Co to jest Google Analytics 4 - Definicja

Google Analytics 4 to najnowsza platforma śledząca wydana przez Google. To zupełnie nowy system, całkowicie niezależny od Universal Analytics (często nazywany po prostu „Google Analytics”). Google Analytics 4 daje nam niestandardowe parametry dla wszystkich tworzonych zdarzeń. Możemy tworzyć niestandardowe raporty dotyczące wszystkiego, co jest najważniejsze dla naszych stron internetowych.

Co to jest Google Analytics 4?

GA4 to model sterowany zdarzeniami, a nie odsłonami

Wcześniej wszystkie internetowe iteracje Google Analytics (Universal Analytics) skupiały się na śledzeniu odsłon. Ulepszone e-commerce obsługiwało niektóre zdarzenia, ale było w dużej mierze ograniczone do funkcji sklepu.

Google Analytics 4 opiera się na zdarzeniach. Oznacza to, że wszystkie dane są wysyłane do GA4 jako zdarzenie, które jest znacznie bardziej elastyczne niż odsłona.

Najważniejsze informacje o nowym Google Analytics 4:

  • Skupia się na zapewnieniu „pełniejszego zrozumienia ścieżki klienta na różnych urządzeniach”.
  • Został zaprojektowany jako „przyszłościowy” i działa bez plików cookie lub danych identyfikacyjnych.
  • Google Analytics 4 zawiera „strumienie danych” zamiast widoków i segmentów używanych przez stare usługi Universal Analytics.
  • W GA4 nie ma sekcji poziomu „widoku”. Podczas gdy tradycyjny Universal Analytics ma znane trzy poziomy (konto, usługa i widok), GA4 ma tylko poziomy konta i usługi.
  • Podczas gdy „śledzenie zdarzeń” w klasycznej wersji Analytics wymagało zmodyfikowanego kodu Analytics lub skryptu gtag.js, Google Analytics 4 umożliwia edycję, śledzenie i modyfikację zdarzeń również w interfejsie użytkownika.
  • Umożliwia śledzenie aplikacji jak również stron internetowych w jeden usłudze.

Nowe możliwości GA4

  • Import danych może teraz obejmować szeroki zakres danych ze źródeł innych niż strony internetowe (takich jak na przykład aplikacje), a wszystko to w ramach jednej usługi.
  • Śledzenie w wielu domenach, które również nie wymaga dostosowywania kodu, można wykonać w interfejsie użytkownika.
  • „Raport z cyklu życia”, który wydaje się być jedną z największych zmian w Analytics i koncentruje się na ścieżce użytkownika.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:37:31

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 50
Ocena strony:
Senior Web Analytics Specialist
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top