Spis treści

Analiza i zarządzanie opiniami

Najistotniejszym krokiem w zarządzaniu opiniami na Mapach Google jest dokładna analiza sytuacji. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zastanów się, czy opinie są uzasadnione, a także przede wszystkim, czy naruszają one politykę treści Google.

Warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Mapach Google, które pozwalają na zarządzanie opiniami. W sekcji „Przeczytaj opinie” w panelu zarządzania firmą możesz znaleźć opinie i odpowiedzieć na nie lub zgłosić jako naruszające wytyczne. Pamiętaj, że odpowiednia reakcja na negatywne opinie może pomóc zminimalizować ich negatywny wpływ na reputację firmy, jeśli więc opinia była słuszna, warto się ustosunkować do takiej opinii i wyjaśnić sytuację, która skutkowała negatywną opinią.

Menu w wizytówce Google ze wskaźnikiem, gdzie szukać wystawionych opinii na profilu. Menu wizytówki Google

Kiedy można usunąć negatywną opinię?

Jeśli negatywna opinia narusza politykę treści Google, to istnieje możliwość jej usunięcia. Google rozważa każdy przypadek indywidualnie i zazwyczaj reaguje w przypadku opinii, które:

 • Zawierają obraźliwe treści, takie jak nękanie lub szerzenie nienawiści.
 • Upubliczniają prywatne dane, np. Twoje dane osobowe lub numery kart.
 • Szerzą dezinformację, np. fałszywe informacje dotyczące produktów lub usług.
 • Zawierają wulgaryzmy lub nieprzyzwoite treści, czasami nacechowane seksualnie.
 • Są reklamą innych produktów lub usług, np. konkurencji.
 • Powtarzają się wielokrotnie w takiej samej lub podobnej formie.

Jest jeszcze wiele innych kryteriów, które Google bierze pod uwagę w procesie oceny opinii. Warto jednak wiedzieć, że Google dokładnie analizuje każdą prośbę, a samo zgłoszenie opinii nie jest gwarancją jej natychmiastowego usunięcia. Proces weryfikacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni, ale również istnieje oczywiście możliwość, iż taki wniosek nie zostanie rozpatrzony w sposób pozytywny, wówczas opinia zostaje widoczna na profilu.

Jak zgłosić negatywną opinię w Google?

Aby usunąć negatywną opinię w Google, postępuj zgodnie z zasadami i regulaminem platformy. Proces może nieco różnić się w zależności od urządzenia, na którym korzystasz z usługi Google Moja Firma. Poniżej przedstawiam kroki, które musisz podjąć:

Android i iPhone/iPad — Usunięcie Opinii z Map Google:

 1. Otwórz aplikację Mapy Google (Google Maps).
 2. Wejdź w Profil Twojej Firmy (prawy górny róg).
 3. Wybierz opcję „Opinie”.
 4. Odszukaj opinię, którą chcesz usunąć, i kliknij „Zgłoś opinię” lub „Zgłoś profil” (jeśli chcesz zgłosić użytkownika, który narusza zasady).

Android i iPhone/iPad — Usunięcie Opinii z Wyszukiwarki Google:

 1. Otwórz główną stronę wyszukiwarki Google.
 2. Znajdź Profil Twojej Firmy.
 3. Wybierz „Opinie”.
 4. Odszukaj opinię, którą chcesz usunąć, i kliknij „Zgłoś opinię”.

Komputer — Usunięcie Opinii z Map Google:

 1. Otwórz Mapy Google.
 2. Znajdź Profil Twojej Firmy.
 3. Odszukaj opinię, którą chcesz usunąć, i kliknij „Zgłoś naruszenie zasad”.

Komputer — Usunięcie Opinii z Wyszukiwarki Google:

 1. Otwórz główną stronę wyszukiwarki Google.
 2. Znajdź Profil Twojej Firmy.
 3. Wybierz „Opinie”, lub zjedź na dół profilu, tam również powinien być dostęp do podglądu opinii.
 4. Odszukaj opinię, którą chcesz usunąć, i kliknij „Zgłoś naruszenie zasad”.

Komputer — Usunięcie Opinii z Poziomu Swojego Konta:

 1. Zaloguj się do Profilu Firmy.
 2. Wybierz „Opinie”, jeśli chcesz zgłosić komentarz pod jedną z firm, lub „Zarządzaj Opiniami”, jeśli proces dotyczy kilku firm.
 3. Wybierz „Zgłoś nieodpowiednią treść” obok zgłaszanych opinii.

