Co to jest przekierowanie 301 - Definicja

Przekierowanie 301 jest to sposób na poinformowanie klienta - przeglądarki internetowej, robotów indeksujących - o tym, że dana strona lub plik zostały trwale przeniesione pod inny adres URL. Serwer na prośbę o dostęp do nieaktualnego zasobu wyśle kod statusu odpowiedzi HTTP 301 - Przeniesione na stałe.

Co to jest przekierowanie 301?

Jak sprawdzić przekierowanie 301

Aby sprawdzić czy dany adres URL przekierowuje na inny można skorzystać z wielu narzędzi dostępnych w Internecie. Do najczęściej stosowanych przez naszą agencję należą:

  • httpstatus.io
  • redirect-checker.org
  • Screaming Frog
  • Google Sheets i specjalnie przygotowany do tego skrypt

Możemy to też sprawdzić ręcznie wpisując adres URL w przeglądarkę. Jeżeli zamiast nieaktualnej strony zostaniemy przeniesieni na nowy adres znaczy to, że zostało wykonane przekierowanie. Tym sposobem nie sprawdzimy jednak jaki typ przekierowania zastosowano oraz czy przejście do nowego URL nie odbywa poprzez tzw. łańcuch przekierowań.

Jak zrobić przekierowanie 301

Są 3 sposoby na wykonanie przekierowania 301.

Modyfikacja pliku .htaccess

Przekierowanie strony internetowej na nowy URL najlepiej wykonać w pliku .htaccess poniższą komendą:

Redirect 301 /staryadres.html /nowyadres.html

lub

RewriteRule ^staryadres.html$ /nowyadres.html [R=301,NC,L]

Z kolei przekierowanie wszystkich podstron ze starej domeny na nową - w przypadku, gdy struktura adresów się nie zmienia - można wykonać w ten sposób:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]

RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Przekierowanie PHP

Na stronie maksymalnie wysoko zamieszczamy poniższy kod PHP - przed wyświetleniem jakiegokolwiek znaku:

< ?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location:/nowyadres.html");
header("Connection: close");
exit;
? >

Przekierowanie w JavaScript

Dodanie skryptu JavaScript (JS) sprawi, że użytkownik także zostanie przeniesiony na inną stronę WWW. Należy tutaj zaznaczyć, że dla przekierowywanego adresu serwer zwróci kod statusu odpowiedzi 200, a nie 301.

< script type="text/javascript" >
window.location = "/nowyadres.html";
< /script >

Przekierowanie 302 czy 301?

Na pierwszy rzut oka oba przekierowania działają podobnie. Jednak to przekierowanie 301 jest tym, które przenosi moc ze starego adresu na nowy. W przypadku przekierowania tymczasowego 302, informujemy roboty indeksujące, że zasób jest tymczasowo niedostępny i nie powinny usuwać adresu URL w wyników wyszukiwania, a tym samym przenosić sygnałów rankingowych na nowy adres.

Pamiętaj!

Jeśli zmieniasz adres podstrony na nowy, wykonaj "trzysta jedynkę". Dzięki temu zachowasz obecne pozycje w wynikach wyszukiwania. Przekierowania 302 stosuj jedynie wtedy, gdy wiesz że strona jest tylko tymczasowo niedostępna (np. chwilowy brak produktu w sklepie online).

Jeżeli nie masz pewności czy przekierowania wykonane są prawidłowo skontaktuj się z naszym specjalistom SEO, który z chęcią odpowie na Twoje pytania.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 14:14:51

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 91
Ocena strony:
Marketing Manager
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top