Co to jest wiek domeny - Definicja

Wiek domeny (ang. domain age) - czas istnienia domeny liczony od momentu jej rejestracji. Domain age jest uważany za jeden z czynników, który wpływa na pozycję danej strony internetowej w wynikach wyszukiwarki Google.

Co to jest wiek domeny?

Jak określa się domain age?

Domain age liczony jest od dnia, w którym domena została zarejestrowana przez obecnego abonenta. Przykładowo: jeśli domena została pierwszy raz utworzona w 2011 roku i od tego czasu nie nastąpiła jej kasacja, to w 2021 roku jej wiek wynosi 10 lat.

Wiek domeny a jej wygaśnięcie

Każda domena posiada swój "cykl życia", który różni się w zależności od jej rodzaju (inny cykl występuje w przypadku np. domen lokalnych i globalnych). Cykl życia usługi to czas od momentu rejestracji do czasu jej powrotu do puli wolnych domen. W przypadku domen .pl brak opłacenia domeny skutkuje jej blokadą i przekazaniem do kwarantanny, która trwa 30 dni od momentu zakończenia jej ważności. Jeśli w ciągu tego okresu nie zostanie ona opłacona, to wróci do puli nazw wolnych. Ponowna rejestracja domeny sprawi, że jej wiek będzie liczony od tego momentu.

Domain age a zmiana właściciela

W sytuacji, w której domena wciąż jest w rejestrze, a zmienia się wyłącznie jej właściciel, domain age nie ulega zmianie.

Jak sprawdzić wiek domeny?

Istnieje wiele sposobów sprawdzenia wieku domeny w zależności od jej typu. W przypadku domen globalnych historię i wszystkie interesujące nas informacje sprawdzimy w bazie WHOIS lub przy użyciu dowolnego narzędzia SEO, które posiada możliwość sprawdzenia historii strony www, np. Domain Age Checker.

W przypadku domen .pl poprzez swoje narzędzia możliwość sprawdzenia informacji o domenie daje NASK. Po wejściu na stronę https://www.dns.pl/whois wystarczy wpisać adres strony www, aby po chwili sprawdzić wszystkie dane na temat interesującej nas domeny.

Wpływ wieku domeny na pozycje w Google

Osoby związane z Google w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie wypowiadały się na temat wpływu domain age na kształtowanie listy wyników wyszukiwania w ich wyszukiwarce.

Matt Cutts z Google w jednym z filmów zaznaczył, że dane WHOIS nie zawsze mogą być dostępne w zależności od typu domeny. W związku z tym według nich bardziej wiarygodne mogą być dane zebrane w momencie, kiedy na stronie po raz pierwszy pojawią się roboty Google lub do strony prowadzić będą pierwsze linki zwrotne.

Na pytanie odnośnie wieku domeny jako jednego z czynników rankingowych Matt Cutts odpowiedział:

"Wiek domeny odgrywa rolę, ale niewielką rolę i nie jest to bardzo silny czynnik rankingowy w porównaniu do innych".

Na podobne pytanie w 2019 roku odpowiadał John Mueller z Google:

Twitter - John Mueller o domain age

Mimo zapewnień ze strony Google wielu specjalistów SEO z dystansem podchodzi do słów, które mają zmienić postrzeganie przez nich domain age.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(5/5), głosów: 15
Ocena strony:
Senior SEO Specialist
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top