Na skróty:

Czym jest marketing internetowy

Marketing internetowy określany również jako marketing online, marketing cyfrowy lub e-marketing to wszechstronny termin używany do opisania działań marketingowych prowadzonych online. To proces promowania marki lub firmy i jej produktów lub usług wśród klientów za pośrednictwem kanałów cyfrowych, mogą to być: wyszukiwarki internetowe, serwisy internetowe, poczta e-mail, media społecznościowe, aplikacje mobilne.

Jego głównym celem jest zwiększenie wysokiej jakości ruchu na stronie internetowej, dotarcie do nowych odbiorców i wzrost sprzedaży, ale także budowanie świadomości marki i kreowania pozytywnego wizerunku firmy w Internecie. Marketing internetowy może być również skutecznym sposobem identyfikacji rynku docelowego, odkrywania potrzeb i budowania długoterminowych relacji z klientami lub budowania wizerunku eksperta w branży.

Firmy coraz częściej przestawiają się z tradycyjnych reklam telewizyjnych, radiowych i prasowych na marketing internetowy, gdzie mogą dotrzeć do większej, bardziej sprecyzowanej grupy docelowej za mniejsze pieniądze i mierzyć efektywność zainwestowanych środków.

Nawet przy ograniczonym budżecie e-marketing pozwala dotrzeć do klientów na każdym etapie cyklu zakupowego. Niezależnie od tego, czy osoba wyszukująca dopiero rozważa zakup, czy jest na ostatnim etapie lejka zakupowego.

Strategia marketingowa, jako pierwszy krok promocji w Internecie?

Strategia marketingowa to biznesowy plan gry dotyczący dotarcia do potencjalnych konsumentów, przekształcenia ich w klientów swojej firmy. To możliwy do osiągnięcia i ukierunkowany zestaw kroków, które pomogą Ci osiągnąć określony cel.

Dobra strategia marketingowa obejmuje „cztery elementy” marketingu: produkt, cenę, miejsce i promocję. Marketing internetowy powinien obejmować propozycję wartości firmy, kluczowe komunikaty, która komunikują konsumentom, czym jest firma, jak działa i dlaczego warto skorzystać w jej oferty. Plan marketingowy bierze pod uwagę to, co Twoja firma obecnie robi dobrze, ale także to, co jeszcze musisz zrobić w odniesieniu do wyznaczonego celu. To, co doprowadziło Cię do obecnego punktu w biznesie, prawdopodobnie nie przeniesie Cię na następny poziom.

Dziś, gdy tak wiele firm walczy o uwagę konsumentów w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych i poprzez różnego rodzaju reklamy płatne, dobrze sprecyzowana grupa docelowa i działania promocyjne to podstawa. Dlatego musisz mieć strategię i zgodnie z nią realizować marketing internetowy.

Chodzi o to, aby zrozumieć:

  • Kto może kupić Twoje produkty i usługi na stronie internetowej.
  • Jak motywujesz ich do podjęcia dochodowych dla Twojej firmy działań.
  • Jak dotrzeć ze swoim przekazem do właściwych odbiorców i zrobić to skutecznie
  • Jak zwiększyć widoczność i sprzedaż przy jednoczesnym utrzymaniu zysku?
  • Jak działa konkurencja, która chce sprzedać podobny produkt
  • w jaki sposób będziesz mierzyć działania marketingowe i udoskonalać swoje podejście do przodu.

Ostatecznym celem strategii marketingowej jest osiągnięcie i zakomunikowanie trwałej przewagi konkurencyjnej.

Można bezpiecznie założyć, że większość dzisiejszych strategii marketingowych ma charakter cyfrowy. Konsumenci i firmy prawie zawsze są online i są w ruchu, a firmy chcą mieć możliwość dotarcia do konkretnej grupy docelowej odbiorców, obserwowania ich i zachowania w miejscu, w którym spędzają dużo czasu, czyli w sieci. Dlatego reklama internetowa ma obecnie tak duże znaczenie w prowadzeniu biznesu.

