Co to jest UX - Definicja

UX (ang. User Experience) - to doświadczenie użytkownika, a dokładniej, jest to ogół wrażeń i emocji, jakich doświadcza osoba korzystająca z określonych produktów. Najczęściej dotyczy to produktów cyfrowych takich jak aplikacje lub strony internetowe, lecz mogą to być również produkty fizyczne i usługi.

Co to jest UX?

User Experience (UX) na stronach internetowych

User Experience jest istotnym elementem stron internetowych, który w centrum stawia przede wszystkim człowieka. Strona zaprojektowana na bazie doświadczeń użytkownika, będzie się wyróżniała łatwą i intuicyjną strukturą nawigacji, jasnym przekazem informacji, przejrzystą strukturą treści, prostym i intuicyjnym procesem zakupowym, będzie także wolna od natrętnych reklam oraz błędów. Nie można zapomnieć o dostosowaniu strony do urządzeń mobilnych. Wszystkie elementy powinny być atrakcyjne wizualnie.

UX design uwzględnia m.in.:

  • projekt interfejsu użytkownika (zakładki, przyciski, menu),
  • ogólny wygląd strony (design, kolorystyka),
  • treść i architekturę informacji (linki, teksty, ogólny przekaz),
  • funkcjonalność (działanie strony),
  • użyteczność (dostępność strony, czytelność informacji),
  • interakcje (animacje).

Im lepiej przygotowana strona pod kątem User Experience, tym lepsze doświadczenia użytkownika i mniejszy współczynnik odrzuceń, a w konsekwencji większe szanse na lepszą konwersję, ponowne zakupy oraz polecenia. Jest to niezwykle istotny element w pozycjonowaniu stron, szczególnie w przypadku sklepów internetowych. Warto również wspomnieć, że obecnie UX jest kluczowym elementem podstawowych wskaźników Google - Core Web Vitals.

Czym zajmuje się UX designer

Zadaniem projektanta UX jest przygotowanie projektu produktu na podstawie oczekiwań biznesowych firmy oraz dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Powinien on zaprojektować prosty, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika, jak najbardziej intuicyjne rozwiązania oraz wyeliminować wszelkie elementy, które mogłyby przysporzyć niepotrzebnych frustracji.

Przed projektantem UX stoi więc niemałe wyzwanie. Powinien on posiadać nie tylko spore umiejętności techniczne z zakresu IT, lecz również wiedzę z dziedziny psychologii, socjologii, użyteczności, wzornictwa przemysłowego, a nawet sztuki. Nie bez znaczenia jest tutaj również nienaganny zmysł estetyczny projektanta oraz jego umiejętność wczucia się w rolę użytkownika.

Ostatnia modyfikacja: 2022-06-02 11:51:34

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.9/5), głosów: 12
Ocena strony:
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top