Co to jest URL - Definicja

URL - to skrót od angielskiego wyrażenia Uniform Resource Locator oznaczający ujednolicony lokalizator zasobów. Adres URL służy do lokalizacji plików (html, jpg, css itp) w sieciach lokalnych i Internecie. Budowę adresu URL opisuje dokument RFC 3986 - Uniform Resource Identifier (URI): Generic Syntax.

Co to jest adres URL?

Jak zbudowany jest adres URL?

Adres URL składa się z 5 elementów:

  • protokołu - np. https
  • nazwy hosta (domeny) - np. sklep.pl
  • ścieżki do pliku - np. /obuwie-meskie/sportowe
  • zapytania (parametru) - np. ?kolor=czarny
  • kotwic (fragmentów) - np. #opis-produktu

Przykładowy URL zawierający wszystkie wymienione wyżej elementy:
https://sklep.pl/obuwie-meskie/sportowe?kolor=czarny#opis-produktu

Jak sprawdzić adres URL strony?

Na urządzeniach desktopowych i mobilnych adres URL strony widnieje na pasku przeglądarki obok menu nawigacyjnego. W przeglądarkach Chrome i Safari domyślnie ukryty jest protokół oraz subdomeny techniczne takie jak m. czy www. Aby poznać cały adres wystarczy dwa razy w niego kliknąć. W przeglądarce Opera protokół http reprezentuje ikona kuli a https ikona zamkniętej kłódki. Przeglądarka Firefox oraz Edge umożliwiają wgląd w cały adres URL bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji.

Jak znaleźć URL zdjęcia?

Jednym ze sposobów na znalezienie URL zdjęcia umieszczonego na stronie jest kliknięcie na zdjęciu prawym przyciskiem myszy (Windows), dwoma palcami na gładziku (Mac) lub przytrzymanie klawisza CTRL i kliknięcie (Mac), aby wywołać menu kontekstowe. Następnie wybieramy z niego pozycję "Otwórz obraz w nowej zakładce". Tekst może się różnić w zależności od używanej przeglądarki. W nowej zakładce powinno znajdować się zdjęcie, a w pasku adresu jego URL.

Czy w URL można stosować polskie znaki?

Użycie polskich znaków jest możliwe, ale nie jest zalecane. Nie wszystkie wyszukiwarki radzą sobie z odczytywaniem znaków spoza kodu ASCII. Problematyczne jest także odczytanie skopiowanego adresu przez użytkownika. Polskie znaki diakrytyczne zastępowane są specjalnym kodem przez co adres URL może zostać potraktowany jako próba oszustwa.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 99
Ocena strony:
Marketing Manager
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top