E-book

Twórz blogposty, które pokocha Google

Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje artykuły nie cieszą się względami algorytmów? Pobierz darmowy e-book i sprawdź, jak oczarować Google Twoimi tekstami.

Pobierz e-booka

Rodzaje marketingu internetowego

Istnieje mnóstwo rodzajów e-marketingu, które można prowadzić online. To, z jakiej formy reklamy skorzysta dana firma, będzie zależeć od modelu biznesowego, branży, rodzaju produktów i usług, grupy docelowej, budżetu i innych często indywidualnych czynników. Zwykle różne typy reklamy internetowej wzajemnie się uzupełniają i przynoszą lepsze efekty, gdy są stosowane razem.

Aby jak najlepiej wykorzystać budżet na marketing internetowy, na początek opracuj strategię. Wyznacz realistyczne cele i przetestuj różne kanały marketingowe. Gdy już dowiesz się, co działa, a co nie, będziesz wiedział gdzie skierować budżet. Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych sposobów na marketing internetowy.

SEO - optymalizacja i pozycjonowanie stron

SEO to proces optymalizacji stron www pod kątem wyszukiwarek internetowych zmierzający do osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google na określone słowa kluczowe, co przekłada się na wyższy ruch organiczny. Pozycjonowanie stron internetowych oznacza ulepszenie strony i dostosowanie do obecnych wytycznych i algorytmów Google. SEO dzielimy na działania on-site SEO i off-site SEO. Pozycjonowanie stron internetowych obejmuje optymalizację kodu HTML strony, jakość treści i strukturę treści. Działania off-site to głównie sygnały społecznościowe oraz link building, czyli pozyskiwanie linków zwrotnych z innych stron internetowych. Linki mogą stanowić artykuły sponsorowane, katalogi, wpisy gościnne i wiele innych.

pozycjonowanie stron internetowych
pozycjonowanie stron internetowych

Wyszukiwarki wykorzystują roboty indeksujące do przeszukiwania Internetu i tworzenia indeksu zawartości dostępnej online. Następnie za każdym razem, gdy ktoś szuka określonych słów kluczowych, wyszukiwarka internetowa spróbuje dostarczyć najbardziej przydatne i trafne wyniki.

Należy zauważyć, że dzisiaj, gdy mówimy o SEO, mamy na myśli głównie Google, ponieważ to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Obecnie SEO jest jednym z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców kanałów w marketingu internetowym, dlatego zadbaj, aby Twoja strona www rankowała wysoko w Google.

Więcej na temat SEO znajdziesz w artykule: Co to jest SEO

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Pozycjonowanie w Mapach Google

Ważnym krokiem w lokalnej strategii marketingowej jest zgłoszenie i zweryfikowanie Twojej firmy w Google Moja Firma. To bezpłatna usługa Google, która pozwala zarządzać wyglądem firmy w wyszukiwarce i Mapach Google oraz wpływa na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania. Każda firma może założyć wizytówkę w mapach i zaprezentować tam informacje o swojej firmie oraz ofercie. Gdy ludzie szukają w Internecie produktu lub usługi w pobliżu nie dość, że zwykle są na końcu lejka sprzedażowego, to jeszcze znajdują się blisko Twojego biznesu.

lokalne wyniki wyszukiwania
lokalne wyniki wyszukiwania

Jeśli jeszcze nie masz wizytówki w Google Moja Firma, to pora ją założyć. Wiele firm po prostu zakłada profil i zapomina o nim. Nie zdając sobie sprawy, że istnieje wiele funkcji, które możesz wykorzystać do optymalizacji informacji o swojej firmie. Pozycjonowanie w Mapach Google m.in. dodanie nazwy firmy, kategorii, lokalizacji i godzin pracy, monitorowanie opinii klientów i odpowiadanie na nie, dodawanie zdjęć, opisów produktów i usług, i wiele innych to skuteczny sposób na marketing internetowy lokalnych biznesów.

