Co to jest grafika wektorowa - Definicja

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki komputerowej, której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych, linii i krzywych. Najprostszym przykładem grafiki wektorowej jest logo i font. Najbardziej znanym rozszerzeniem dla powyższego rodzaju pliku jest format SVG (Scalable Vector Graphic).

Czym jest grafika wektorowa?

Tworzenie grafiki wektorowej

Tworzenie grafiki wektorowej polega na rysowaniu obiektów, linii i kształtów za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Oto kilka najpopularniejszych programów do tworzenia grafiki wektorowej:

 • Adobe Illustrator;
 • Corel Draw;
 • Affinity Designer;
 • Inkscape;

Programy do grafiki wektorowej

Zalety grafiki wektorowej

Podstawową zaletą grafiki wektorowej jest możliwość jej skalowania bez utraty jakości, co oznacza, że grafika nie traci szczegółów, gdy jest powiększana lub zmniejszana. Jest to bardzo istotny element w przypadku projektowania materiałów do druku wielkoformatowego, gdzie rozmiary billboardów sięgają kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu metrów.

Pliki wektorowe zwykle mają mniejszy rozmiar niż obrazy rastrowe, przez co zajmują mniej miejsca na dysku czy w chmurze. 

Ilustracje wektorowe, w przeciwieństwie do grafiki rastrowej, można bardzo łatwo i szybko edytować. 

Wady grafiki wektorowej

W grafice wektorowej nie można przetworzyć dużej liczby szczegółów takich jak cienie, gradienty czy tekstury. Taką możliwość daje grafika rastrowa.

Praktycznie niemożliwe jest tworzenie obrazów fotorealistycznych. Grafika wektorowa jest najlepsza do tworzenia obrazów o niskim poziomie szczegółów np. ikon czy infografik.

Tworzenie złożonych obrazów wektorowych wymaga zaawansowanej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania graficznego oraz specjalistycznego oprogramowania, co może zwiększyć koszty projektu.

Grafika wektorowa w przybliżeniu

Zastosowanie grafiki wektorowej

Grafikę wektorową opartą na równaniach matematycznych stosuje się nie tylko przy projektach wielkoformatowych, ale również w projektach mniejszych takich jak prezentacje czy elementy na stronach internetowych. Częstym zjawiskiem mającym na celu przyśpieszenie strony internetowej jest zastąpienie grafiki rastrowej grafiką wektorową, której waga jest zdecydowanie mniejsza, dzięki temu witryna ładuje się szybciej.

Oto niektóre zastosowania grafik w formacie wektorowym:

 • Projektowanie logo i identyfikacji wizualnej;
 • Projektowanie materiałów do druku;
 • Projektowanie elementów na strony internetowe;
 • Projektowanie grafik reklamowych;
 • Projektowanie opakowań produktów;
 • Tworzenie map i diagramów;
 • Projektowanie grafik do prezentacji;
 • Tworzenie ilustracji do książek i czasopism;
 • Projektowanie grafik na ubrania i  gadżety reklamowe;

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 23
Ocena strony:
Senior Graphic Designer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top