Co to jest Favicon - Definicja

Favicon - Favicon to mała ikona wyświetlana przed adresem w polu adresowym przeglądarki, na karcie strony www oraz w zakładce ulubionych. Jest to prosty element graficzny pomagający wyróżnić się na tle innych stron.

Co to jest Favicon?

Favicona z logo Agencji KS
Favicon z logo Agencji KS

Po co nam Favicon?

Dzięki wykorzystaniu favicon użytkownik zdecydowanie szybciej odnajdzie naszą witrynę, spośród wielu otwartych kart w przeglądarce. Wykorzystanie favicon na naszej stronie pozwala na polepszenie User Experience jak również pozwala na spójne budowania naszej marki online.

Jak zrobić favicon?

Istnieje kilka sposób stworzenia favicon. Pierwszym z nich jest skorzystanie z dowolnego programu graficznego, w którym umieścimy wybraną grafikę, obraz, treść czy logo naszej firmy w kwadracie. Warto zaznaczyć, że w przypadku tak niewielkich ikon, nie każda grafika może być czytelna. Plik graficzny należy zapisać w formacie *.ico.

Przy pierwszym wejściu na stronie przeglądarka (np. Firefox czy Chrome) sprawdza, czy strona ma zadeklarowaną w head ścieżkę ikony, jeżeli nie to sprawdza w katalogu plik favicon.ico. Jeśli deklarujemy ścieżkę w sekcji, to warto dodać plik z rozszerzeniem *.png o większej rozdzielczości np. 200px × 200px.

W internecie dostępnych jest również wiele kreatorów, w których bez żadnych problemów stworzysz w szybki sposób ikonę dopasowaną do Twojej strony internetowej. Do najpopularniejszych należy: https://www.favicon-generator.org/.

Podstawowy sposób dodania favicon

Plik graficzny z rozszerzeniem favicon.ico należy umieścić w katalogu głównym. Większość przeglądarek nie ma problemu ze znalezieniem tej grafiki. Jest to jeden z najprostszych sposób, zalecany dla mniej technicznych właścicieli stron.

Dla osób, które znają podstawy HTML nie będzie problemem dodanie odpowiedniego fragmentu kody w sekcji < head >. Kod musi zawierać typ i ścieżkę dostępu do wcześniej przesłanego pliku graficznego.

< link rel="shortcut icon" type="image/png" href="sciezka-do-pliku-favicon.png" >

Jak dodać favicon do strony internetowej na WordPress?

W zależności od systemu zarządzania treścią (CMS), sposób dodania favicony dla Twojej witryny internetowej może się różnić. Wiele z nich posiada funkcjonalności pozwalające na przesłanie ich poprzez CMS. WordPress jako najpopularniejszy z nich pozwala użytkownikowi na szybkie ustawienie własnej ikony. Przechodząc do panelu administracyjnego wchodzimy w "Wygląd" następnie "Dostosuj" gdzie znajdujemy "Tożsamość Witryny". Na dole wybieramy obrazek, który ma być “Ikoną Witryny”

Miejsce ustawienia Favicon w CMS WordPress
Miejsce ustawienia Favicon w CMS WordPress

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 96
Ocena strony:
Team Leader SEO E-commerce
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top