Co to jest pamięć cache - Definicja

Pamięć cache (ang. cache) – tzw. pamięć podręczna przeglądarki, pozwala na gromadzenie danych z przeglądarki internetowej w pamięci urządzenia użytkownika (np. w telefonie, laptopie czy na komputerze PC). Działanie to ma na celu przyspieszenie wczytywania się stron internetowych.

Co to jest pamięć cache?

Jak działa pamięć podręczna przeglądarki?

Otwierając stronę internetową w przeglądarce po raz pierwszy pliki ładujące się z serwera, czyli np. obrazki, filmy, czcionki, style CSS, skrypty JavaScript zostają zapisane na dysku twardym przeglądającego w specjalnym folderze i są tam przechowywane przez określony czas. Gdy następnym razem wejdziemy na tę samą stronę, przeglądarka nie będzie pobierała wszystkich plików z serwera, część z nich wczyta z lokalnego źródła zapisanego na komputerze. Dzięki temu mechanizmowi można w dużym stopniu zwiększyć prędkość wczytywanych stron internetowych.

Czyszczenie pamięci cache w dwóch popularnych przeglądarkach

Google Chrome:

 • otwórz przeglądarkę,
 • w prawym górnym rogu kliknij w “Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome”,
 • następnie kliknij w “Więcej narzędzi”, a następnie “Wyczyść Dane przeglądania”,
 • wybierz zakres czasowy,
 • zaznacz pola “Pliki cookie i inne dane witryn” oraz “Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej”,
 • kliknij “Wyczyść dane”.

Firefox:

 • otwórz przeglądarkę,
 • w prawym górnym rogu kliknij w menu i wybierz “Opcje”,
 • wybierz panel “Prywatność i bezpieczeństwo”,
 • w sekcji “Ciasteczka i dane stron” kliknij “Wyczyść dane”,
 • zaznacz pole “Treści zachowane w pamięci podręcznej”,
 • naciśnij “Wyczyść”.

Pamięć Cache warto czyścić w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy mogą włamać się do danego komputera wykorzystując do tego pamięć podręczną.

Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu pamięci cache w celu aktualizacji informacji na stronach.

Jeżeli jesteś właścicielem strony i chciałbyś, aby pliki Twojej strony zapisywały się w pamięci przeglądarki to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem: Jak wykorzystać pamięć podręczną przeglądarki i przyspieszyć ładowanie strony.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 99
Ocena strony:
Head of Web Development
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top