Co to jest Google Doodle - Definicja

Google Doodle to unikalna, tymczasowa odmiana logo Google, która zastępuje standardowe logo dla uczczenia świąt, wydarzeń historycznych, rocznic, zasłużonych ludzi oraz dla ważnych osiągnięć w nauce, sztuce czy sporcie. Doodle, bo tak zwykło się nazywać te graficzne kreacje, są często interaktywne, angażujące użytkowników w gry, quizy czy inne zabawy edukacyjne.

Co to jest Google Doodle?

Historia powstania Google Doodle

Pierwszy Google Doodle został stworzony przez założycieli Google, Larry'ego Page'a i Sergeya Brina, w 1998 roku, aby uczcić festiwal Burning Man. Z czasem stały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a także różnorodne pod względem tematycznym. Idea tego pomysłu przyjęła się tak dobrze, że obecnie firma utworzyła zespół składający się artystów, programistów i inżynierów, nazywany "Doodlerami", który współpracuje nad tworzeniem tych unikatowych grafik i interaktywnych wersji logo.

Cel tymczasowej zmiany loga na stronie głównej Google

Google Doodle często podkreślają wartość edukacyjną, mają na celu zainspirować ciekawość oraz rozbudzić zainteresowanie kulturą, nauką, sportem czy przypomnieć ważne święta. Dzięki tym grafikom wiele osób na całym świecie ma okazję dowiedzieć się o ważnych wydarzeniach, odkryciach czy postaciach, które mogłyby zostać zapomniane. Przykłady takich Doodle to grafiki, animacje poświęcone wynalazkom, takim jak pierwszy projekt żarówki, czy świętujące osiągnięcia naukowców, jak np. odkrycie pierwiastków rad i polon przez Marie Skłodowską-Curie.

Wśród nich można również znaleźć kreacje przedstawiające uroczystości obchodzone w Polsce jak i w innych krajach, zwyczaje związane z różnymi kulturami, takich jak Święto Dziękczynienia, Dzień Mamy czy Dzień Niepodległości. Google stara się również promować postaci zasłużone dla świata kultury, nauki, sportu czy polityki, poświęcając im Google Doodle w dniu ich urodzin czy rocznicę ważnych dokonań.

Formaty Google Doodle

W związku z tym, że są one tworzone na całym świecie, różnorodność okazji oraz stylów graficznych jest ogromna. Doodle można spotkać w formie prostych rysunków, animacji, gier czy quizów. Często inspirują one internautów do dalszego poszukiwania informacji na dany temat, ucząc zarazem o ciekawych aspektach historii, nauki czy kultury.

Często po kliknięciu w grafikę lub animację ze strony głównej Google, użytkownik może zostać przekierowany na następną stronę poświęconą danej okazji, postaci czy wydarzeniom. Wiele świąt, czy historyczne wydarzenia, które są przedstawione w ten sposób, zyskują później nową popularność, a świadomość o ich istnieniu wzrasta.

Współczesne Google Doodle są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, z bogatymi animacjami i dźwiękami, a nawet z systemem osiągnięć, które zachęcają użytkowników do aktywnego uczestnictwa w interaktywnych grach.

Doodle z całego świata można podziwiwiać pod adresem www.google.com/doodles

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-18 08:10:45

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 17
Ocena strony:
Senior Google Ads Specialist
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top