Co to jest Google Tag Assistant? - Definicja

Google Tag Assistant - jest to darmowe rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, używane do weryfikowania poprawności wdrożenia na stronie narzędzi, takich jak między innymi: Google Analytics czy Google Tag Manager.

Co to jest Google Tag Assistant?

Tag Assistant - czym jest i co umożliwia?

Tag Assistant umożliwia rejestrowanie typowego przepływu użytkowników, śledzi wszystkie wysyłane zdarzenia, sprawdza i pomaga rozwiązać ewentualne problemy oraz zapewnia pełny raport interakcji użytkownika.

Domyślnie Google Tag Assistant działa w trybie uśpienia, dlatego, żeby go aktywować, należy kliknąć przycisk "Enable". Ikona tag assistant (by Google) może przyjmować cztery różne kolory, w zależności od znalezionych problemów na stronie:

  • kolor czerwony - oznacza, że co najmniej jeden z Google tagów, przykładowo Tag Google Analytics, ma poważny problem, który należy rozwiązać jak najszybciej. Klikając na czerwoną ikonkę, wyświetlą się konkretne informacje o zaistniałym kłopocie.
  • kolor żółty - oznacza, że co najmniej jeden z tagów ma niewielki problem, w innym wypadku mogą wystąpić błędy w zbieraniu danych, a naprawa może poczekać.
  • kolor niebieski - informuje o tym, że jakiś Google tag został wdrożony metodą niestandardową.
  • kolor zielony - oznacza, że wszystkie tagi działają i są wdrożone poprawnie.

Bez wątpienia, tego rodzaju identyfikacja zdecydowanie ułatwia korzystanie z narzędzia.

Google Tag Assistant Recordings

Kolejną świetną funkcją, oferowaną przez wtyczkę, są nagrania sesji. Funkcja ta umożliwia sprawdzenie, czy wszystkie zaimplementowane tagi oraz zdarzenia w witrynie działają w pełni poprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Przykładem może być weryfikacja procesu zakupowego dla sklepu e-commerce.

Raport Tag Assistant

Rozszerzenie Google Tag Assistant pozwala na generowanie pełnego raportu ("show full report") na temat tego, co wydarzyło się podczas jednej sesji nagraniowej. Do dyspozycji użytkownika są dwa rodzaje raportów:

  • Google Analytics Report;
  • Google Tag Assistant Report;

Google Analytics Report

Pokazuje wiele punktów danych zebranych przez Google Analytics, w tym dane pozyskiwania, zachowania i dane dotyczące konwersji.

Google Tag Assistant Report

Pokazuje wszystkie tagi, które uruchomiły się na wszystkich podstronach odwiedzonych podczas sesji nagrywania.

Skąd pobrać rozszerzenie?

Rozszerzenie Google Tag Assistant dla przeglądarki Google Chrome, można bezpłatnie pobrać korzystając z menadżera rozszerzeń. Link do rozszerzenia dostępny jest także tutaj.

Ważnym elementem korzystania z rozszerzenia jest poprawna interpretacja wysyłanych komunikatów. Pełna lista komunikatów oraz właściwa ich analiza znajduję się w pomocy przygotowanej przez specjalistów Google. Można ją znaleźć, korzystając z linku https://support.google.com/analytics/answer/6277326.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 82
Ocena strony:
Google Ads Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top