Przeglądając Internet, a w szczególności tematyczne grupy na Facebooku poruszające kwestie SEO oraz tworzenia stron www, często trafiałem na specjalistów którzy za wszelką cenę podtrzymywali że “Na WordPressie nie da się stworzyć zoptymalizowanej strony www. Tylko autorski CMS ma sens.”. Większość z nich albo chciała sprzedać swój produkt (i uwiązać klienta do współpracy tylko z nimi) bądź kierowała się stereotypami na temat WordPress’a. Wchodząc z nimi w polemikę bardzo szybko można było udowodnić, że WordPress w odpowiednich rękach jest świetnym narzędziem do stworzenia zoptymalizowanego serwisu. Poniżej prezentuję TOP 6 wtyczek, dzięki którym zmienisz sposób w jaki postrzegasz WordPress’a.

Z tego artykułu dowiesz się czym jest:

Advanced Custom Fields PRO

Niegdyś znienawidzona, dzisiaj, bez tej wtyczki do WordPressa nie wyobrażam sobie tworzenia jakiegokolwiek projektu. Możesz ją również zastosować na blogu.

Logo Advanced Custom Fields PRO
Logo Advanced Custom Fields PRO.

Wtyczka ta pozwala na przeniesienie 1:1 dosłownie każdego projektu strony www do WordPress’a. Dzięki temu możliwa jest pełna kompatybilność z WordPress’em Advanced Custom Fields PRO, a co za tym idzie pełna kontrola nad tworzonymi polami, grupami czy innymi elementami na których we wtyczce jest ponad 30!

Dzięki możliwościom jakie daje Advanced Custom Fields PRO, korzystając z autorskich lub dostępnych w Internecie skryptów, możemy stworzyć dosłownie wszystko. Począwszy od możliwości zdefiniowania podstrony “Ustawień” naszego szablonu poprzez tworzenie galerii zdjęć, umożliwienia użytkownikowi edycji najmniejszych elementów jego strony www po wprowadzenie prymitywnej (ale jednak) wersji buildera podstron dającego klientowi większy wpływ na wygląd podstron jego witryny. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i zdrowy rozsądek ?. Wtyczka jest dostępna za darmo, lecz to właśnie dla wersji PRO warto poświęcić kilka groszy.

WooCommerce

Pracując od kilku lat na platformie PrestaShop oraz borykając się z wieloma problemami jakie powstają podczas optymalizacji takiego projektu pod SEO również i ta wtyczka trafiła na listę moich ulubionych.

Logo WooCommerce
Logo WooCommerce.

Sklep internetowy? Możliwość sprzedaży produktu na landing page? Interaktywny katalog produktów? Nic prostszego! To wszystko (i wiele więcej) stworzymy za pomocą WordPressa z dodatkową wtyczką WooCommerce.

Również i tutaj wygrywa ona kompatybilnością względem wspomnianego już wcześniej PrestaShop. Olbrzymia ilość dodatkowych modułów w dużo niższej cenie niż te dostępne na “Prestę” oraz dużo mniejsza ilość “niespodzianek” i niezrozumiałych problemów z działaniem z jakimi spotkałem podczas optymalizacji sklepów internetowych sprawiły, że tworząc projekty e-commerce, moim obowiązkowym pomocnikiem jest wtyczka Wordpressa - WooCommerce.

Na WordPressie wtyczka WooCommerce tak jak PrestaShop jest dostępna za darmo i można ją zainstalować bezpośrednio z “Kokpitu”.

Contact Form 7

Prawie każda strona www (w mniejszym bądź większym stopniu) potrzebuje wykorzystania formularza czy to w formie typowego Formularza kontaktowego czy to bardziej rozbudowanego formularza mogącego stanowić trzon modułu briefu czy rezerwacji na stronie internetowej.

Logo Contact Form 7
Logo Contact Form 7.

Co sprawiło, że Contact Form 7 na stałe zagościł na stronach www mojego autorstwa?

Po pierwsze, łatwość oraz duże możliwości konfiguracji formularzy. Wtyczka pozwala na bezproblemowe stworzenie zaawansowanego formularza w ciągu kilku chwil. Daje też pewność, że tak stworzony formularz będzie działał, a my możemy zająć się kolejnymi elementami.

Po drugie, pełna integracja z Google ReCaptcha. Po co tracić czas i pieniądze klienta by najpierw pisać kod szablonu, potem głowić się nad jego integracją z Google ReCaptcha i tracić dziesiątki godzin na poszukiwaniu błędów jakie powstały podczas naszej pracy? Contact Form 7 robi to za nas! Częste aktualizacje modułu minimalizują możliwość wystąpienia problemów czy zaprzestania funkcjonowania formularzy.

