Co to jest grafika rastrowa - Definicja

Grafika rastrowa (inaczej grafika bitmapowa) to rodzaj obrazu cyfrowego, który składa się pojedynczych punktów - pikseli, ułożonych w prostokątną, regularną siatkę. Najprostszym przykładem grafiki rastrowej jest zdjęcie. Rozdzielczość i jakość grafiki rastrowej zależy od liczby pikseli. Najczęściej spotykane formaty obrazów rastrowych to .JPG oraz .PNG, natomiast powszechne zastosowanie zawdzięcza fotografii.

Co to jest grafika rastrowa?

Podstawowe atrybuty grafiki rastrowej

Piksel - najmniejsza jednostka, z której składa się obraz rastrowy. Kolor, jasność lub przezroczystość pojedynczych pikseli można dowolnie edytować.

Rozdzielczość - najczęściej wyrażana skrótami PPI (pixels per inch) lub DPI (dots per inch) odnosi się do ilości pikseli zawartych w danym obszarze obrazu. Większa rozdzielczość sprawia, że wyświetlany obraz jest bardziej szczegółowy i ostry.

Skalowanie - w przeciwieństwie do grafiki wektorowej, grafikę rastrową ograniczają możliwości skalowania, ponieważ im większy rozmiar obrazu, tym większe stają się piksele, co prowadzi do utraty jakości. Obraz może wyglądać na rozmazany.

Kompresja - grafiki rastrowe mogą być poddane kompresji, aby zmniejszyć wielkość pliku. Kompresja stratna (m.in. JPEG) znacznie ogranicza rozmiar pliku, jednak pogarsza się jakość obrazu. W przypadku kompresji bezstratnej grafika rastrowa (m.in. w formacie PNG) zachowuje swoją jakość, kosztem większej wagi pliku.

Paleta kolorów - w zależności od zastosowania grafika rastrowa korzysta z różnych modeli kolorów (m.in RGB, CMYK, HSV). Najbardziej popularny jest RGB, który odpowiada technologii stosowanej w matrycach ekranów.

Grafika rastrowa vs grafika wektorowa

Grafika wektorowa opiera się na krzywych i równaniach matematycznych, które w przeciwieństwie do rastrów pozwalają na nieograniczone skalowanie. Z tego powodu pliki wektorowe o wiele lepiej nadają się do druku - szczególnie w dużych formatach. Nie wyklucza to tworzenia projektów zawierających jednocześnie grafikę wektorową oraz obrazy rastrowe np. plakatu promującego event.

Grafika rastrowa służy przede wszystkim do prezentowania na wyświetlaczach cyfrowych. W przeciwieństwie do grafiki wektorowej może dokładnie oddać subtelne szczegóły, co ma bardzo duże znaczenie w fotografii np. zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych.

Tworzenie grafiki rastrowej

Najpopularniejszym programem, w którym można tworzyć i edytować ten typ grafiki jest bez wątpienia Adobe Photoshop. Adobe Lightroom to dobry wybór dla fotografów, natomiast Adobe Illustrator oprócz podstawowych funkcji obróbki rastrów doskonale się sprawdza w grafice wektorowej.

Wiele osób swoją przygodę w grafice komputerowej rozpoczyna w darmowym programie GIMP, który posiada większość podstawowych funkcji manipulowania grafiką rastrową dobrze znanych z Photoshopa.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.6/5), głosów: 15
Ocena strony:
Graphic Designer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top