Możliwe komunikaty błędu 403
Kod błędu 403 może być przedstawiany na poszczególnych stronach internetowych w różny sposób. Najbardziej rozpoznawalnym jest komunikat "Błąd 403 Forbidden", ale możliwe jest także wyświetlanie się takich informacji jak:
- Błąd 403 – dostęp zabroniony
- Error 403
- HTTP 403
- Dostęp zabroniony
- Error 403 – Forbidden
- HTTP Error 403.14 – Forbidden
- HTTP Error 403 – Forbidden
- Dostęp zabroniony: nie masz zezwolenia na dostęp do tego serwera
Możliwe jest także własne skonfigurowanie podstrony z błędem 403. Wtedy to Ty decydujesz, jakie informacje będą na niej zawarte. Dotyczy to zarówno treści jak i grafik.
Przykład strony wyświetlającej błąd 403
Serwer internetowy zabrania dostępu — jak to naprawić?
Naprawa błędu 403 Forbidden na stronie powinna rozpocząć się od weryfikacji, dlaczego nie masz dostępu (uprawnień) do strony internetowej. Przede wszystkim warto upewnić się, czy nie próbujesz odwiedzić strony, dla której występują ograniczenia w dostępie. Być może nie jesteś zalogowany do panelu administratora.
Jeżeli jednak masz pewność, że daną stronę internetową nie ograniczają uprawnienia dostępu, to warto wykonać następujące czynności, by wyeliminować błąd 403 (forbidden).
Po stronie użytkownika:
- Odświeżenie strony — czasami błąd 403 występuje z powodu problemów z połączeniem internetowym lub problemów z serwerem. Spróbuj odświeżyć stronę internetową.
- Sprawdzenie, czy nie ma błędu w adresie URL — błędnie wpisany adres URL jest bardzo częstą przyczyną pojawienia się omawianego błędu.
- Wyczyszczenie pamięci podręcznej i usunięcie zapisanych ciasteczek — błąd 403 może wystąpić z powodu problemów z plikami cookie lub cache. Wyczyść pamięć podręczną i usuń pliki cookie oraz cache z przeglądarki internetowej.
- Wyłączenie wtyczek i rozszerzeń przeglądarki — niekompatybilne wtyczki lub wadliwe mogą być powodem pojawienia się błędu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zainstalowane nowe funkcje w przeglądarce. Wyłącz wtyczki (zrób to najlepiej po kolei) i za każdym razem sprawdzaj, czy błąd na Twojej stronie, którą próbujesz otworzyć, zniknął.
- Zalogowanie się na swoje konto — jeśli próbujesz uzyskać dostęp do zasobu na stronie internetowej, upewnij się, że masz odpowiednie uprawnienia dostępu. Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień, skontaktuj się z administratorem strony internetowej, aby uzyskać pomoc. Przed próbą uzyskania dostępu do danych zasobów zaloguj się na odpowiednie konto.
- Przeskanowanie strony w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania — złośliwe oprogramowanie może zaimplementować błąd w plikach strony.
- Skontaktowanie się z dostawcą usług internetowych — w sytuacji, w której inne strony internetowe działają poprawnie, warto zweryfikować czy błąd ten dotyczy tylko Ciebie. Być może publiczny adres IP, który jest przydzielony przez dostawcę internetowego, został zablokowany. Sprawdź działanie strony na innym urządzeniu, bądź innym adresie IP.
- Spróbuj jeszcze raz za jakiś czas — zdarza się, że błąd 403 forbidden występuje chwilowo, a powrót do wykonywanej czynności po krótkiej chwili rozwiąże problem.
Po stronie administratora strony:
- Sprawdź plik .htaccess — plik konfiguracyjny serwera na serwerach Apache, który znajduje się w głównym folderze każdej strony internetowej. By wykluczyć plik .htaccess jako przyczynę błędu 403, należy chwilowo go usunąć ze strony internetowej (pobrać na komputer, wykonać kopię zapasową następnie usunąć z serwera). Jeśli po tej czynności strona działa poprawnie oznacza, że zawarte w nim reguły blokują dostęp i generują błąd 403. W takim przypadku należy zdiagnozować, które reguły powodują błąd 403 przy odwiedzaniu konkretnej strony i je poprawić bądź wyeliminować. Następnie należy wygenerować nowy plik .htaccess (np. za pomocą CMS) i wdrożyć na stronę.
- Sprawdź ustawienia plików i folderów — aby móc przeglądać strony internetowe wymagane są odpowiednie uprawnienia do plików. Zmiana choćby przypadkowa uprawnień będzie generować błąd 403.
- Skontaktuj się z firmą hostingową — jeśli wszystkie powyższe sposoby nie przyniosły efektu i w dalszym ciągu pojawia się błąd 403, kontakt z dostawcą usług hostingowych może pomóc rozwiązać problem.
- Zaktualizować oprogramowanie — błąd 403 może pojawić się z powodu problemów z oprogramowaniem lub z przestarzałą wersją oprogramowania. Regularnie aktualizowanie oprogramowania na serwerze może zapobiegać takim problemom.
Czy odmowa dostępu 403 ma wpływ na SEO?
Pojawienie się błędu 403 nie ma bezpośredniego, negatywnego wpływu na pozycjonowanie strony oczywiście jeśli nie dotyczy konkretnej strony lub podstrony. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków błąd ten jest wynikiem błędu ludzkiego. Jednak w momencie gdy dany błąd trwa dłużej, robot Google natrafiając na stronę z błędem 403, dostaje informację, że dany dostęp jest zablokowany, a w konsekwencji nie zaindeksuje strony lub — jeżeli była ona zaindeksowana — usunie ją z indeksu.
Zalety błędu 403
Zabroniony dostęp do zasobów to nie tylko informacja o „błędzie” występującym na stronie internetowej. Rozpoznanie przez serwer, że dany użytkownik jest nieuprawniony przede wszystkim:
- Większe bezpieczeństwo: wystąpienie błędu 403 zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ blokuje dostęp do chronionych zasobów przed nieuprawnionymi użytkownikami. Jest to szczególnie istotne dla stron internetowych i aplikacji internetowych, które przechowują wrażliwe dane użytkowników, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Bez błędu 403, nieuprawnione osoby mogłyby uzyskać dostęp do tych danych, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.
- Zwiększona kontrola dostępu: umożliwia administratorom strony internetowej lub aplikacji internetowej kontrolowanie dostępu do zasobów. Oznacza to, że tylko osoby z uprawnieniami, takie jak zalogowani użytkownicy lub osoby posiadające określone uprawnienia, mogą uzyskać dostęp do chronionych zasobów. Dzięki temu można zapobiec przypadkowemu lub celowemu naruszeniu bezpieczeństwa danych i zasobów.
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Mniej lub bardziej znane mity o SEO
Wielu właścicieli sklepów i stron internetowych nie ma pojęcia, czym jest SEO. I mają oni do tego prawo. Chcą jednak zaistnieć w wyszukiwarce Google, promować...
Przeczytaj artykuł >>Error 404: file not found – Co To Jest i Jak Naprawić Błąd 404
Wpisałeś adres URL lub kliknąłeś link, ale zamiast otrzymać pożądany content, w oknie przeglądarki pojawił się komunikat error 404 lub błąd 404 wskazujący, że...
Przeczytaj artykuł >>