Również i ta wtyczka dostępna jest zupełnie za darmo!

Yoast SEO

Również i tutaj trwała walka pomiędzy wtyczką All in One SEO a Yoast’em. Jak się okazało po wielu testach All in One SEO (w wersji darmowej) daje użytkownikowi dużo mniej możliwości niż Yoast SEO. Zauważyłem też zdecydowanie więcej problemów podczas wdrażania zaleceń optymalizacyjnych na stronę od naszego zespołu SEO.

Logo Yoast SEO
Logo Yoast SEO.

Wtyczka oprócz zdefiniowania meta title oraz description pozwala również na wdrożenie breadcrumbs, OpenGraph dla Social Media, Follow/NoFollow, Index/NoIndex, linków kanonicznych, sitemap’y i innych równie ważnych i przydatnych znaczników.

Jeśli więc chcesz, by Twoja strona www oparta na WordPressie umożliwiała wdrożenie większości podstawowych wytycznych jakie otrzymasz od klienta bądź opiekuna SEO to z czystym sumieniem mogę polecić Ci Yoast SEO. Oczywiście istnieje też wersja płatna, lecz w mojej opinii wszystko na co pozwala wersja darmowa jest wystarczające.

LiteSpeed Cache

Na sam koniec zostawiłem moje ostatnie “odkrycie” w kwestii optymalizacji szybkości stron www na CMS WordPress.

Logo LiteSpeed
Logo LiteSpeed.

LiteSpeed Cache jest open source’owym rozwiązaniem oraz niejako “linkiem” między naszym WordPress’em a aplikacją LiteSpeed Web Server. Pozwala to radykalnie zredukować czas ładowania Twojej strony internetowej.

Sama technologia zawiera wiele mechanizmów optymalizacyjnych, dzięki czemu jest to rozwiązanie All-in-One. LiteSpeed pozwala uzyskać najlepsze możliwe przyspieszenie strony www, a co najważniejsze - bez wpływu na odczucia użytkownika.

Dzięki tej wtyczce możemy uruchomić większość mechanizmów potrzebnych do uzyskania bardzo dobrych wyników w Google PageSpeed Insight czy Google Audits.

Możliwości jakie daje nam ten moduł to m.in.:

  • Server-Level Cache
  • Optymalizacja obrazków (w tym generowanie wersji .webp, a także kompresja grafik)
  • Minifikacja plików CSS, JavaScript czy HTML
  • Łączenie plików CSS oraz JavaScript
  • Wsparcie HTTP/2
  • Wsparcie dla CDN’ów (m.in. Cloudflare)
  • Wsparcie dla cache przeglądarek
  • Opóźnienie ładowanie (tzw. lazy loading) grafik
  • Optymalizację bazy danych

Rozwiązanie to działa tylko na serwerach, które zostały przez administratorów wyposażone w wyżej wspomnianą aplikację. Jeśli Twój serwer nie obsługuje LS, możesz wspomóc się takimi wtyczkami jak: Autoptimize, WP Fastest Cache, a3 Lazy Load, WEBP Express i inne.

Dodatkowo LS jest w pełni kompatybilny z resztą wykorzystywanych przeze mnie wtyczek, takich jak WooCommece, ContactForm 7, Yoast SEO czy WPML.

WPML

Jak często zdarzyło Ci się, że Twój klient chciał niskim kosztem wdrożyć więcej wersji językowych na stronie www? Z pomocą przychodzi wtedy moja ulubiona wtyczka do tworzenia wielojęzykowych stron www czyli WPML - WordPress Multilingual Plugin.

Logo WPML
Logo WPML.

Tak i w tym przypadku muszę się powtórzyć - kompatybilność! Wtyczka jest w 100% kompatybilna z używanymi przeze mnie wtyczkami WordPressa.

Podsumowanie

Jak widzisz, WordPress połączony z właściwymi narzędziami w postaci powyższych wtyczek oraz dobrze napisanym kodem, może być świetnym narzędziem jeśli chcesz, by Twoja strona była zoptymalizowana pod SEO, a jej szybkość przewyższała wszystkie inne do tej pory widziane strony oparte o ten CMS.

Pamiętaj! Im więcej wtyczek tym większe prawdopodobieństwo, że w którejś z nich znajduje się dziura narażająca naszą stronę na atak hakerów bądź masa niepotrzebnego spowalniającego stronę kodu. Dlatego też korzystaj tylko z tych wtyczek, których na prawdę potrzebujesz!

Jeśli masz pytania bądź znasz jakieś inne wartościowe wtyczki do WordPressa dla Twojej strony internetowej, po prostu daj znać w komentarzu!