E-book

Popraw widoczność swojej firmy w Mapach Google

Prowadzisz lokalną działalność? Koniecznie pobierz darmowy e-book, w którym pokażemy Ci, jak optymalizować wizytówkę Google, aby zdobyć nowych klientów.

Pobierz e-booka

Realizując marketing w Internecie, warto łączyć pozycjonowanie stron i Google Ads, zapewniając lepszą widoczność i lepsze efekty w zwiększaniu ruchu, co może zwiększyć liczbę potencjalnych klientów i sprzedaż.

Kampanie reklamowe Google Ads (wcześniej Google Adwords) mają miejsce, gdy reklamodawcy płacą za wyświetlanie swoich reklam w wyszukiwarce Google i innych platformach internetowych. Jest to często określane jako Pay Per Click (PPC), co oznacza, że reklamodawcy będą płacić opłatę za każdym razem, gdy użytkownik kliknie w ich reklamy. Jednak reklamodawcy są teraz obciążeni na różne sposoby w zależności od ich celów marketingowych i rodzaju kampanii reklamowej. Inne sposoby naliczania opłat obejmują koszt tysiąca wyświetleń, koszt obejrzenia i koszt działania.

Gdzie wyświetlają się reklamy Google Ads?

Sieć wyszukiwania

Sieć wyszukiwania Google Ads umożliwia wszystkim reklamodawcom tworzenie reklam tekstowych. Reklamy te będą pojawiały się w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe wyszukiwane przez użytkowników. Sieć wyszukiwania jest jedną z najpotężniejszych platform reklamowych PPC w Internecie. Dlaczego?

Pomyśl, na Facebooku ludzie nie przeglądają swojej tablicy, aby zobaczyć reklamy, prawda? Są na Facebooku, aby zobaczyć, co słychać u ich znajomych. Z kolei, gdy korzystają z wyszukiwarki internetowej, oznacza to, że szukają szybkiego rozwiązania i są wysoce zainteresowani zakupem. Dlatego kampanie reklamowe Google Ads w sieci wyszukiwania mogą przekonwertować użytkownika w klienta nawet z jednego wyszukiwania określonej frazy.

reklama Google Ads
reklama Google Ads

Sieć reklamowa

Sieć reklamowa korzysta z witryn zatwierdzonych przez Google, umożliwiając reklamodawcom marketing internetowy w powiązanych witrynach, poprzez wyświetlanie reklam opartych na obrazach. Często reklamy Google Ads w sieci reklamowej wyświetlają się u góry lub po bokach strony internetowej i są świetnym sposobem na dotarcie do nowych użytkowników.

Oprócz tego sieć reklamowa oferuje jeszcze jedną świetną funkcję.....

Remarketing

Remarketing kieruje reklamy na użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili Twoją stronę internetową, ale nie dokonali konwersji. Reklama może zostać dostosowana do nich na podstawie ich doświadczeń i zachowań.

Ponad 90% odwiedzających po raz pierwszy stronę nie jest jeszcze gotowych do zakupu czy kontaktu, dlatego reklamy remarketingowe mają tak ważne znaczenie w podgrzewaniu leadów.

Twoje kampanie reklamowe Google Ads nie przynoszą zysków?

Zdaj się na specjalistów z Agencji KS!

Content marketing

Content marketing inaczej marketing treści to strategiczne podejście marketingowe, które koncentruje się na tworzeniu i dystrybucji w Internecie wartościowych i przydatnych treści w celu przyciągnięcia i utrzymania jasno określonej grupy odbiorców - a ostatecznie - dyskretnego skłonienia ich do określonego działania, którym może być zakup produktów lub usług, rejestracja, zapis na webinar czy kontakt.

