Co to jest Domena - Definicja

Domena - to przyjazny dla użytkowników adres (np. ks.pl), który umożliwia odnalezienie w sieci Internet takich zasobów jak, strona www, poczta e-mail czy serwer FTP. Każda domena internetowa jest unikalna i składa się z nazwy oraz rozszerzenia, co stanowi część adresu URL.

Co to jest domena internetowa?

Każda domena internetowa jest również powiązana z usługą DNS (Domain Name System), której zadaniem jest przetłumaczenia nazwy domeny na adres IP zrozumiały dla robotów i urządzeń sieciowych. Pozwala to na zlokalizowanie konkretnego adresu zasobu na hostingu.

Z jakich elementów zbudowana jest domena internetowa?

  • nazwa domeny
  • rozszerzenie (.pl .org .com)
przykładowe domeny internetowe

W momencie, gdy do domeny dodamy jeszcze protokół (http:// lub https://) tworzy nam się adres URL. Oczywiście może pojawić w URL również subdomena (np. www.ks.pl czy poczta.ks.pl) - jednak nie jest ona wymagana. 

Nazwa domeny i subdomeny może składać się z liter i cyfr. Ze znaków specjalnych możemy użyć tylko dywiz, inaczej kreski “-”, które najczęściej stosuje się jako oddzielenie słów w nazwie. W domenie wielkość liter nie ma znacznie (w adresach URL podstron już tak). Domena może zawierać znaki diakrytyczne typu (ą, ę, ć, ż) jednak ich stosowanie nie jest dobrą praktyką i jest odradzane z wielu powodów.

Rodzaje rozszerzeń domeny

  • narodowe (ccTLD): .pl, .nl, .de, .sk, .fr, co.uk, .ru
  • funkcjonalne (gTLD): .edu, .org, .gov, .net, .biz, .mil
  • funkcjonalne drugiego stopnia (SLD): .com.pl, edu.pl, .net.pl, .biz.pl, .info.pl
  • regionalne (SLD): .waw.pl, krakow.pl, .wroclaw.pl
  • globalne (TLD) najwyższego poziomu: .com, .net, .org, .info, .eu

Rejestracja nazw domen internetowych w większości przypadków jest płatna i wymaga corocznego odnowienia.

Czy nazwa domeny i rozszerzenie ma wpływ na widoczność serwisu w Google?

Tak, chociaż z upływem czasu użycie słowa kluczowego w nazwie domeny straciło na znaczeniu, a to za sprawą aktualizacji algorytmu (Exact Match Domain Update), mimo to w skrajnych przypadkach może przynieść niewielką korzyść. Zdecydowanie poważniejszym, zalecanym i budzącym zaufanie wyborem jest domena brandowa, krótka i łatwa w wymowie.

Rozszerzenie powinno być wybrane w zależności od funkcjonalności strony i/lub regionu. Odpowiedni wybór ma znacznie większy wpływ na wyświetlanie. Wybierając domenę regionalną czy też narodową warto mieć na uwadze, że są one wstępnie geolokalizowane, co oznacza, że dużo większe szanse mają na wyświetlenie się w danym kraju niż poza jego granicami.

Zawsze warto dobrze zastanowić się nad wyborem domeny i rozszerzenia. Szczególnie w kontekście długofalowym, tak aby uniknąć w przyszłości zmiany nazwy i wykonania migracji.

Ostatnia modyfikacja: 2021-04-15 11:23:53

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4,6/5), głosów: 94
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn
Go Top