Co to jest Subdomena - Definicja

Subdomena - to unikalny adres internetowy, który jest utworzony w ramach domeny głównej. Subdomena oddzielona jest od domeny kropką. Przykład: poczta.ks.pl w tym przypadku subdomeną dla domeny ks.pl jest poczta.

Co to jest subdomena?

W większości firm hostingowych tworzenie subdomen jest bezpłatna. Poniżej przykład, na którym przedstawiana jest subdomena i domena główna wraz z protokołem i rozszerzeniem:

Przykład obrazujący domenę główną i subdomenę - całość tworzy adres URL

Jakie jest zastosowanie subdomeny?

Głównym celem tworzenia subdomen jest oddzielenie i wyodrębnienie części serwisu od jego głównej zawartości. Na subdomenie możemy posiadać:

 • bloga,
 • forum,
 • wersje językowe,
 • pocztę www,
 • aplikacje internetową,
 • osobne oddziały firmy,
 • panel klienta,
 • landing page,
 • sklep internetowy,
 • wersję deweloperską strony,
 • itd.

Warto wiedzieć, że www. też jest subdomeną i np. www.strona.pl oraz strona.pl mogą w rzeczywistości wskazywać na dwie różne strony internetowe. Subdomenę www możemy bardzo często spotkać. Przykładem takiej strony jest serwis Wirtualna Polska dostępny pod adresem: www.wp.pl. Inną popularna subdomeną techniczną często spotykaną przed rozwojem responsywnych stron internetowych była subdomena m.strona.pl - która zawierała stronę www dopasowaną do urządzeń mobilnych.

Subdomeny a SEO - Jak to wygląda w wyszukiwarce Google?

Subdomeny traktowane są jako osobne strony internetowe, posiadające różny autorytet, historie czy profil linków. Umieszczanie istotnego segmentu serwisu na subdomenie może nie być dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy chcemy, aby zawartość rankowała wysoko w wynikach wyszukiwania. Taki zabieg będzie generować dodatkowe koszty pozycjonowania, budowania autorytetu, pozyskiwania większej ilości linków. To również większa ostrożność w linkowaniu pomiędzy subdomeną a domeną. Nie mniej jednak są sytuacje, w których takie rozwiązanie jest zalecane.

W takim razie domena czy subdomena? Według oficjalnych wypowiedzi pracowników Google w określeniu rankingu nie ma to znaczenia czy content będzie znajdować się w domenie. Istnieje jednak wiele przykładów, które w znacznie korzystniejszym świetle stawiają domenę.

Pamiętaj:
Subdomeny są zależne od domeny głównej, dlatego jeżeli zapomnisz opłacić domeny, to wraz z terminem jej wygaśnięcia przestaną działać również subdomeny.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 86
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top