogą bez przeszkód podążać za odnośnikiem. Są to linki najbardziej wartościowe w SEO i pozyskanie ich z wartościowych stron jest kluczowym celem działań Link Buildingowych.

Skup się na linkach z unikalnych odsyłających domen (Unique Refferring Domains).

Warto wspomnieć, że najbardziej naturalny profil linków, będzie posiadał linki z wielu unikatowych domen odsyłających oraz będzie zawierał linki dofollow i nofollow, zamiast wielu linków pozyskanych w obrębie jednej domeny.

Elementem skutecznej kampanii Link Buildingowej jest pozyskanie linków z witryn tematycznie powiązanych z naszą stroną. Z ich pomocą pomagamy algorytmom prawidłowo zakwalifikować stronę, a także zdobyć nowych klientów lub czytelników zainteresowanych daną tematyką.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby z jednej domeny pozyskać kilka linków np. poprzez utworzenia serii artykułów eksperckich poruszających ciekawe zagadnienia. W takim przypadku, poza budowaniem profilu linków, kreujemy się także na eksperta w danej dziedzinie.

Używaj anchor textów (tekstów kotwicy)

Anchor text, to klikalny tekst będący częścią hiperłącza, który służy do połączenia strony A, ze stroną B. Anchor text wskazuje robotom Google tematykę strony, do której prowadzi link.

Tego typu linkowanie może wpływać na rankingi, ponieważ algorytm Google wykorzystuje anchor text (a w przypadku obrazków opis alternatywny alt) jak i jego otoczenie po to, by wiedzieć, o czym jest strona.

Warto tutaj podkreślić, że nie należy przesadzać z nadmiernym użyciem anchor tekstu w dopasowaniu ścisłym, ponieważ algorytm uzna to za spam i będzie to ignorował. Zadbaj o to, aby Twój profil linków zawierał naturalną mieszankę, bez dużej ilości linków z anchor tekstem w dopasowaniu ścisłym. Staraj się, aby najwięcej było linków po URL/Brand, a najmniej anchorów typu exact match. Oczywiście każda branża rządzi się swoimi prawami i są tematy, gdzie dużą część profilu linków stanowią anchory w dopasowaniu ścisłym. Warto więc przed przystąpieniem do działań stworzyć profile linków konkurencji, by określić, na jak dużo możemy sobie pozwolić.

Rodzaje anchor textów

 • Exact Match - to ściśle dopasowana fraza kluczowa, na którą pozycjonowana jest strona. Należy uważać, aby nie nadużywać tej opcji - inaczej Google może nałożyć karę.

  exact match
  exact match

 • Partial Match - odmieniona lub rozszerzona fraza kluczowa. Zdecydowanie bezpieczniejsza opcja tworzenia anchorów dlatego, że wygląda bardziej naturalnie.

  partial match
  partial match

 • Adres URL - często używana opcja, posiadająca bezpośredni link do strony.

  adres url
  adres url

 • Anchor brandowy - wykorzystywany w celu budowania rozpoznawalności danej marki, ponieważ w treści linka znajduje się jej nazwa. Oprócz nazwy firmy może być też linkowana nazwa domeny np. ks.pl

  anchor brand
  anchor brand

 • Zero Match - głównie ma na celu zachęcenie użytkownika do podjęcia określonej akcji. Treść nie zawiera frazy kluczowej. Przykład takiego anchora: „Kliknij tutaj”, „Tutaj”... itp.

  zero match
  zero match

Strategia w budowaniu linków

Na samym wstępie należy wspomnieć, jaka jest różnica między taktyką a strategią.

Strategia = co chcemy zrobić (plan ogólny, długoterminowy).

Taktyka = jak chcemy tego dokonać.

W tym artykule przedstawimy kilka taktyk, które w mniejszym lub większym stopniu będziesz mógł zastosować u siebie. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich będą wymagać większego wysiłku od pozostałych. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, zastanów się, która taktyka przyniesie największe korzyści i zacznij wdrażać ją w życie.

Szybkie pozyskiwanie linków - Quick-Win

szybkie pozyskiwanie linków
szybkie pozyskiwanie linków

Oto kilka prostych taktyk stosowanych w celu budowania profilu linków. Ich realizacja nie zajmie dużo czasu, a odnośniki są wartościowe i należy się na nich skupić, choćby dlatego, że są łatwe do zdobycia.

Ta taktyka polega na znajdowaniu stron (powiązanych z Twoją branżą) z uszkodzonym linkiem wychodzącym. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z administratorem strony i poinformować, że link nie działa, możesz także zasugerować aktualizację tego linku, tak by kierował do wybranej treści na Twojej stronie.

