Co to jest CMS - Definicja

CMS (ang. Content Management System) - to system zarządzania treścią w serwisie internetowym. Czyli oprogramowanie umożliwiające w łatwy i przyjazny sposób tworzenie, edytowanie i aktualizacje treści oraz informacji na stronie bez znajomości HTML, CSS, PHP, czy JS.

Co to jest system CMS?

Możliwości i funkcje dobrego systemu CMS

Panel administracyjny strony powinien umożliwiać edycję i konfiguracje wielu elementów na stronie. Nie powinien ograniczać się jednak tylko do zmian wizualnych i edycji w treści. Dobry CMS powinien również umożliwiać zmiany techniczne, które mają niebagatelny wpływ na SEO/SEM, a co za tym idzie indeksowanie serwisu, widoczność w wyszukiwarkach internetowych czy konfiguracje analityki. Zatem jakie funkcje i możliwości charakteryzują dobry system CMS?

 • Szybkość, intuicyjność i łatwość obsługi.
 • Kompleksowe zarządzanie treścią (struktura, czcionka, listy wypunktowane, nagłówki, pogrubienia, edycja linków, dodawanie i opisywanie zdjęć, tabel, itd.).
 • Edycja bez konieczności znajomości HTML, PHP i CSS.
 • Zarządzanie stronami (dodawanie nowych, usuwanie, aktualizacja).
 • Konfiguracja meta tagów title i description dla stron.
 • Zarządzanie adresami URL podstron (tworzenie przyjaznych adresów).
 • Tworzenie kont w systemie z różnymi uprawnieniami.
 • Dostępność i możliwość instalacji dodatkowych modułów (czatu, formularza, mapki, galerii zdjęć, fanpage, komentarze, powiązane strony, oceny / opinie, itd.).
 • Tworzenie stron w różnych wersjach językowych.
 • Elastyczność pozwalająca zastosować system do różnego rodzaju stron (wada i zaleta).

Rodzaje systemów zarządzania treścią

 • W zależności od przeznaczenia - wyróżnić możemy rodzaje oprogramowania i szablony przeznaczone pod konkretny typ serwisu (sklep, forum, blog, wizytówka, strona firmowa, serwis informacyjny, itd.).
 • Open Source (np. WordPress) - czyli system z dostępem do plików i kodu źródłowego, dzięki czemu jest możliwe własne dokonywanie zmian. Ze względu na ogólnodostępność i popularność, system posiada wiele darmowych szablonów graficznych, wtyczek i gotowych modułów. Otwarty kod nie sprzyja bezpieczeństwu dlatego warto na bieżąco aktualizować oprogramowanie i wtyczki.
 • System abonamentowy, SaaS (np. Shoper) - czyli oprogramowanie, które jest współdzielone dla wielu klientów, przez co nie mają oni dostępu do kodu witryny. Możliwa jest ingerencja w wygląd szablonu i podstawowe zarządzanie zawartością (treści, podstrony, itd.). W tym rozwiązaniu nie ma co liczyć na dedykowane funkcjonalności.
 • Dedykowany autorski CMS - czyli system przygotowany pod specjalne zamówienie z unikalnym szablonem graficznym oraz dedykowanymi funkcjonalnościami. Jest to rozwiązanie znacznie droższe.

Najpopularniejsze systemy CMS

Ogólne portale

 • Wordpress - Najpopularniejszy w Polsce Open Source CMS (content management system), intuicyjny i prosty w obsłudze. Dostępna jest ogromna ilość darmowych motywów i wtyczek, dzięki temu stronę łatwo można rozbudować i skonfigurować pod własne wymagania.
 • Joomla - Nieco bardziej zaawansowany, mniej popularny i intuicyjny od poprzednika, mimo to świetnie sprawdza się jako system zarządzania treścią strony www. Również w tym przypadku oprogramowanie umożliwia dostęp do kodu źródłowego i wielu dodatków. Joomla zapewnia też wiele poradników i materiałów szkoleniowych.
 • Drupal - Idealnie sprawdza się do obsługi bardziej zaawansowanej strony internetowej. Umożliwia przeprowadzanie różnych modyfikacji i sprawne zarządzanie serwisem za pośrednictwem rozbudowanego panelu administracyjnego. Przy poważniejszych zmianach wymagana jest jednak znajomość HTML, PHP i CSS.
 • Blogger - Jak sama nazwa wskazuje jest to oprogramowanie dla stron internetowych typu blog (darmowe). Idealny dla początkujących blogerów ale i nie tylko.

Sklepy internetowe

 • PrestaShop - jest jednym z najbardziej popularnych systemów CMS do zarządzania sklepem internetowym (e-commerce). Aplikacja posiada rozbudowany panel i sporą ilość przydatnych funkcji. Oprogramowanie wspierane jest przez dużą społeczność użytkowników, a także wiele wtyczek poszerzające możliwości.
 • Shoper - jest skryptem sklepowym opartym o model SaaS. Umożliwia w łatwy sposób stworzenie, konfiguracje i prowadzenie e-commerce. Aplikacja jest stale aktualizowana i rozwijana o nowe funkcjonalności.
 • WooCommerce - to darmowe rozszerzenie do opisanego już wcześniej systemu WordPress. Proste w instalacji, konfiguracji i zarządzaniu.
 • Magento - również popularny skrypt sklepowy wyróżniający się rozbudowaną platformą. Idealnie nadaje się do zarządzania sklepem o dużej ilości produktów. Wspierany przez dużą społeczność.

Mam nadzieje, że już wiesz co to jest CMS, za co jest odpowiedzialny na stronie internetowej, a także czym się powinien charakteryzować i jakie są najpopularniejsze oprogramowania w Polsce.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 145
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top