Co to jest infografika - Definicja

Infografika to obrazowa i czytelna forma przekazywania informacji oraz wizualizacji danych. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie treści w przystępny dla odbiorców sposób. Projekt graficzny infografiki wyklucza błędy i dowolność interpretacji przedstawionych danych. Infografiki głównie wykorzystywane są w mediach społecznościowych i zawierają dane liczbowe oraz elementy graficzne.

Co to jest infografika?

Jak wygląda proces tworzenia infografiki?

Projekt infografiki, grafik i dashboardów tworzy się w podobny sposób, zaczynając od określenia grupy docelowej, do której skierowana jest nasza infografika. Kolejnym krokiem jest uporządkowanie informacji do projektu, rozrysowanie planu. Nagłówki oraz najważniejsze informacje należy odpowiednio wyboldować. Aby infografika była łatwa w interpretacji, warto zaprezentować wyniki badań na diagramach lub wykresach. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór obrazów i sposób ich prezentacji tak, aby odpowiednio działały na zmysł wzroku odbiorcy. Dobra infografika cechuje się prawidłowym doborem palety barw i tekstury. Należy pamiętać, aby mniej ważne informacje miały zredukowany rozmiar lub ciemniejszy / jaśniejszy kolor w zależności od projektu.

Podstawowe zadania infografiki

 • przekazać dane w łatwy i przejrzysty sposób
 • skłonić odbiorców do skupienia się na treści przekazu
 • zaprezentować wiele informacji na małej powierzchni
 • zadbać o spójność przedstawianych danych
 • mieć jasny cel

5 godnych polecenia narzędzi do samodzielnego tworzenia infografik

 1. Adobe Illustrator - program z pakietu Adobe do tworzenia różnych form graficznych w tym infografik w wersji wektorowej. Jest to płatne narzędzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, umożliwiające stworzenie grafik od podstaw poprzez projektowanie ikon, rysowanie kształtów.
 2. Canva - bezpłatne narzędzie do projektowania graficznego. Za jego pomocą można tworzyć nie tylko infografiki, ale również projekty do druku czy też grafiki do mediów społecznościowych. Canva oferuje nam szeroki wybór szablonów, za pomocą których tworzysz infografikę szybko i przyjemnie. Dużym plusem jest aplikacja na urządzenia mobilne.
 3. Tableau Public - program do tworzenia infografik z zaimportowanego źródła danych. Wizualizacja danych jest pokazana za pomocą wykresów, tabel. Projekty można udostępniać odbiorcom na serwerach Tableau.
 4. Wordle - program do tworzenia prostych infografik przypominających "chmurę ze słów".
 5. Easel.ly - aplikacja do tworzenia infografik za pomocą dostępnych szablonów, które możemy edytować oraz zmieniać. Jest także możliwość stworzenia własnego szablonu z dostępnych elementów. Jedyną wadą aplikacji jest brak czcionek z polskimi znakami.
 6. Piktochart - w darmowej wersji program oferuje nam 6 szablonów do edycji. W wersji abonamentowej twórcy dają nam setki szablonów oraz grafik.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 17
Ocena strony:
Senior Graphic Designer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top