Czym jest dostępność cyfrowa (accessibility) — Definicja

Dostępność cyfrowa (ang. accessibility) - odnosi się do zasady tworzenia i udostępniania treści oraz aplikacji internetowych w taki sposób, aby były one dostępne i użyteczne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym wygodnego korzystania z piękna, jakim jest internet.

Co to jest dostępność cyfrowa?

Grupy osób z różnymi potrzebami

Dostępne witryny internetowe powinny być stworzone w taki sposób, by były użyteczne dla różnych grup osób, w tym także dla użytkowników każdej publicznej aplikacji mobilnej. Wśród nich możemy wymienić m.in.:

  • osoby korzystające ze strony za pomocą klawiatury zamiast użycia myszy,
  • osoby starsze,
  • osoby z zaburzeniami poznawczymi,
  • osoby niewidome, z ograniczeniami wzrokowymi, lub osoby słabowidzące,
  • osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
  • osoby z czasową niepełnosprawnością.

Czym są zasady dostępności cyfrowej?

Zasady dostępności cyfrowej stron internetowych to zestaw wytycznych i technik, które pomagają twórcom treści oraz programistom tworzyć strony internetowe zgodnie z zasadami dostępności. Obejmują one m.in. zapewnienie czytelności tekstu, możliwość nawigowania, obsługi klawiatury oraz dostępu do multimediów i okien modalnych dla różnych grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność a wytyczne WCAG

Wytyczne WCAG(Web Content Accessibility Guidelines) stanowią międzynarodowy standard określający zasady i kryteria, które powinny być spełnione, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich odwiedzających. Wytyczne te zawierają konkretne wskazówki dotyczące takich aspektów jak kontrast, alternatywne teksty dla obrazów, interakcje klawiatury i wiele innych, mających na celu stworzenie spójnego i dostępnego środowiska online.

Jakie strony internetowe muszą być „dostępne”?

Dostępność nie dotyczy tylko stron internetowych czy aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. W rzeczywistości wszelkie aplikacje internetowe, aplikacje mobilne czy wszelkie usługi cyfrowe powinny dążyć do zapewnienia dostępności. Każda strona, na której treści mogą być wyświetlane i interakcje mogą mieć miejsce, powinna być projektowana z myślą o dostępności.


Pobierz napisy

Dostępność cyfrową zgodnie z wymogami WCAG 2.1 zapewni rozszerzenie accessMate

Otwórz się na wszystkich klientów!

Zwiększ dostępność cyfrową dzięki rozszerzeniu accessMate.

Dlaczego dostępność cyfrowa jest ważna?

Dostępność cyfrowa powinna zapewniać, że wszyscy użytkownicy, niezależnie od swoich umiejętności czy ograniczeń, będą mogli korzystać w pełni z treści, usług i informacji online. Dostępność przyczynia się do eliminacji wykluczenia cyfrowego i wspiera ideę równości w dostępie do cyfrowych zasobów.

Według gov.pl — w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. Jeśli chcesz zwiększyć dostępność cyfrową swojej strony internetowej, możesz zaopatrzyć się w naszą wtyczkę, dostępną dla stron internetowych opartych o system zarządzania WordPress.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 24
Ocena strony:
Web Developer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top