Pamiętajmy, że content marketing odnosi się do tworzenia „naturalnych, atrakcyjnych treści” w celu zwiększenia świadomości marki i tworzenia pożądanego wizerunku firmy. Przez treść naturalną rozumiemy wszelkie formy udostępnionych mediów, które zachęcają klientów do interakcji z marką. Mogą to być posty na blogach, infografiki, e-booki, artykuły sponsorowane, podcasty, raporty i badania, case study czy seminaria internetowe, które odpowiadają na konkretne pytania użytkowników i zapewniają im coś, czego nie mogą dostać gdzie indziej.

Stając się wiarygodnym, autorytatywnym źródłem informacji na tematy ważne dla Twoich odbiorców, Twoja strona internetowa ma większe szanse na odkrycie przez właściwych odbiorców i zdobycie ich lojalności i zaufania - co z kolei pozwala Twojej marce na wzmocnienie relacji z klientami, rozwój aktywnej i zaangażowanej bazy subskrybentów, zwiększenie skuteczności działań w marketingu internetowym i w konsekwencji zwiększenie zysków.

content marketing blog KS
content marketing blog KS

Content marketing ściśle współpracuje z innymi rodzajami marketingu internetowego - zwłaszcza z SEO i social media marketingiem.. Social media są jednym z głównych kanałów reklamowych do dystrybucji i promocji treści w Internecie oraz komunikacji z potencjalnym klientem. Z kolei treść zoptymalizowana pod kątem określonych słów kluczowych to jeden z najlepszych sposobów, aby Twoja strona internetowa znalazła się wyżej na stronach wyników wyszukiwania (SERP).

Jeśli nie masz pewności, jakie treści publikować na stronie internetowej zapytaj obecnych klientów, które informacje byłyby dla nich pomocne teraz lub gdy szukali Twojego produktu, lub usługi. Na pewno otrzymasz cenne wskazówki w zakresie content marketingu.

Social media marketing

Marketing internetowy w social mediach to proces zdobywania uwagi i promocji marki za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, który zwiększa zaangażowanie użytkowników, buduje linki, zwiększa świadomość marki oraz napędza sprzedaż w internecie.

Najpopularniejsze platformy społecznościowe to Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn oraz TikTok. Wybór platformy, na której skupisz działania promocyjne, będzie zależał od Twojego rynku docelowego.

Starsi konsumenci częściej korzystają z platformy takiej jak Facebook, millenialsi często korzystają z Instagrama, a młodsi konsumenci są bardziej zainteresowani platformami takimi jak TikTok czy YouTube.

Social media marketing obejmuje zarówno płatne, jak i bezpłatne (organiczne) funkcje.

Marketing organiczny w social media skupia się na budowaniu społeczności i pogłębianiu relacji z konsumentami w sieci w celu wzbudzenia zainteresowania i lojalności klientów. Natychmiastowe odpowiadanie na zapytania i komentarze potencjalnego klienta buduje komunikację oraz pokaże autentyczność Twojej marki i zainspiruje inne osoby do zaufania Twoim produktom lub usługom.

post FB
post FB

Istnieje wiele sposobów wykorzystania płatnego e-marketingu w social mediach do promowania firmy, a każda platforma ma własny zestaw płatnych opcji promocyjnych np. Facebook Ads, Instagram Ads, Youtube Ads i inne.

marketing internetowy na FB
marketing internetowy na FB

Weźmy Facebooka.

Reklama w Facebook Ads czy Instagram Ads pozwala promować swoje istniejące posty organiczne lub utworzyć dedykowaną reklamę dostosowaną do Twoich celów marketingowych.

Marketing w social media jest ściśle związany z marketingiem treści.

Udostępnianie swojego najnowszego posta na Facebooku pomaga rozpowszechniać go wśród nowych odbiorców. Im więcej użytkowników przyciągasz, tym większą świadomość marki zyskujesz i miejmy nadzieję, tym więcej linków i udostępnień zdobywasz.

