Co to jest AMP - Definicja

AMP (ang. Accelerated Mobile Pages) to platforma open source dla języka HTML mająca na celu ułatwić tworzenie stron internetowych, które charakteryzują się szybkością działania, optymalizacją pod kątem kodu oraz User Experience. Umożliwia przechowywanie strony w Cache Google.

Co to jest AMP?

AMP to wbudowane komponenty

AMP HTML jest to tak naprawdę tradycyjny język HTML objęty restrykcjami dotyczącymi wydajności. Większość znaczników HTML nie różni się od tych zastosowanych w AMP HTML lecz niektóre z nich zostały zastąpione znacznikami specyficznymi dla AMP HTML.

Przykładem może być tag img zastąpiony tagiem amp-img który w swoim działaniu w pełni obsługuje atrybut srcset nawet gdy dana przeglądarka jeszcze go nie obsługuje.

AMP to również Cache w wynikach wyszukiwania

Strony AMP mogą być zapisywane w pamięci podręcznej aby wczytywać się niemal natychmiastowo. Taką funkcjonalność obsługuje m.in. Google. Pozwala przetrzymywać stronę w cache, a następnie wyświetlać ją błyskawicznie gdy klikniemy w wynik w SERP'ie Google.

Google AMP Cache pobiera stronę internetową, zapisuje ją do pamięci podręcznej oraz automatycznie poprawia jej wydajność. Aby uzyskać najwyższą wydajność wszystkie wymagane pliki (takie jak JavaScript czy CSS) ładowane są z tego samego źródła. System weryfikacji na bieżąco sprawdza czy strona zawiera poprawne znaczniki zgodne ze specyfikacją.

AMP to nie tylko strony internetowe

Dzięki niemu możesz tworzyć również m.in. e-maile czy reklamy. Reklamy Google Ads również umożliwiają tworzenie ich treści za pomocą AMP. Google wprowadziło taką możliwość do swojej usługi już w 2017 roku.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 89
Ocena strony:
Senior Web Developer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top