Czym są Core Web Vitals - Definicja

Web Vitals to pomysł Google na dostarczenie twórcom stron ujednoliconych wytycznych dotyczących aspektów wpływających na doświadczenia użytkownika. Jest to zbiór metryk, których zadaniem jest określenie, czy strona - z punktu widzenia użytkownika - jest wygodna w użytkowaniu. Na chwilę obecną znamy trzy wskaźniki zaliczane do tzw. Core Web Vitals (Podstawowych wskaźników internetowych): LCP, FID, CLS. Metryki z czasem mają ewoluować i być dostosowywane do stale rozwijającej się sieci.

Core Web Vitals - Co to jest?

Jakie metryki wchodzą w skład Core Web Vitals?

Zaprezentowane w 2020 roku przez Google metryki, które wchodzą skład podstawowych wskaźników internetowych, opierają się na mierzeniu doświadczeń użytkownika w trzech aspektach:

 • czas ładowania,
 • interaktywność,
 • stabilność wizualna.

Dane zbierane są osobno dla urządzeń desktopowych i mobilnych. Są to odpowiednio:

 • Largest Contentful Paint (LCP) - czas od początku ładowania witryny do momentu wyrenderowania największego bloku tekstowego, grafiki lub video w obszarze Above the Fold.
 • First Input Delay (FID) - czas, w jakim przeglądarka jest w stanie odpowiedzieć na interakcję użytkownika ze stroną (kliknięcie linku lub przycisku, użycie niestandardowej akcji w JavaScript.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) - metryka określająca skumulowane przesunięcia układu, które występują od rozpoczęcia ładowania strony w obszarze Above the Fold.

Core Web Vitals - zakresy

Jak sprawdzić Core Web Vitals dla mojej strony?

Podstawowe wskaźniki internetowe sprawdzimy na przykład:

 • w narzędziu Google PageSpeed Insights - dane laboratoryjne oraz anonimowo zbierane od użytkowników Chrome (CRUX - ang. Chrome User Experience Report)
  Dane laboratoryjne i terenowe z PageSpeed Insights
 • w narzędziu Google Search Console - raport Podstawowe Wskaźniki Internetowe
 • w DevTools w przeglądarce Chrome - zakładka Lighthouse (jedynie dane laboratoryjne)
  CLS Cumulative Layout Shift i LCP Largest Contentful Paint w Lighthouse
 • w wynikach wyszukiwania stosując rozszerzenia do przeglądarek - np. Core SERP Vitals - wymagane jest podanie klucza API projektu Google Cloud.
  Dane z CRUX bezpośrednio w wynikach wyszukiwania
 • w raporcie CRUX udostępnianym jako projekt publiczny BigQuery - konieczność utworzenia projektu Google Cloud
 • w narzędziu Screaming Frog - wymagane podpięcie się do API

Jaki jest wpływ Core Web Vitals na SEO?

Google potwierdziło, że od maja 2021 roku podstawowe wskaźniki internetowe zostaną włączone do sygnałów rankingowych dotyczących jakości stron zaraz obok: przystosowania do urządzeń mobilnych, zabezpieczenia certyfikatem SSL czy spełnienia wytycznych dotyczących natrętnych pełnowymiarowych reklam. Oznacza to, że będą one brane pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ostatnia modyfikacja: 2023-07-03 07:07:34

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 72
Ocena strony:
Marketing Manager
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top