Link do tego artykułu, oczywiście już udostępniliśmy na Facebooku :-)

Oprócz zwykłego udostępniania najnowszych postów świetną strategią jest pisanie artykułów na LinkedIn i kierowanie ruchu z powrotem na swoją witrynę. Za każdym razem, gdy pojawia się nowy artykuł, wszystkie osoby, które Cię obserwują, otrzymają powiadomienie, zamiast tylko natknąć się na niego podczas przewijania osi czasu.

ProTip

Jeśli nie masz czasu pisać artykułów na LinkedIna, skopiuj akapit wprowadzającego z najnowszego wpisu na Twoim blogu i dodaj przycisk „Czytaj dalej”. To szybki sposób, aby dotrzeć do Twojej grupy docelowej.

Brak czasu na obsługę profilu w Social Mediach?

Poprowadzimy fanpage Twojej firmy!

E-mail marketing

Marketing e-mailowy to proces wykorzystywania poczty elektronicznej do wysyłania bezpośrednich wiadomości marketingowych do konsumentów w celu pozyskania nowych klientów i utrzymania istniejących. Chociaż e-mail marketing może nie wydawać się efektowną formą marketingu internetowego, nie lekceważ jego mocy. Jest to jeden z najbardziej opłacalnych rodzajów marketingu i należy go wykorzystać, aby dotrzeć zarówno do szerokiej sieci klientów, jak i do bardzo niszowych.

W przypadku mailingu ważne jest, aby komunikować się z osobami, które dobrowolnie udostępniły swój adres e-mail, zamiast korzystać z gotowych baz. E-maile wysyłane do osób, które nie zarejestrowały się dobrowolnie, mają większe prawdopodobieństwo, że zostaną uznane za spam. Możesz wykorzystać maile osób, które w przeszłości dokonały zakupu, rejestracji lub zapisały się do newslettera i wyraziły odpowiednie zgody.

email marketing Booking
email marketing Booking

Celem pozyskania wartościowych kontaktów e-mail marketing zwykle współpracuje z innymi rodzajami marketingu internetowego, takimi jak marketing w social media i marketing treści. Wykorzystaj te maile do udostępniania ważnych informacji, zachęcania do zakupów i budowania relacji. Pamiętaj, aby dbać o swoich subskrybentów poczty e-mail przydatnymi treściami, prezentami, rabatami, wczesnym dostępem do nowych produktów i nie tylko. Aby dostarczać wartość i budować bliskie osobiste relacje z subskrybentami poczty e-mail, skutecznie przesuwając ich w górę łańcucha wartości, aby sprzedawać im drogie produkty i usługi.

Kampanie reklamowe e-mail marketingu często rozpoczynają się od lead magnets. Przynętą jest zwykle kupon rabatowy lub szczególnie pożądana treść, na przykład ebook w zamian za zapis do newslettera.

W dzisiejszych czasach musisz pamiętać, aby wykorzystać możliwość personalizacji maili. Oznacza to m.in. od używania imienia leada oraz odwoływanie się do zainteresowań i wcześniej wykonanych przez użytkownika akcji. Spersonalizowane e-maile zapewniają znacznie wyższe współczynniki otwarcia i konwersji w porównaniu do nudnych e-maili opartych na szablonach.

Możesz także zwiększyć sprzedaż za pomocą segmentacji odbiorców. Stwórz oddzielne grupy subskrybentów w oparciu o ich osobiste preferencje oraz to, na jakim etapie ścieżki nabywcy znajduje się każdy z nich.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to proces promowania oferty innych firm. To taktyka marketingu w Internecie, która pozwala firmom zwiększyć sprzedaż, umożliwiając innym promowanie produktów i usług, w zamian za prowizję od sprzedaży wygenerowanej za pośrednictwem udostępnionego przez nich linka.

