Co to jest HTTPS - Definicja

HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) - to zabezpieczona wersja protokołu http, którego zadaniem jest szyfrowanie przesyłanych informacji pomiędzy serwerem a klientem przy użyciu protokołu SSL / TLS. W rezultacie dzięki HTTPS poufne dane są zabezpieczone i trudniejsze do przechwycenia, odczytania i zmiany.

Co to jest protokół HTTPS?

Protokół HTTP i HTTPS - Czym się różnią?

Protokół HTTP:

  • Domyślny port dla HTTP to 80.
  • Strona internetowa poprzedzona jest przedrostkiem http://
  • Nie szyfruje przesyłanych informacji np. loginy, hasła, treść formularzy. Poufne dane są łatwe do przechwycenia, odczytania i nadpisania.

Protokół HTTPS:

  • HTTPS domyślnie korzysta z portu 443.
  • Adres strony www rozpoczyna https://
  • Szyfruje przesyłane pomiędzy serwerem a klientem dane. Zabezpiecza je przed przechwyceniem, odczytaniem i modyfikacją.
  • Szyfruje informacje poprzez certyfikat SSL lub jego rozszerzoną wersją TLS.

HTTP / HTTPS - Wpływ na pozycje strony

Na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich, o którym poinformowało Google jest właśnie HTTPS. Nie jest to jednak czynnik o dużej wadze, dlatego nie powinniśmy oczekiwać znacznej poprawy pozycji słów kluczowych naszej strony. Niemniej jednak warto dostosować się do wytycznych i zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych danych. Miej też na uwadze, że z czasem wpływ na pozycje tego czynnika może się zwiększyć. Bądź na to przygotowany.

Pamiętaj!
Korzystanie z protokołu HTTPS zwiększa bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników ale nie szyfruje wszystkich informacji np. adresu IP naszego urządzenia czy nazwy odwiedzanej przez nas strony internetowej. Ponadto korzystanie z szyfrowanych serwisów www nie zabezpieczy nas przed zainfekowaniem przez wirusy, czy wyłudzeniem poufnych informacji w przypadku ich przesłania przez formularz na stronach wyłudzające dane.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:50:55

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 122
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top