Co to jest UX - Definicja

UX (ang. User Experience) - wzorcowe doświadczenie użytkownika opiera się na dokładnym zaspokojeniu potrzeb klienta, bez wprowadzania go w kłopoty. Projektowanie doświadczeń użytkownika wymaga od designera połączenia prostoty i elegancji, dzięki czemu użytkownik będzie czerpał radość z użytkowania produktu. Pojęcie UX najczęściej dotyczy produktów cyfrowych takich jak strony internetowe i aplikacje, ale projektowanie doświadczenia użytkowników jest równie istotne w przypadku produktów fizycznych i usług.

Co to jest UX?

User Experience (UX) na stronach internetowych

User Experience design jest istotnym elementem stron internetowych, który w centrum stawia przede wszystkim człowieka. Strona internetowa zaprojektowana tak, aby realizować potrzeby użytkownika, będzie wyróżniała się łatwą i intuicyjną strukturą nawigacji, jasnym przekazem informacji, przejrzystą strukturą treści, prostym i intuicyjnym procesem zakupowym, będzie także wolna od natrętnych reklam oraz błędów. Dobry projektant UX podczas pracy uwzględnia różne urządzenia, na których wyświetlana będzie aplikacja.

Co uwzględnia UX design?

Projektowanie UX to wymagająca dziedzina, która obejmuje:

  • projektowanie interakcji użytkownika z produktem,
  • projektowanie architektury informacji,
  • zapewnienie czytelności i dostępności informacji,
  • funkcjonalność.

Nie należy mylić pojęcia UX z projektowaniem graficznym (UI - User Interface), czy z użytecznością. Projektowanie na potrzeby użytkowników jest pojęciem znacznie szerszym.

Zadbanie o produkt pod kątem UX to także szansa na zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Jest to niezwykle istotny element w pozycjonowaniu stron, szczególnie w przypadku sklepów internetowych. Obecnie UX jest bardzo ważnym elementem podstawowych wskaźników Google - Core Web Vitals.

Czym zajmuje się UX designer?

Projektowanie zorientowane na użytkownika wymaga od designera pewnych umiejętności:

  • tworzenia makiet i testowalnych prototypów, które stanowią podstawę tego, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z produktu,
  • przygotowania danego produktu, tak aby spełniał nie tylko oczekiwania biznesowe firmy, ale także realizował potrzeby użytkownika,
  • potrafi spojrzeć na produkt w sposób wysokopoziomowy, dzięki czemu ocenia, czy zachowana jest spójność.

Czym nie zajmuje się UX designer?

UX designerzy z definicji nie zajmują się wyglądem wizualnym aplikacji, ponieważ tym zajmuje się projektant UI, który tworzy atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika.

Kim jest UX researcher?

Osoby zajmujące się researchem na potrzeby UX głównie przeprowadzają badania mające na celu określenie relacji użytkownika z produktem oraz jakie emocje wywołuje u nich produkt.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 14:37:34

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 27
Ocena strony:
Automation Developer
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top