Co to jest aplikacja webowa — Definicja

Aplikacja webowa (aplikacja internetowa, aplikacja online) - to program działający za pośrednictwem przeglądarki internetowej, który umożliwia użytkownikom korzystanie z określonej usługi za pomocą interfejsu. Zazwyczaj wymaga połączenia z internetem, chociaż istnieją również takie, które mogą działać tymczasowo w trybie offline. Najczęściej aplikacje internetowe są porównywane do aplikacji desktopowych oraz aplikacji natywnych napisanych pod konkretny typ systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do aplikacji mobilnych i desktopowych, aplikacje webowe nie wymagają instalacji na urządzeniu ani ręcznych aktualizacji przez użytkownika.

Czym się różnią aplikacje webowe (aplikacje internetowe) od strony internetowej?

Popularność aplikacji webowych rośnie, ponieważ są one skoncentrowane na dostarczaniu konkretnych, użytecznych rozwiązań. Istnieje wiele różnić pomiędzy aplikacją webową a stroną internetową.

Główna różnica tkwi w ich funkcjonalności. Strony internetowe zazwyczaj mają charakter informacyjny (treści można przeglądać lub pobrać). Aplikacje internetowe mają bardziej charakter interaktywny. Umożliwiają m.in. wysyłanie wiadomości, dokonywanie płatności, umieszczanie ogłoszeń czy rezerwowanie terminów wizyt.

Najważniejszą różnicą między nimi jest zatem poziom interaktywności i możliwości działania. Aplikacja internetowa jest bardziej dynamiczna i pozwala na wykonywanie zaawansowanych operacji np. przesyłanie danych, czego nie można zrobić za pomocą tradycyjnej strony internetowej.

Do czego służy aplikacja internetowa?

Aplikacje webowe pełnią różnorodne funkcje, służąc użytkownikom jako platformy do wykonywania wielu praktycznych zadań i zapewniania różnorodnych usług. Do aplikacji webowych zalicza się fora dyskusyjne, platformy bankowe, portale społecznościowe, sklepy internetowe, systemy CRM (systemy zarządzania relacjami z klientami) i systemy ERP (systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa).

Wśród najczęściej wykorzystywanych znajdują się te dedykowane do rezerwacji noclegów, handlu, szkoleń, ogłoszeń oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Ich zastosowanie obejmuje obszar firm i instytucji, gdzie wspomagają one zarówno nawiązywanie relacji z klientami, jak i wewnętrzną komunikację między pracownikami. Konkretny cel i funkcjonalność aplikacji internetowej zależą od potrzeb danej organizacji oraz problemów, jakie ma ona na celu rozwiązać.

Zalety aplikacji internetowej (webowej)

Aplikacje internetowe zdobywają coraz większą popularność dzięki swojej funkcjonalności, intuicyjnemu użytkowaniu oraz elastycznemu dopasowaniu do potrzeb użytkowników. Jakie są więc główne zalety aplikacji webowych?

  • brak konieczności instalowania aplikacji;
  • łatwy dostęp na różnych urządzeniach;
  • bezpieczeństwo danych;
  • obsługa zleceń online;
  • łatwość wprowadzania zmian i nowych funkcjonalności (są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej);
  • tworzenie elementów interaktywnych;
  • aktualizacja bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika (w przeciwieństwie do strony internetowej, które są aktualizowane po stronie serwera);

Aplikacje webowe niestety często działają wolniej niż aplikacje desktopowe i posiadają interfejs, który nie zawsze jest równie wydajny.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(5/5), głosów: 6
Ocena strony:
Twoi Ludzie od Marketingu

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top