Co to jest Java - Definicja

Java - jest jednym z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia. Java jest obiektowym i wieloplatformowym językiem opartym na klasach. Język Java jest niezwykle rozbudowany i oferuje niezliczone ilości dodatkowych bibliotek. W Javie pisane są zaawansowane narzędzia, takie jak sklepy, systemy bankowe oraz wszelkiego rodzaju inne oprogramowanie działające na serwerze lub na urządzeniach końcowych.

Co to jest Java?

Zalety języka Java

Zaletą tego języka jest wieloplatformowość. Kompilator Javy zamienia kod źródłowy na kod bajtowy, który może zostać wykonany na maszynie wirtualnej tego języka. Kod bajtowy może działać na wielu platformach takich jak Windows, macOS, czy Linux. Jest to możliwe dzięki temu, że każdy system operacyjny posiada swoją wersję maszyny wirtualnej. Dlatego Java jest językiem niezależnym od platformy.

Do czego używa się Javy?

Uniwersalność tego obiektowego języka programowania przejawia się na wiele sposobów. Wykorzystując Javę, można tworzyć użytkowe aplikacje z interfejsem graficznym na różnego typu na komputery np. systemy CRM dla przedsiębiorstw, oraz aplikacje mobilne.

Java wykorzystywana jest także do tworzenia aplikacji bez interfejsu graficznego. Za jej pomocą można tworzyć:

  • aplikacje internetowe (Java wykorzystywana jest tutaj jako back-end),
  • aplikacje na systemy wbudowane.

Z czego składa się Java?

Java składa się z trzech głównych komponentów:

  • JVM (od ang. Java Virtual Machine) - maszyna wirtualna, która pozwala na wykonanie kodu bajtowego. Warto zaznaczyć, że JVM wykona także kod bajtowy, który został stworzony z wykorzystaniem innego języka programowania kompilowanego do kodu bajtowego Javy np. Clojure lub Kotlin,
  • JDK (od ang. Java Development Kit) - to wieloplatformowe środowisko programistyczne, które oferuje zbiór narzędzi i bibliotek niezbędnych do tworzenia aplikacji i apletów. W skład JDK wchodzą narzędzia takie jak javac (kompilator), jar (archiwizator), javadoc (generator dokumentacji), czy jdb (debugger),
  • JRE (od ang. Java Runtime Environment) - to zestaw komponentów do tworzenia i uruchamiania aplikacji napisanych w języku Java.

zależności pomiędzy JDK, JRE i JVM

Na przestrzeni lat powstało dużo bardzo dobrej jakości bibliotek i frameworków dla tego języka. Spośród najpopularniejszych można wymienić:

  • Hibernate - framework mapowania obiektowo-relacyjnego do komunikacji z bazą danych,
  • Spring - najpopularniejszy Javowy framework do tworzenia aplikacji internetowych,
  • Spring Boot - ułatwia tworzenie samodzielnych, produkcyjnych aplikacji opartych na Spring, które można „po prostu uruchomić”,
  • Mockito - służy do pisania testów jednostkowych i integracyjnych,
  • Log4j 2 - biblioteka służąca do tworzenia logów w trakcie działania aplikacji.

Czy Java jest łatwa w nauce?

W porównaniu z wieloma innymi językami Java uchodzi za łatwy do nauki język programowania. Nie jest to jednak bułka z masłem. Aby poznać Javę od podszewki potrzeba wielu lat bardzo trudnej i aktywnej pracy. Jednakże, aby tworzyć funkcjonalne aplikacje, wystarczy kilka miesięcy intensywnej nauki.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:53:34

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.6/5), głosów: 11
Ocena strony:
Automation Developer
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top