Mówiąc najprościej, marketing afiliacyjny polega na polecaniu przez marketerów i influencerów. Jednym z najpopularniejszych sposobów zwiększania sprzedaży afiliacyjnej i zarabiania jest blogowanie lub tworzenie treści wokół tych produktów. Niektórzy influencerzy wrzucają również banery reklamowe na swoje strony www. Marketing afiliacyjny jest także ściśle powiązany z marketingiem internetowym w social mediach i marketingiem wpływowym. Dzieje się tak, ponieważ większość linków partnerskich jest zamieszczona w treści postów w mediach społecznościowych przez wpływowe osoby. Reklama afiliacyjna może również mieć formę promowania produktu za pośrednictwem video. Partner zarabia prowizję za każdym razem, gdy ktoś dokona zakupu poprzez unikalny link powiązany z jego rekomendacją.

program afiliacyjny Nozbe
program afiliacyjny Nozbe

Marketing internetowy w formie afiliacji opiera się na podziale przychodów. Jeśli masz produkt i chcesz sprzedawać więcej, możesz zaoferować promotorom zachętę finansową za pośrednictwem programu partnerskiego. Jeśli nie masz produktu i chcesz zarabiać pieniądze, możesz promować produkt, który uważasz za wartościowy i zarabiać na nim jako marketingowiec stowarzyszony.

Influencer marketing

Kim właściwie jest influencer? To ktoś wpływowy, kto ma stosunkowo dużą liczbę obserwujących online i są to m.in. gwiazdy głównego nurtu, eksperci i autorytety branżowe oraz mikro influencerzy.

OK, a czym jest i jaką rolę odgrywa marketing influencerów w marketingu internetowym firm? Influencer marketing, wykorzystuje influencerów lub kogoś z dużym zainteresowaniem społecznym, aby promować swój produkt lub usługę za odpowiednią cenę. Taka reklama może być bardzo skuteczna, jeśli influencer jest zgodny z wartościami firmy i współgra z klientami firmy. Kiedyś marketing influencerów był dostępny tylko dla dużych marek, które mogły sobie pozwolić na współpracę z celebrytami znanych marek. Ale teraz każdy może zaangażować się w marketing influencerów.

influencer marketing Martyna Wojciechowska i Jack Wolfskin
influencer marketing Martyna Wojciechowska i Jack Wolfskin

Wykorzystywanie influencerów do promowania swojej oferty to świetny sposób marketingu w Internecie pozwalający na szybkie wejście na rynek, bez względu na to, co sprzedajesz. Nie musisz współpracować z najbardziej znanymi influencerami, możesz także zdecydować się na skorzystanie z oferty mikro-influencerów. Zanim zdecydujesz się nawiązać z nimi współpracę, upewnij się, że wybrani partnerzy reprezentują grupę docelową, do której chcesz dotrzeć.

Ciekawostka

Mikroinfluencerzy radzą sobie lepiej niż znane osobistości.

Badanie przeprowadzone przez Collective Bias wykazało, że zaledwie trzy procent konsumentów jest pod wpływem rekomendacji celebrytów przy podejmowaniu decyzji o zakupie, podczas gdy 30 procent konsumentów prawdopodobnie kupi produkt polecany przez blogera niebędącego celebrytą.

Marketing wirusowy

Marketing wirusowy to po prostu proces pozwalający innym ludziom robić za Ciebie marketing internetowy, podczas gdy nawet o tym nie wiedzą.

To technika e-marketingu, którą marketerzy wykorzystują, aby szybko rozpowszechniać swój przekaz w Internecie. Podobnie jak wirus biologiczny, wirusowa kampania marketingowa przenosi się z jednej osoby na drugą, co skutkuje dużą liczbą wyświetleń, znaczną liczbą udostępnień w mediach społecznościowych i niezwykłą znajomością marki. Media społecznościowe stanowią idealny ekosystem dla marketingu wirusowego. Wzrost ich popularności w tym YouTube, Twitter, Instagram, Snapchat i Facebook, umożliwiło nowoczesne działania marketingu wirusowego i zwiększyło ich skuteczność. Udostępnianie filmów, zdjęć i historii tysiącom, a nawet milionom ludzi, może nastąpić w ciągu kilku minut.

