Czym są dane strukturalne - Definicja

Dane strukturalne (ang. structural data) - często nazywane także danymi uporządkowanymi lub schema. Jest to specjalny kod JSON-LD, RDFa lub Microdata, który umieszcza się na stronie internetowej. Dane strukturalne służą przede wszystkim wyszukiwarkom i robotom Google, gdyż pokazują im treści na stronie w sposób uporządkowany i bardziej zrozumiały. Pozwalają także na pokazanie dodatkowych informacji w wynikach wyszukiwania.

Czym są dane strukturalne?

Zawartość danych strukturalnych

Typy danych strukturalnych powinny być dopasowane do rodzaju strony i tematyki. Inne dane uporządkowane dodajemy do stron reprezentujących firmy lokalne, a inne do sklepów, organizacji czy instytucji. Ponadto inny typ schema zastosujemy na stronie głównej, produktowej, blogowej, czy FAQ.

Kontroluj to, jakie schema wdrażasz na swojej stronie. Dołączenie do witryny niepotrzebnych danych może wprowadzić wyszukiwarki w błąd, skutkować wyświetleniem błędnych informacji, a nawet obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przykład kodu danych strukturalnych:

przykład kodu schema.org
przykład kodu schema.org

Rodzaje danych strukturalnych

Obecnie istnieje wiele typów znaczników strukturalnych umieszczanych w kodzie na stronach www. Poniżej przedstawię kilka z nich:

 • Local Business - stosowane w przypadku firm lokalnych. Możemy w nich zawrzeć adres e-mail, podstawowe dane, link do wizytówki Google czy opisy firmy. Dodatkowo mamy możliwość zamieszczenia w nich godzin otwarcia czy ceny. Jak sama nazwa wskazuje, pomagają nam w przedstawieniu naszej lokalizacji.
 • FAQ Page - stosowane na stronach zawierających pytania i odpowiedzi. W rezultacie Google może wyświetlić pytania i odpowiedzi w wynikach wyszukiwania - przykład:

  FAQ w wynikach wyszukiwania
  FAQ w wynikach wyszukiwania

 • Article - te znaczniki ułatwiają wyszukiwarkom określenie np. autora wpisu, daty publikacji, tytułu, zajawki, oceny, czy komentarzy - przykład:

 • Breadcrumb tzw. okruszki - to ścieżka wskazująca hierarchie stron w menu nawigacyjnym. Po zastosowaniu Google może wyświetlić bardziej przyjazny adres URL w wynikach wyszukiwania - przykład:

 • Product - to typ danych uporządkowanych, który stosowany jest na sklepach internetowych. Zawiera informacje takie jak: nazwa produktu, zdjęcie, opis, cena, dostępność, opinie, kod produktu itp. W rezultacie w wyszukiwarce mogą pojawić się dodatkowe informacje o produkcie.

Jak tworzyć dane strukturalne?

Dane strukturalne umieszczamy w kodzie strony za pomocą następujących formatów:

 • Microdata,
 • RDFa,
 • JSON-LD.

Na stronie schema.org znajdziemy opis, instrukcje i przykłady zastosowania poszczególnych typów oraz formatów danych strukturalnych.

Przy tworzeniu danych strukturalnych warto skorzystać z generatora ułatwiającego stworzenie kodu dla popularnych typów schema - jeden z nich znajdziesz tutaj.

Co więcej, Google oferuje narzędzie z pomocą, którego możemy szybko sprawdzić rodzaj danych znajdujących się na naszej stronie, ich poprawność oraz przetestować dowolny kod. Test możesz wykonać na stronie search.google.com/u/4/test/rich-results.

Jak widzimy, dane strukturalne pozwalają nam nie tylko zachęcić potencjalnych klientów do wejścia na stronę poprzez wyświetlenie większej ilości informacji, ale także przyczyniają się do lepszej oceny naszej witryny przez algorytmy Google. Czy warto je umieścić na swojej stronie internetowej? Bez wątpienia tak!

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:23:33

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 75
Ocena strony:
Head of GBP
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top