Obecnie korzystanie bez systemu nazw domenowych (DNS) byłoby bardzo utrudnione. Każdy użytkownik Internetu zamiast wpisywania łatwej do zapamiętania nazwy domeny np. ks.pl musiałby wpisać adres IP: 77.55.142.42. W związku z tym, już w latach 80-tych w celu uproszczenia komunikacji między serwerami powstawały pierwsze wersje systemu tłumaczącego nazwy domen.
Jak działa serwer DNS
- Użytkownik wpisuje w polu adresu przeglądarki określoną nazwę domeny internetowej np. https://ks.pl
- System za pośrednictwem przeglądarki nawiązuje połączenie z lokalnym serwerem DNS, prosząc o przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP.
- Lokalny serwer przesyła zapytanie do jednego z 13 głównych serwerów na świecie o numer IP.
- Serwer główny przekazuje informację dotyczącą lokalizacji serwera, na którym dostępne są strony WWW z konkretną końcówką domeny (w tym przypadku jest to ".pl").
- Dostarczana jest informacja zwrotna do komputera użytkownika dotycząca numeru odpowiadającego konkretnej domenie.
- Przeglądarka nawiązuje połączenie z serwerem o określonym adresie IP prosząc o wyświetlenie strony dla domeny https://ks.pl.
Ilustracja pokazująca działanie serwerów DNS.
Od czego zależy szybkość wczytywania się stron internetowych?
Szybkość ładowania się stron internetowych zależna jest od czynnika, jakim jest szybkość odpowiedzi serwera DNS. Wpływ na to może mieć np. odległość komputera od docelowego serwera oraz skomplikowana struktura strony WWW.
Do czego służą rekordy DNS
Oprócz głównego zadania, którym jest tłumaczenie nazw na adres IP za pomocą rekordów DNS można tworzyć i przekierowywać subdomeny np. usługę poczty e-mail można przekierować na inny serwer.
Z czego składa się rekord DNS
- Nazwa - domena (np. ks.pl), subdomena (np. subdomena.ks.pl) lub subdomena typu wildcard (np. *.ks.pl), która definiuje wszystkie nieokreślone subdomeny w konfiguracji.
- Typ - określa typ rekordu, który będzie lub jest już zdefiniowany.
- TTL (Time to Live) - jest to czas przechowania rekordu w serwerach DNS wyrażony w sekundach.
- Priorytet - określa kolejność i wartość wpisu. Używa się go przy rekordzie MX.
- Wartość - jest to parametr określający wartość konkretnego rekordu. W zależności od typu rekordu te informacje będą różne np. IP, host czy też informacje tekstowe.
Przykładowa konfiguracja rekordów DNS dla domeny ks.pl
Przykładowa konfiguracja rekordów.
Podział zapytań i serwerów DNS
Najogólniejszy podział uwzględnia serwery domeny głównej (13 serwerów rozmieszczonych na całym świecie) i serwery autorytatywne (lokalne serwery przechowujące aktualne informacje na temat urządzeń w danej domenie). Autorytatywne serwery DNS można z kolei podzielić na DNS Master Server (główny serwer autorytatywny domeny, gdzie przechowywane są dane dotyczące jej konfiguracji) i DNS Slave Server (do którego to przesyłane są informacje z serwerów Master i gdzie zapisywane są kopie informacji — często stosowany jako serwer zapasowy).
Rodzaje zapytań DNS możemy podzielić na rekurencyjne (wymuszają na serwerze odnalezienie informacji na temat danej domeny lub przesłanie komunikatu o błędzie) oraz iteracyjne (nie wymuszają łączenia się z innymi serwerami DNS, gdy serwer nie zna adresu IP domeny — w takim przypadku prezentują one najlepszą odpowiedź, jaką w danej chwili posiadają).
Najważniejsze typy rekordów DNS
- rekord A (Address) - to jeden z głównych rekordów wskazujących na adres IPv4 (32-bitowy) serwera w sieci.
- rekord AAAA - to rekord wskazujący na adres IP serwera, ale w wersji IPv6 (128-bitowy).
- rekord CNAME (Canonical Name) - jest to wpis zastępczy dla rekordu A, gdzie podaje się adres hosta zamiast adresu IP.
- rekord MX (mail eXchange) - to adres serwera poczty. Za pomocą tego rekordu można przekierować ruch poczty e-mail w danej domenie na inny serwer.
- rekord NS (Name Server) - adres serwera DNS.
- rekord SOA (Start Of Authority) - to rekord zawierający główny adres serwera Domain Name System.
- rekord TXT (Text) - wpis umożliwiający dodanie dowolnego tekstu do rekordu domeny. Często używany do weryfikacji prawa własności do domeny w aplikacjach Google.
Pozostałe rekordy DNS
Innymi pozostałymi rekordami w usłudze DNS mogą być m.in. SRV (Service Locator), PTR (Pointer Record), CAA (Certification Authority Authorization).
Serwery DNS — rodzaje domen
Istnieje zawarta w systemie DNS baza danych o hierarchicznej formie, gdzie znajdują się domeny najwyższego poziomu (TLD) oraz drugiego poziomu.
Można dokonać podziału domen TLD na funkcjonalne i krajowe. W przypadku domen krajowych każda z nich zakończona jest kropką oraz znajdującymi się za nią dwoma znakami (np. Polska — ".pl", Francja — ".fr" itd.). Z kolei domeny funkcjonalne mogą być np. edukacyjne (".edu"), komercyjne (".com"), rządowe (".gov") itd.
Serwery DNS przekazują także adresy domen drugiego poziomu (np. regionalne - "małopolska.pl" i funkcjonalne - "gov.pl").
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Migracja strony internetowej od A do Z - Analiza, strategia i skuteczna realizacja
Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju i dynamicznych zmian. Chcąc nadążyć za konkurencją lub też kreować nowe trendy w biznesie, firmy decydują się na wdrażanie...
Przeczytaj artykuł >>Adres URL - Co to jest i jak go wykorzystać w działaniach SEO
Adresy URL w obecnej formie towarzyszą nam już od ponad 25 lat. Choć głównie kojarzone są z adresami stron WWW, dotyczą także innych zasobów dostępnych...
Przeczytaj artykuł >>