Co to jest WebP - Definicja

WebP to format plików zapewniający znacznie lepszą od obecnie stosowanych plików stratną lub bezstratną kompresję statycznej i animowanej grafiki rastrowej. Format powstał i jest rozwijany przez Google w celu przyspieszenia działania stron internetowych. Obecny jest od września 2010 roku. Bliźniaczym formatem jest WebM zapewniający lepszą kompresję plików wideo.

Format WebP - Co to jest?

WebP zyskuje coraz większą popularność. Obrazy zapisane w formacie WebP cechują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do rozmiarów, dzięki czemu grafiki nie obciążają nadmiernie szybkości ładowania się strony internetowej. Dodatkowo format obsługuje przezroczystość.

Format WebP z powodzeniem może zastąpić pliki takie jak: JPG, PNG czy GIF.

Kompresja plików graficznych WebP

Format umożliwia znaczną redukcję wagi pliku przy zachowaniu jakości. Oficjalne dane na ten temat mówią o zmniejszeniu pliku PNG o 26% (przy kompresji bezstratnej) natomiast pliku JPG o 34% (przy kompresji stratnej). W rzeczywistości możemy osiągnąć rezultaty znacznie lepsze i zmniejszyć rozmiar pliku graficznego nawet kilkukrotnie.

Jak otworzyć format WebP?

Mimo rosnącej popularności nie wszystkie programy graficzne są w stanie otworzyć plik WebP. Najlepiej wykorzystać do tego przeglądarkę Chrome lub Opera.

Konwertowanie obrazów innych formatów na WebP

Google przygotował gotowe rozwiązania dla programistów, którzy chcą stosować pliki WebP w swoich projektach (dokumentacja dostępna pod adresem: https://developers.google.com/speed/webp/download). Możemy także wykorzystać pluginy do popularnych programów graficznych.

Najprostszym sposobem konwersji pliku JPEG lub PNG do WebP jest skorzystanie z dostępnych w internecie konwerterów:

Które przeglądarki obsługują format WebP?

Mimo że WebP ma już ponad 10 lat, nadal są problemy z jego kompatybilnością. Początkowo format był obsługiwany jedynie przez przeglądarki Google Chrome i Opera. Obecnie niemal każda przeglądarka oferuje pełne lub częściowe wsparcie dla omawianego formatu. Wyjątkiem jest tutaj Internet Explorer - przeglądarka nie jest już rozwijana, a zakończenie wsparcia ma nastąpić 17 sierpnia 2021 roku.

Jeżeli chcesz sprawdzić, które wersje przeglądarek zapewniają wsparcie dla plików WebP, skorzystaj z tego adresu: caniuse.com

Co gdy przeglądarka nie obsługuje formatu WebP?

Część starszych wersji przeglądarek nie jest kompatybilna z nowym formatem. Dla użytkowników, którzy nie aktualizują swojego oprogramowania, warto zapewnić rozwiązanie awaryjne.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem będzie skorzystanie z poniższego rozwiązania:

< picture >
< source srcset="zdjecie.webp" type="image/webp" >
< source srcset="zdjecie.jpg" type="image/jpeg" >
< img src="zdjecie.jpg" >
< /picture >

  • nowe przeglądarki obsługujące format WebP wyświetlą zdjecie.webp ze znacznika < source >
  • starsze przeglądarki bez wsparcia dla formatu WebP wyświetlą zdjecie.jpg ze znacznika < source >
  • przeglądarki bez wsparcia dla znacznika < picture > (np. Internet Explorer) wyświetlą zdjecie.jpg ze znacznika < img >

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 14:38:12

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 52
Ocena strony:
Marketing Manager
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top