Szybkim sposobem na szukanie uszkodzonych linków jest obserwowanie profilu linków zwrotnych konkurencji, a można to zrobić, korzystając np. z opcji uszkodzone linki (Broken Links) w narzędziu Ahrefs.

uszkodzone linki w narzędziu ahrefs
uszkodzone linki w narzędziu ahrefs

Optymalizacja linków wewnętrznych

Linkowanie wewnętrzne należy do najłatwiejszych taktyk, jednak w wielu przypadkach jest bagatelizowane. Polega na połączeniu jednej strony (Twojej witryny) z inną stroną (Twojej witryny). Tworzy się w ten sposób strukturę powiązanych ze sobą stron, które wzajemnie się wspierają w procesie pozycjonowania.

linkowanie wewnętrzne
linkowanie wewnętrzne

Dla przykładu jeśli posiadasz bloga, który prowadzisz dwa lata, systematycznie publikując na nim nowe artykuły oraz posiadasz też starsze wpisy, to zacznij linkować w nich do tych nowych, po to by ze strony już zaindeksowanej, roboty przeszły na stronę, która ma zostać zaindeksowana. Jeśli zależy Ci, aby podbić jakąś pozycję, to jako anchor najlepiej stosować exact match i warto linkować z podstron o dużym ruchu/autorytecie.

To bardzo ciekawa metoda, która z reguły nie wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu. Wystarczy, że znajdziesz firmy, z którymi obecnie współpracujesz (narzędzia, z których korzystasz, sprzedawcy, dostawcy, programy) i zapytasz, czy możesz zostawić recenzję lub opinię w zamian za link zwrotny. Firmy zazwyczaj akceptują taką propozycję wymiany linków, dlatego że taka opinia lub recenzja może pomóc w zdobyciu jej nowych klientów.

Linki na stronach internetowych u firm i dostawców.

To taktyka odpowiednia dla sprzedawców detalicznych, a dokładnie polega na tworzeniu linków ze stron marek, które sprzedajesz lub też dostawców produktów. Z reguły są to duże strony internetowe, które mają duży ruch i zdecydowanie mogą nam pomóc.

Zrób listę dostawców, z którymi współpracujesz oraz listę marek produktów, które sprzedajesz, odszukaj ich witryny. Teraz wystarczy wysłać e-mail z zapytaniem, jak możesz pozyskać link do Twojej strony. Niektórzy dostawcy i producenci posiadają na swoich stronach listę dystrybutorów więc jeśli Ciebie na nich nie ma, to możesz zapytać, czy mogą pomóc w dodaniu Twojej witryny.

Tradycyjne taktyki budowania linków

tradycyjne taktyki budowania linków
tradycyjne taktyki budowania linków

W procesie budowania profilu linków oprócz stosowania nowych, ciekawych taktyk nie powinieneś zapominać o tradycyjnych rozwiązaniach, które wciąż przynoszą pozytywne efekty w pozycjonowaniu stron internetowych. Postaram się w tym punkcie wymienić kilka taktyk.

Katalogi

Jest to jedna z podstawowych i najbardziej znanych metod pozyskiwania linków. Polega na umieszczeniu wizytówki danej firmy z linkiem do witryny, na stronie z katalogami firm. Czy jest to spamerskie? Takie strony istnieją zazwyczaj po to, by łączyć się z innymi i za bardzo nie przekazują wartości dla użytkowników. Nie warto jednak lekceważyć tej metody, bo jednak jest to dobry sposób na pozyskanie dobrych połączeń zwłaszcza gdy działasz w węższej niszy i prowadzisz lokalny biznes.

Zacznij od znalezienia katalogów regionalnych, ponieważ w nich łatwiej się wyróżnić, niż w katalogach ogólnopolskich, gdzie znajdziemy firmy z całego kraju. Warto szukać również katalogów branżowych, które są powiązane tematycznie z naszą działalnością. Celem takich katalogów jest właśnie pomoc odwiedzającym w znalezieniu odpowiedniej firmy.

Często linki z takich katalogów oznaczone są parametrem rel="nofollow". Jednak nie powinno to Cię zniechęcić do ich pozyskania, gdyż pomagają w dywersyfikacji profilu linków.

