Co to jest HTTP - Definicja

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol ) - to protokół określający reguły przesyłania zasobów i zasady komunikacji na drodzę klient - serwer. Protokół HTTP definiuje znormalizowany sposób w jakim informacje są udostępniane, przetwarzane i odczytywane przez serwer oraz jak wygląda odpowiedź na żądania.

Co to jest protokół http?

To czy strona internetowa korzysta z protokołu HTTP czy HTTPS możemy w prosty sposób zweryfikować w pasku przeglądarki. Wystarczy, że sprawdzimy jakim przedrostkiem rozpoczyna się adres URL http:// lub https://

Dane przesyłane protokołem HTTP nie są szyfrowane, a co za tym idzie poufne dane takie jak: loginy, hasła, adresy mailowe czy treści formularzy są podatne na przechwycenie, odczytanie, a nawet modyfikacje.

Czym się różni protokół HTTP od HTTPS?

Protokół HTTP:
  • HTTP domyślnie korzysta z portu 80.
  • Adres strony www rozpoczyna http://
  • Przesyłane informacje nie są szyfrowane - loginy, hasła itp. Są łatwe do odczytania.
Protokół HTTPS:
  • Domyślny port dla HTTPS to 443.
  • Strona internetowa poprzedzona jest przedrostkiem https://
  • Poufne dane przesyłane między klientem a serwerem są szyfrowane poprzez protokół SSL / TLS.
  • Dane są zabezpieczone przed przechwyceniem, odczytaniem i modyfikacją przez osoby trzecie.

Czy HTTP / HTTPS wpływa na ranking w Google?

Tak, jest to czynnik rankingowy ale (aktualnie) o znikomej wadze. Nie mniej jednak to z jakiego protokołu korzystamy może nieznacznie przełożyć się na poprawę widoczność strony internetowej w Google. Oczywiście gdy nasza strona jest zabezpieczona poprzez protokół HTTPS, a co za tym idzie zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 116
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top