Co to jest tag - Definicja

Tag (z ang. etykieta) jest to słowo kluczowe, które zostaje przypisane do posta lub artykułu i służy do grupowania informacji o podobnej tematyce dostępnych na stronie internetowej. Tagi tak jak i kategorie stanowią część taksonomii czyli sposobu grupowania różnych przedmiotów (fizycznych lub cyfrowych).

Co to są tagi?

Kiedy powstały tagi?

Tagi zostały wprowadzone w 2003 roku przez delicio.us a następnie zaadaptowane przez Flickr. Serwis wprowadził też po raz pierwszy tzw. chmurę tagów (ang. tag cloud) czyli graficzną interpretację popularnych w serwisie etykiet, będących jednocześnie odnośnikami do odpowiednich tematycznie części serwisu. W 2007 roku zagościły one na stałe w CMS WordPress. Obecnie znaczenie tagów w pozycjonowaniu jest mocno wątpliwe, głównie przez ich nieumiejętne stosowanie, które powoduje więcej szkody niż pożytku.

Jak działają tagi?

Na stronie internetowej są one rezentowane przez tekstowe hiperłącze prowadzące do strony zawierającej wszystkie wpisy oznaczone danym tagiem. Tag najczęściej składają się z jednego, dwóch lub rzadziej trzech słów, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie tworzenia bardziej rozbudowanych tagów. Grupowanie wpisów za pomocą jednego tagu sprawia, że czytelnik ma łatwiejszy dostęp do artykułów o podobnej tematyce, a do samego wpisu prowadzi większa ilość linków wewnętrznych.

Przykład zastosowania znaczników (tagów) - strona z przepisami Winiary
Przykład zastosowania znaczników (tagów) - strona z przepisami Winiary

Czym różnią się kategorie od tagów?

Zarówno tagi jak i kategorie zaliczane są do taksonomii. Jest między nimi jednak kilka różnic. Kategorie mają usystematyzowana hierarchię, stosowane są do budowy menu oraz zazwyczaj są przemyślanym elementem strony. Z kolei tagi są nieuporządkowane, przedstawiane w postaci chmury tagów i zwykle powstają w sposób chaotyczny. W przeciwieństwie do kategorii są zaniedbanym elementem nawigacji, często kanibalizują się między sobą i kategoriami, tworzą strony słabej jakości (z ang. thin content) lub zduplikowane (z ang. duplicate content).

Z kolei przemyślane tworzenie dodatkowej nawigacji z tagów może przyczynić się do osiągnięcia wysokich pozycji na frazy z długiego ogona (Long Tail). Budując taką nawigację należy pamiętać, by tworzyć tag, który ma szansę być przypisany do wielu postów i nie będzie pokrywał się z kategorią. Warto wybierać także frazy i słowa o mniejszej konkurencyjności. Dzięki temu istnieje większa szansa na zdobycie premiowanych ruchem pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 114
Ocena strony:
Marketing Manager
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top