Co to e-commerce - Definicja

E-commerce (handel elektroniczny, e-handel) to kupowanie i sprzedawanie towarów za pośrednictwem sieci komputerowej, głównie Internetu. ​​Towary i usługi są zamawiane przez sieć, ale płatność i ostateczna dostawa zamówionego towaru lub usługi może być dokonana w sieci lub poza siecią. Do najpopularniejszych form handlu elektronicznego należą: sklepy internetowe, serwisy aukcyjne, serwisy ogłoszeniowe.

Co to jest e-commerce?

Jak działa e-commerce?

Handel elektroniczny obsługiwany jest przez Internet, dzięki któremu klienci uzyskują dostęp do sklepu internetowego, aby móc przeglądać i składać zamówienia na produkty lub usługi za pośrednictwem własnych urządzeń. W trakcie składania zamówienia przeglądarka internetowa klienta komunikuje się z serwerem, na którym znajduje się strona sklepu internetowego.

Rodzaje e-commerce

  • handel elektroniczny pomiędzy przedsiębiorstwami (B2B, ang. business-to-business) odnosi się do elektronicznej wymiany produktów, usług lub informacji między przedsiębiorstwami, a nie między przedsiębiorstwami a konsumentami. Przykładami są katalogi online oraz witryny wymiany produktów i dostaw, które umożliwiają firmom wyszukiwanie produktów, usług i informacji oraz inicjowanie transakcji za pośrednictwem interfejsów e-zamówień.
  • handel elektroniczny pomiędzy przedsiębiorstwem a konsumentem (B2C, ang. business-to-consumer) to detaliczna część e-commerce w Internecie, gdzie firmy sprzedają produkty, usługi lub informacje bezpośrednio konsumentom. Obecnie w Internecie istnieje bardzo duża ilość wirtualnych sklepów i centrów handlowych sprzedających wszelkiego rodzaju towary konsumpcyjne. Najbardziej rozpoznawalnym przykładem takich witryn jest Amazon, który dominuje na rynku B2C. W Polsce przykładem firm B2C są np. Allegro czy Empik.
  • handel elektroniczny pomiędzy konsumentami (C2C, ang. consumer-to-consumer) to rodzaj handlu elektronicznego, w którym konsumenci wymieniają między sobą produkty, usługi i informacje online. Transakcje te są zazwyczaj przeprowadzane za pośrednictwem strony trzeciej, która zapewnia platformę internetową, na której przeprowadzane są transakcje. Aukcje internetowe i ogłoszenia drobne to dwa przykłady platform C2C, przy czym jedną z najpopularniejszych z tych platform jest eBay. W Polsce przykładem firm C2C są np. Allegro czy OLX.
  • handel elektroniczny pomiędzy konsumentem a przedsiębiorstwem (C2B, ang. consumer-to-business) to rodzaj handlu elektronicznego, w którym konsumenci udostępniają swoje produkty i usługi online, aby firmy mogły licytować i kupować. Jest to przeciwieństwo tradycyjnego modelu handlu B2C. Popularnym przykładem platformy C2B jest rynek, na którym sprzedawane są zdjęcia, obrazy, multimedia i elementy projektu bez tantiem, takie jak iStock.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.3/5), głosów: 40
Ocena strony:
Senior Web Analytics Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top