Czym jest dostępność cyfrowa (accessibility) — Definicja

Dostępność cyfrowa (ang. accessibility) - odnosi się do zasady tworzenia i udostępniania treści oraz aplikacji internetowych w taki sposób, aby były one dostępne i użyteczne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym wygodnego korzystania z piękna, jakim jest internet.

Co to jest dostępność cyfrowa?

Grupy osób z różnymi potrzebami

Dostępne witryny internetowe powinny być stworzone w taki sposób, by były użyteczne dla różnych grup osób, w tym także dla użytkowników każdej publicznej aplikacji mobilnej. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • osoby korzystające ze strony za pomocą klawiatury zamiast użycia myszy,
  • osoby starsze,
  • osoby z zaburzeniami poznawczymi,
  • osoby niewidome, z ograniczeniami wzrokowymi, lub osoby słabowidzące,
  • osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
  • osoby z czasową niepełnosprawnością.

Czym są zasady dostępności cyfrowej?

Zasady dostępności cyfrowej stron internetowych to zestaw wytycznych i technik, które pomagają twórcom treści oraz programistom tworzyć strony internetowe zgodnie z zasadami dostępności. Obejmują one m.in. zapewnienie czytelności tekstu, możliwość nawigowania, obsługi klawiatury oraz dostępu do multimediów i okien modalnych dla różnych grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność a wytyczne WCAG

Wytyczne WCAG(Web Content Accessibility Guidelines) stanowią międzynarodowy standard określający zasady i kryteria, które powinny być spełnione, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich odwiedzających. Wytyczne te zawierają konkretne wskazówki dotyczące takich aspektów jak kontrast, alternatywne teksty dla obrazów, interakcje klawiatury i wiele innych, mających na celu stworzenie spójnego i dostępnego środowiska online.

Jakie strony internetowe muszą być „dostępne”?

Dostępność nie dotyczy tylko stron internetowych czy aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. W rzeczywistości wszelkie aplikacje internetowe, aplikacje mobilne czy wszelkie usługi cyfrowe powinny dążyć do zapewnienia dostępności. Każda strona, na której treści mogą być wyświetlane i interakcje mogą mieć miejsce, powinna być projektowana z myślą o dostępności.

Dlaczego dostępność cyfrowa jest ważna?

Dostępność cyfrowa powinna zapewniać, że wszyscy użytkownicy, niezależnie od swoich umiejętności czy ograniczeń, będą mogli korzystać w pełni z treści, usług i informacji online. Dostępność przyczynia się do eliminacji wykluczenia cyfrowego i wspiera ideę równości w dostępie do cyfrowych zasobów.

Według gov.pl — w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. Jeśli chcesz zwiększyć dostępność cyfrową swojej strony internetowej, możesz zaopatrzyć się w naszą wtyczkę, dostępną dla stron internetowych opartych o system zarządzania WordPress.

Ostatnia modyfikacja: 2023-09-04 09:27:26

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 11
Ocena strony:
Web Developer
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top