Wirusowy marketing internetowy to zwykle celowe przedsięwzięcie, chociaż rozpowszechnianie wiadomości odbywa się organicznie. Reklama wirusowa może przybrać formę treści wirusowych, filmów, strategii e-mail marketingu lub postów w mediach społecznościowych. Chodzi o to, że bez względu na kanał, z którego korzystasz, Twój plan marketingowy nabiera własnego życia, stymulowany wzmiankami influencerów w Internecie i pocztą pantoflową.

ALS Bucket Challenge marketing wirusowy
ALS Bucket Challenge marketing wirusowy

Wirusowe działania marketingowe generują szum o firmie. Im więcej ludzi mówi o Twojej firmie, tym bardziej budujesz świadomość na rynkach, które wcześniej o Tobie nie słyszały.

W miarę jak coraz więcej osób wspomina o Twojej marce i ją poleca, nowi klienci zaczynają Ci ufać oraz kupować produkty i usługi, które oferujesz. Twoja wiarygodność rośnie jeszcze bardziej, jeśli wirusowość Twoich kampanii ma wpływ na influencerów.

Wirusowy marketing internetowy powinien uwzględniać emocje użytkowników, zwłaszcza te pozytywne, takie jak radość i podziw, emocje, które sprawiają, że treści reklamowe stają się wirusowe.

Jedyny problem? Wirusowe strategie marketingowe są z natury nieprzewidywalne. Nie ma gwarancji, że Twoje praktyki promocyjne staną się „wirusowe”. Musisz zrozumieć, w jaki sposób Twoi odbiorcy konsumują i udostępniają treści, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Zdarza się też, że kampanie przez przypadek stają się wirusowe.

Video marketing

Video marketing jest nieco odmienną formą marketingu internetowego i polega na wykorzystaniu filmów do promowania i wprowadzania usługi lub produktu na rynek, zwiększania zaangażowania w kanałach cyfrowych i społecznościowych, edukowania konsumentów i klientów oraz docierania do odbiorców za pomocą nowego medium.

W ciągu ostatnich kilku lat ta forma reklamy w Internecie zyskała dużą popularność jako formatu content marketingu. Video, to naprawdę jeden z najlepszych sposobów, aby zbliżyć się do odbiorców i dać im prawdziwy wgląd w to, co robi Twoja firma. Pokaż im swoją filozofię, podziel się informacjami na temat interesującego wydarzenia lub zaoferuj cenne informacje na temat produktu lub usługi.

Dlaczego firmy powinny inwestować w video marketing internetowy? Hubspot odkrył, że 78% ludzi ogląda filmy online co tydzień, a 54% ogląda filmy codziennie. Badania Google pokazują, że 6 na 10 osób woli oglądać filmy online niż telewizję. Dodatkowo serwis internetowy YouTube twierdzi, że jego użytkownicy codziennie oglądają ponad 1 miliard godzin filmów na platformie.

video makreting Nike
video makreting Nike

Aby sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu, Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn stworzyły nowe przyjazne dla filmików miejsca docelowe, takie jak transmisje „na żywo” i „historie”. Jednocześnie popularność platform wideo, takich jak YouTube, Snapchat i Tik Tok, eksploduje i stała się podstawą konsumpcji filmików online.

Oznacza to że reklama video jest bardziej popularna niż kiedykolwiek. Twoi klienci oczekują teraz od Ciebie video marketingu!

Video może także zapewnić wzrost widoczności strony internetowej w wynikach w Google.

Jakie są korzyści marketingu internetowego?

