Co to jest Webinar - Definicja

Webinar (webinarium) - to seminarium internetowe, szkolenie online, prezentacja przeprowadzana z wykorzystaniem technologii webcast - czyli transmisji wideo, dźwięku i tekstu w czasie rzeczywistym (na żywo) za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub dedykowanej aplikacji internetowej.

Co to jest webinar?

Webinary zazwyczaj wykonywane są w celach edukacyjnych, nie mniej jednak coraz częściej wykorzystywane są w biznesie i marketingu. Służą do budowania relacji, pogłębiania świadomości marki, potrzeb, rozwiązań, umożliwiają przedstawienie oferty, a także służą do przekazywania wiedzy i budowania pozycji eksperta w branży.

Główną zaletą webinarów online jest fakt, że transmisje można oglądać z każdego miejsca na ziemi z dostępem od internetu, gdziekolwiek jesteś, w domu, w pracy, w samochodzie. Nie musisz nigdzie jeździć, aby wziąć w nich udział. Warto dodać, że spora część szkoleń internetowych jest zapisywana, co umożliwia powtórne ich zobaczenie w dowolnym czasie.

Forma webinarium

W większości webinary są realizowane w formie prezentacji multimedialnej na dany temat. Często prezentacje online uzupełniane są o dodatkowe ankiety, materiały do pobrania, sekcje Q&A, ćwiczenia, quizy, testy, rozmowy na czacie, co umożliwia wchodzenie w interakcję między prowadzącymi a uczestnikami webinaru. Transmisja może odbywać się za pośrednictwem dźwięku, wideo, pokazu slajdów, udostępniania ekranu, czy plików.

Webinar a wideokonferencja online - różnice

Webinarium prowadzi zazwyczaj jedna lub kilka osób, a pozostali uczestnicy jedynie słyszą i widzą prowadzących. Z kolei wideokonferencja to spotkanie osób, gdzie wszyscy uczestnicy widzą i słyszą się nawzajem. Każdy może zabierać głos, udostępniać ekran itd.

Narzędzia do prowadzenia webinarów

Poniżej lista kilku programów, za których pośrednictwem możesz przeprowadzić webinar. Lista zawiera zarówno płatne jak i darmowe rozwiązania. Wybierając oprogramowanie, warto zwrócić uwagę na cenę, maksymalną liczbę uczestników, zapis transmisji, streaming na YouTube, Facebook i inne platformy.

 • Zoom
 • WebinarJam
 • Livestorm
 • ClickMeeting
 • EasyWebinar
 • GetResponse
 • WebinarNinja
 • WebinarsOnAir
 • GoToWebinar
 • EverWebinar
 • Google Hangouts

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.6/5), głosów: 45
Ocena strony:
Head of SEO
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top