Co to jest Google Tag Manager - Definicja

Menedżer tagów Google (ang. Google Tag Manager, GTM) - to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy zarządzać skryptami poprzez łatwe dodawanie fragmentów kodu do witryny lub aplikacji (np. kod Google Analytics). Za jego pomocą możemy śledzić działania wykonywane przez użytkowników w witrynie, takie jak np.: realizacja różnych zdarzeń. Dzięki niemu możemy skonfigurować analitykę witryny, ograniczając w znacznym stopniu pomóc programisty.

Co to jest Google Tag Manager?

Struktura menu w Google Tag Manager

Aby swobodnie poruszać się po Google Tag Managerze, trzeba najpierw zrozumieć strukturę konta oraz podstawowe pojęcia. Konto w Google Tag Manager składa się z kontenerów, natomiast w każdym kontenerze znajdują się tagi, reguły i zmienne. Poszczególne zależności zostały przedstawione poniżej.

struktura konta Google Tag Manager

Czym są kontenery?

Kontenery - są to kody, które implementuje się na stronie, przechowują skrypty, reguły zmienne. Kontenery instaluje się na danej stronie lub aplikacji. Umożliwiają połączenie strony z panelem Google Tag Manager.

Z czego składają się kontenery?

Kontenery składają się z:

  • Tagów (skryptów) - umożliwiają przesyłanie danych ze strony. Często tworzy się je w celu przesyłania informacji do narzędzi firm zewnętrznych – np. do Google Analytics. Możemy tworzyć także własne niestandardowe skrypty. Tagi odpowiadają za instalację określonych narzędzi na stronie. Dzięki nim możemy modyfikować również pewne elementy na stronie.
  • Reguł – są to zdefiniowane warunki, dzięki którym zostają uruchomione tagi.
  • Zmiennych – służą do przechowywania wartości, która ulega zmianie. Zmienne są wykorzystywane w regułach i tagach.

Najważniejsze zalety Google Tag Managera:

  • Szybka implementacja tego, co chcemy mierzyć - nie musimy czekać na programistę.
  • Wszystkie skrypty w jednym miejscu - nie trzeba szukać po szablonie strony gdzie coś jest wdrożone, wszystko mamy w jednym miejscu.
  • Testowanie nowych tagów przed opublikowaniem - dzięki tej opcji możemy przetestować czy nowy tag działa poprawnie, jeśli tak jest, to dopiero wtedy go publikujemy.
  • Wersje kontenera - gdyby coś nie działało poprawnie, możemy szybko przywrócić poprzednią działającą wersję kontenera.
  • Bezpłatny dostęp.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:45:46

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 71
Ocena strony:
Senior Web Analytics Specialist
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top