Reklama w Internecie jest inteligentną i skuteczną strategią dla Twojej firmy, zobaczmy, dlaczego warto inwestować w e-marketing?

Korzyści związane z marketingiem internetowym są ogromne. Po pierwsze wszelkie działania promocyjne w sieci są niezwykle opłacalne i pozwalają dotrzeć do właściwych leadów we właściwym czasie. Marketing internetowy wykorzystuje aktywność online klientów, aby połączyć ich z firmą, docierając do nich w różnych miejscach w Internecie. Konsumenci tylko czekają, aby odkryć Twoją markę. Korzystając z narzędzi do analizy i udoskonalania danych, możesz dotrzeć do najbardziej odpowiednich osób, których zainteresuje Twoja oferta.

Biorąc pod uwagę, że Internet zapewnia kontakt z klientem, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, klienci mogą uzyskać dostęp do Twojej witryny, kiedy tylko zechcą. Stawiając na e-marketing możesz dotrzeć do odbiorców tam, gdzie mieszkają, pracują, robią zakupy, zdobywają informacje i szukają rozrywki. Wszystko to w jednym miejscu: w Internecie. Nawet jeśli działasz lokalnie, Twoi odbiorcy są online.

Znaczenie reklamy internetowej, w przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu polega także na możliwości tworzenia dwustronnej komunikacji. Potencjalni klienci mogą dzwonić, czatować lub wysyłać e-maile do Twojej firmy z pytaniami.

Reklama internetowa pomaga w budowaniu dwukierunkowej komunikacji z odbiorcami, Twoi odbiorcy nie widzą, że próbujesz im coś sprzedać. Zamiast tego postrzegają Cię jako cenne źródło informacji, które pomoże im w procesie zakupu.

Znaczenie marketingu internetowego obejmuje również inne korzyści, chociażby możliwość prowadzenia wielu kampanii jednocześnie i docierania do potencjalnych klientów wieloma kanałami, maksymalizując zasięg swojej firmy w internecie.

Dodatkowo możesz obsługiwać miliony klientów w tym samym czasie.

W przeciwieństwie do marketingu tradycyjnego realizując marketing internetowy, możesz mierzyć wyniki każdej kampanii reklamowej. Narzędzia analityczne (Google Analytics, Manager Reklam i inne dostępne w różnych platformach reklamowych), umożliwiają przeglądanie różnych wskaźników i sprawdzanie wyników kampanii. Możesz zobaczyć, gdzie Twoja reklama odnosi sukces w marketingu internetowym, a gdzie nie. Dzięki zaawansowanej analizie stworzysz lepsze kampanie, które pomogą Ci promować firmę w Internecie.

I ostatni argument przemawiający za marketingiem internetowym: istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoi konkurencji już to robią!

E-book

Twórz blogposty, które pokocha Google

Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje artykuły nie cieszą się względami algorytmów? Pobierz darmowy e-book i sprawdź, jak oczarować Google Twoimi tekstami.

Pobierz e-booka

Podsumowanie

Działania marketingowe online różnią się w zależności od rodzaju działalności i ostatecznego celu, jednak jedno jest pewne, rozwój Internetu sprawił że posiadanie strony internetowej i promocja firmy w sieci przy wykorzystaniu różnych form marketingu internetowego stały się koniecznością. Niezależnie od rodzaju i rozmiaru firmy, marketing internetowy stanowi cenny sposób na docieranie do odpowiednich klientów za mniej. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrozumienie, czym jest marketing internetowy i jak Twoja firma może w nim uczestniczyć. Nie musisz być ekspertem, aby zacząć. Dzięki odpowiedniej strategii marketingowej w sieci Twoja firma będzie szybko się rozwijać.

Jaki jest Twój ulubiony rodzaj e-marketingu? Budujesz dzięki temu biznes? A z jakiego rodzaju marketingu internetowego chcesz zacząć korzystać? Dlaczego? Dajcie znać w komentarzach!