Guest posting (Blogowanie gościnne)

Wpisy gościnne pozostaje świetnym sposobem na pozyskiwanie linków. Jest to publikowanie własnych wpisów na zaprzyjaźnionych stronach lub blogach, działających w tej samej branży. W ten sposób dodatkowo możesz dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami. Jest to nie tylko świetny sposób budowania profilu linków, ale również szansa na kreowanie własnego wizerunku eksperta w branży.

Jest to trudna metoda, gdyż znalezienie odpowiedniego bloga, który zgodzi się na taki wpis, nie jest łatwe i zajmuje dużo czasu. Czasem wiąże się to też z kosztami - trzeba napisać lub zlecić napisanie wartościowego i ciekawego tekstu oraz przygotować grafikę.

Zaletą guest postingu jest to, że odtworzenie takiego linku przez konkurencje może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Komentowanie artykułów oraz dodawanie linków na forach

To sposób polegający na udzielaniu się w danym temacie poprzez utworzenie komentarza, w którym dodamy link. Są to typy linków, które mogą naruszać wytyczne Google, lecz nie w każdym przypadku. Pamiętaj, żeby nie dodawać komentarzy z linkiem gdziekolwiek, bo to zwykły spam (często sami redaktorzy usuwają tego typu komentarze). Postaraj się znaleźć ciekawe miejsce, w którym będziesz w stanie wnieść wartość do dyskusji i umieszczaj link tylko wtedy, gdy jest to w pełni uzasadnione. Dodatkowo również dobrze jest dodawać rozbudowane tematycznie wypowiedzi, zamiast krótkich wzmianek z linkiem.

Wymiana linków

"Ja dodam link kierujący do Ciebie, a Ty do mnie" - ta z pozoru prosta technika wymaga nieco wysiłku. O ile znalezienie partnera do wymiany linków wśród partnerów biznesowych nie powinno nastręczać większych problemów, o tyle pozyskanie takiego linku w bardzo konkurencyjnej branży może być niemal niemożliwe.

płatne tworzenie taktyk pozyskiwania linków
płatne tworzenie taktyk pozyskiwania linków

Sponsorowane artykuły, posty na blogu

Popularną metodą jest płatne pozyskiwanie linków z postów lub artykułów sponsorowanych. W sieci można znaleźć wielu blogerów, którzy spędzili czas na budowaniu społeczności i zapewniają możliwość umieszczenia zewnętrznego artykułu na swoim blogu. Część z nich robi to nieodpłatne, jednak są i tacy, dla których ma to charakter zarobkowy. To rozwiązanie - choć stojące w sprzeczności z wytycznymi Google - jest chętnie wykorzystywane przez wielu specjalistów. Linki dofollow z popularnych blogów lub portali przynoszą zamierzony efekt, ale trzeba się liczyć z kosztami- Czasami dość znacznymi.

Współpraca z blogerem może polegać na opublikowaniu wcześniej przygotowanego artykułu sponsorowanego, fragmentu treści lub postu na blogu. Często wiąże się to również z jego promocja w mediach społecznościowych.

Ta technika nie tylko umożliwia pozyskanie wartościowych linków, ale także może się przyczynić do zdobycia nowych czytelników lub klientów. W ten sposób budujemy też wizerunek marki.

Recenzja produktów

Prowadzisz sklep lub jesteś producentem. Znajdź znanego blogera i wyślij mu produkt do recenzji i opisania na blogu. Zrecenzowanie produktu przez wpływowego i popularnego blogera może być świetnym sposobem, na zaprezentowanie Twojej marki nowym ludziom. Dotrzesz w ten sposób do nowych odbiorców.

Sponsoring

Sponsorujesz lokalne drużyny sportowe, konkursy, wydarzenia czy spotkania? Możesz postarać się, aby oprócz wymienienia Twoje firmy w gronie sponsorów, umieszczono link do strony internetowej.

Najlepiej by Twoja firma była powiązana tematycznie z organizacją lub wydarzeniem, które sponsorujesz. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Linki pozyskane dzięki takiej taktyce przeważnie kierują do strony po brandzie, adresie URL lub są umieszczane w obrazkach.

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca. Mam nadzieje, że znalazłeś w tym artykule informację dla Ciebie przydatne i zachęci Cię on do testowania nowych taktyk pozyskiwania linków.

Budowanie linków nie należy do najłatwiejszych zadań, jest czasochłonne, nieraz kosztowne, a czasem obarczone ryzykiem. Jest to jednak niezbędny element jeżeli chcemy walczyć o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu artykułowi wiesz już, jak działać i swoją strategię link buildingową możesz oprzeć na kilki podanych wyżej technikach.

Powodzenia w zdobywaniu nowych linków!

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!