Co to jest WordPress - Definicja

WordPress - to bezpłatny i najpopularniejszy na całym świecie system zarządzania treścią stron internetowych (CMS). Platforma w prosty sposób umożliwia samodzielną edycję i aktualizacje treści oraz informacji na stronie.

Co to jest WordPress?

Do czego służy WordPress?

WordPress najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia i obsługi stron internetowych oraz blogów. Za pomocą dodatkowych wtyczek np. WooCommerce możliwe jest również stworzenie systemu do obsługi sklepu internetowego. Taką stronę lub sklepy każdy bez zaawansowanej znajomości programowania może utworzyć całkowicie za darmo.

Dla kogo i kiedy warto?

Dzięki możliwości rozbudowy o dodatkowe wtyczki, moduły i integracje użyteczność systemu jest praktycznie nieograniczona. Począwszy od blogu poprzez zwykłe strony internetowe po zaawansowane systemy czy nawet portale informacyjne. Mając tak duże możliwości rozbudowania systemu jest przeznaczony dla każdego.

Wady i zalety systemu WordPress

Jak każda inna aplikacja również i system WordPress posiada swoje wady i zalety na które warto zwrócić uwagę.

Zalety systemu

  • darmowy - brak opłat za instalację i użytkowanie.
  • intuicyjny - system projektowany jest przez wielu ekspertów nie tylko tych od programowania ale także od UX czy UI.
  • funkcjonalny - system jest ciągle rozwijany przez wielu ludzi z całego świata, dzięki temu można go dostosować do własnych potrzeb.
  • skalowany - umożliwia instalację dodatkowych modułów, funkcjonalności i integracji z zewnętrznymi systemami.
  • sklep internetowy - dzięki wtyczce WooCommerce można bez problemu rozbudować istniejącą stronę o sklep internetowy, który może śmiało konkurować z najlepszymi aplikacjami e-commerce.
  • motywy - czyli szablony dla naszej strony. Wordpress udostępnia tysiące wtyczek ale także i motywów w wersji darmowej lub komercyjnej. Dzięki temu możemy sami wybrać odpowiedni szablon, który dostosujemy do własnych potrzeb.

Wady systemu

  • instalacja - mimo tego, że system posiada bardzo prosty instalator to jednak trzeba znać podstawowe działania m.in.: jak wgrać pliki na serwer (FTP) czy utworzyć bazę danych z której WordPress będzie korzystał,
  • bezpieczeństwo - sam system WordPress jest bardzo bezpieczny ponieważ pozwalają na to ciągłe jego aktualizacje. Jednakże z uwagi na jego popularność dodatkowe wtyczki/moduły/szablony szczególnie te nie aktualizowane, niskiej jakości lub pochodzące z nieznanych źródeł są narażone na ataki i wirusy,
  • wydajność - nieumiejętne dobranie szablonów, wtyczek oraz ich zainstalowana ilość ma bardzo duży wpływ na szybkość działania stron.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2023

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 26
Ocena strony:
Head of Web Development
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top