Co to jest CAPTCHA - Definicja

CAPTCHA (ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) - to rodzaj zabezpieczenia, którego zadaniem jest ochrona przed spamem oraz powstrzymanie automatów (zwanych botami) przed wprowadzaniem jakichkolwiek danych do serwisu internetowego.

Co to jest CAPTCHA?

Działanie mechanizmu CAPTCHA

System polega na wyświetleniu prostego do wykonania testu, który ma za zadanie potwierdzić, że dane np. w formularzu zostały wprowadzone przez człowieka. Weryfikacja odbywa się zazwyczaj poprzez konieczność odczytania i przepisania zniekształconego tekstu z wyświetlonego obrazka, który w założeniu twórców nie powinien być możliwy do odczytania przez oprogramowanie komputerowe. Systemy te były jednak skutecznie atakowane w przeszłości, czego rezultatem są obecne w sieci liczne odmiany testów CAPTCHA, które cechują się większym stopniem skomplikowania zadań, lecz mniejszą podatnością na ataki.

Nowszą odsłoną CAPTCHA jest reCAPTCHA, która łączy ochronę stron internetowych przed robotami ze wsparciem digitalizacji internetu przez użytkowników rozwiązujących testy, które generuje mechanizm.

Zastosowanie ochrony przed robotami

Na zadania, których celem jest ochrona przed robotami możemy trafić praktycznie wszędzie. CAPTCHA spotyka się najczęściej podczas wypełniania formularzy, pisania komentarzy na blogach czy pisania postów na forach dyskusyjnych. Zastosowanie tego mechanizmu ma w założeniu chronić m.in. przed tworzeniem dużych ilości sztucznych kont użytkowników przez automaty, dużą ilością zapytań do serwera, spamem w formularzach kontaktowych, treściami reklamowymi w komentarzach itp.

Przykładowo, Google wymaga rozwiązania testu, jeśli jego systemy uznają, że ma miejsce nieuprawniona próba uzyskania dostępu do konta lub z naszej sieci komputerowej pochodzi nietypowy ruch. Z takimi sytuacjami spotykają się bardzo często osoby, które próbują skorzystać z wyszukiwarki Google, a korzystają z rozwiązań, takich jak VPN (wirtualna sieć prywatna).

Rodzaje zabezpieczeń CAPTCHA

Istnieje kilka odmian zabezpieczeń przed robotami, które stosowane są na stronach www. Oprócz najczęściej stosowanego CAPTCHA, które polega na przepisaniu wyświetlanego tekstu, możemy spotkać również wiele innych rodzajów testów mających za zadanie potwierdzić, że nie jesteśmy maszyną, np.:

  • podanie odpowiedzi na wyświetlone pytanie (np. co jest stolicą Egiptu?),
  • przepisanie ciągu znaków w odwrotnej kolejności (kod captcha),
  • odpowiedź na pytanie zadane w wersji audio,
  • rozwiązanie zadania matematycznego,
  • zaznaczenie obrazków przedstawiających dany element (metoda stosowana obecnie np. przez Google),
  • zaznaczenie na obrazku wybranej rzeczy (np. znaku drogowego),
  • dopasowanie brakującego elementu układanki.

Zabezpieczenie CAPTCHA stosowane przez Google
Zabezpieczenie CAPTCHA stosowane przez Google.

CAPTCHA dba o bezpieczeństwo najbardziej wrażliwych elementów na stronie internetowej. Mimo faktu, że nie jest to sposób dający stuprocentową skuteczność, obecnie stosowane rozwiązania pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć działanie automatów, których zadaniem jest uzyskanie dostępu do naszych danych, zalanie skrzynki mailowej niechcianymi wiadomościami czy masowe publikowanie niechcianych treści na naszej stronie.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 108
Ocena strony:
Senior SEO Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top