Jak działa dropshipping?
Działanie sklepu internetowego opartego o dropshipping nie jest wbrew pozorom skomplikowane. Właściciel sklepu musi wybrać hurtownię dropshippingową, oferującą odpowiedni wybór produktów oraz jasne warunki współpracy. Wybór dostawcy ma kluczowe znaczenie, gdyż to w głównej mierze realizacja zamówień będzie stanowiła o jakości obsługi klienta i możliwości rozwoju sprzedaży.
Kolejnym krokiem są działania marketingowe, mające na celu pozyskanie potencjalnych klientów, takie jak pozycjonowanie sklepu, promocja w mediach społecznościowych i inne formy promocji.
Klient składa zamówienie, a właściciel sklepu internetowego rezerwuje u partnera odpowiednią liczbę produktów. Po otrzymaniu płatności sprzedawca przekazuje hurtowni należność za towar, natomiast naliczona marża jest realnym przychodem sklepu. Hurtownia kompletuje i wysyła zamówienie do klienta końcowego.
Proces zakupowy w modelu dropshipping powinien być całkowicie zautomatyzowany, aby optymalizować czas obsługi zamówień.
Zalety dropshippingu
Sprzedażowy model dropshippingu ma wiele zalet, więc jego popularność stale rośnie. Sprzedawca może oferować szeroką gamę produktów, bez posiadania własnego magazynu. To idealne rozwiązanie dla nowego sklepu internetowego, aby obniżyć koszty inwestycyjne i zmniejszyć ryzyko strat przy ewentualnym niepowodzeniu przedsięwzięcia.
Dropshipping daje pełną swobodę lokalizacji (współpraca z hurtownią dropshippingową nie wymusza prowadzenia działalności gospodarczej w konkretnym miejscu).
Kolejną zaletą dropshippingu jest ogromna oszczędność czasu, jaką zyskujemy, kończąc zamówienie praktycznie na przesłaniu go do hurtowni. Dropshipping w sklepie internetowym to również możliwość szybkiego rozwoju biznesu dzięki współpracy z dowolną liczbą hurtowni, co przekłada się na zwiększenie asortymentu w dowolnym czasie. Szeroki wybór produktów z różnych kategorii zwiększa potencjał sprzedażowy sklepu, a nowe produkty w ofercie, to łatwy sposób na zwiększenie przychodów.
Prowadzenie sklepu internetowego w oparciu o dropshipping to także brak prowadzenia ewidencji stanu magazynowego, brak pracowników odpowiadających za wysyłkę zamówień, czy w końcu oszczędności wynikające z fizycznego posiadania oferowanych towarów.
Wady dropshippingu
Ten model logistyczny sprzedaży to także wady. Do największych minusów prowadzenia sklepu internetowego w modelu dropshippingu zalicza się brak kontroli nad wysyłką zamówień, czy wyprzedanie przez hurtownię oferowanych produktów, co po złożeniu zamówienia przez klienta opóźni lub całkowicie uniemożliwi jego realizację.
Kolejny problem stanowić mogą płatne kampanie Google Ads, gdzie znane są przypadki zawieszania reklam sklepów opartych o dropshipping, z powodu nieprzestrzegania regulaminu Google. Dotyczy to w szczególności braku posiadania oferowanych produktów “na stanie”, niejasnej polityki zwrotów, braku danych kontaktowych i innych kluczowych dla określenia wiarygodności sprzedawcy rzeczy.
Sprzedaż produktów przez internet nierozerwalnie łączy się z ich zwrotami i warto wiedzieć, iż sklepy internetowe opierające się na dropshoppingu, są zmuszone przechowywać u siebie zwrócony towar, więc własny magazyn (nawet najmniejszy) należy przewidzieć w swoim planie biznesowym.
Jeśli sprzedajesz towary poprzez droppshiping, musisz liczyć się z trudnościami przy prowadzeniu działań marketingowych szczególnie w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google, wynikających z jednakowych opisów i zdjęć dla oferowanych produktów. Hurtownie przesyłają te same informacje do każdego partnera, więc o unikalności treści nie może być mowy.
Na koniec należy wspomnieć o ogromnej konkurencji, która powoduje małą elastyczność cenową. Przy równych cenach tego samego produktu, warto mieć dobrze przemyślaną strategię marketingową, aby być zawsze krok przed konkurencją.
Dla kogo sklep internetowy oparty na modelu dropshippingu?
Dropshipping przeznaczony jest dla każdego, kto chce sprzedawać towary w internecie. Aby zacząć dropshipping nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, doświadczenia w e-handlu, czy pękającego w szwach od towarów magazynu. To model logistyczny wykorzystywany do sprzedaży w sieci doskonały zarówno na pierwszy internetowy biznes, jak i rozwój aktualnie prosperującego.
Aby sprzedawać, nie musisz dysponować sklepem internetowym. Sprzedawcy z powodzeniem wykorzystują dropshipping do handlu na portalach aukcyjnych i innych platformach sprzedaży.
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024
Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!
Powiązane Artykuły
Dropshipping - czym jest i jak zacząć biznes w tym modelu
Chcesz zacząć sprzedawać online, ale nie masz wystarczającego kapitału? A może chcesz przetestować pomysł na biznes e-commerce bez konieczności kosztownego...
Przeczytaj artykuł >>Reklama w Google Ads - 5 powodów, dla których warto z niej korzystać
Reklama Google Ads niesie za sobą wiele korzyści. Główną z nich jest pojawianie się w płatnych wynikach wyszukiwania nad wynikami organicznymi w wyszukiwarce...
Przeczytaj artykuł >>Platformy do e-commerce - porównanie
Wielu przedsiębiorców przenoszących swoje sklepy do świata handlu online, nie zdaje sobie sprawy, jak wiele na pozór błahych elementów będzie...
Przeczytaj artykuł >>