Menu w wizytówce Google z instrukcją jak zgłosić niechcianą opinie. Zgłaszanie niechcianych opinii

Podsumowując, żeby zgłosić negatywną opinię w Google, musimy najpierw ją odszukać niezależnie od tego, na jakim urządzeniu chcemy to zrobić, jak i niezależnie od tego, czy chcemy dokonać zgłoszenia w wyszukiwarce Google, czy w Mapach Google. Wówczas należy rozwinąć menu (zazwyczaj trzy kropki) i najprawdopodobniej w tym miejscu będzie znajdować się możliwość zgłoszenia niepożądanej, często niesłusznie wystawionej opinii, ewentualnie możemy skorzystać z dedykowanej platformy Google do zgłaszania opinii, która może być pomocna kiedy zarządzamy większą liczbą wizytówek.

Jak radzić sobie z negatywnymi opiniami

Usunięcie negatywnych opinii nie zawsze jest łatwe. Co zrobić, jeśli negatywna opinia nie kwalifikuje się do usunięcia? Odpowiedź jest prosta: działać. Aby zminimalizować wpływ negatywnych opinii na wizytówkę, skup się na pozyskiwaniu pozytywnych recenzji o Twoim biznesie. Pięciogwiazdkowe opinie budują korzystny wizerunek Twojej firmy w internecie, a także podnoszą ocenę na profilu firmy w Google.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób prosić Klientów o opinie, zapytaj o to na naszej grupie na Facebooku Top 1 w Mapach

Każdy klient ma prawo wyrazić swoje zdanie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pozytywne opinie czytają się oczywiście lepiej, ale negatywne mogą dostarczyć cennego feedbacku. Odpowiedz na takie komentarze w profesjonalny i grzeczny sposób, starając się załagodzić sytuację. Nawet jeśli dany użytkownik nie zareaguje, to inni internauci zobaczą, że bierzesz sobie do serca ich opinie i starasz się naprawić błąd. Dzięki temu możesz budować dobrą reputację nawet w trudnej sytuacji.

Menu ze wskazaniem gdzie należy kliknąć, aby udzielić odpowiedzi na opinie. Udzielanie odpowiedzi na opinie

Emocje są złym doradcą, dlatego wróć do opinii, gdy już opadną, i zobacz, co było prawdziwym problemem. Może musisz lepiej zadbać o obsługę klienta lub czas dostawy? Traktuj komentarze jako feedback, który pozwoli Ci rozwinąć biznes.

E-book

Popraw widoczność swojej firmy w Mapach Google

Prowadzisz lokalną działalność? Koniecznie pobierz darmowy e-book, w którym pokażemy Ci, jak optymalizować wizytówkę Google, aby zdobyć nowych klientów.

Pobierz e-booka

Cztery sposoby na usunięcie negatywnej opinii na Google:

 1. Zgłoszenie Naruszenia Zasad Regulaminu Google:
  • Zaloguj się na swoje konto Google Moja Firma.
  • Przejdź do Map Google i wyszukaj wizytówkę Twojej firmy.
  • Kliknij link do „Opinii” pod nazwą firmy.
  • Następnie znajdź opinię, którą chcesz zgłosić, i kliknij „Zgłoszenie naruszenia zasad”.
  • Wybierz z menu najbardziej odpowiednie określenie powodu, które zasady Google zostały naruszone i kliknij „Wyślij”.
  • Lub skorzystaj z którejś z podanych wyżej metod w zależności od urządzenia, z którego aktualnie korzystasz.
 2. Zgłoszenie do Weryfikacji Przez Pracowników Google:
  • Ten sposób jest dostępny, jeśli minęły co najmniej 4 dni od zgłoszenia opinii za pomocą pierwszej metody, a opinia nadal jest widoczna w Mapach Google.
  • Skontaktuj się z działem obsługi Google Moja Firma i opisz swoją sytuację.
  • W odróżnieniu od pierwszego sposobu masz możliwość opisania sytuacji bardziej szczegółowo.
  • Po kilku dniach otrzymasz odpowiedź z decyzją działu obsługi, która może skończyć się usunięciem opinii lub odmową.
 3. Odwołanie od Decyzji Działu Obsługi Google:
  • Jeżeli otrzymasz negatywną odpowiedź od działu obsługi Google Moja Firma, możesz napisać odwołanie.
  • Odwołanie służy głównie do zgłaszania treści, które naruszają prawo obowiązujące w naszym kraju.
  • Zamiast podawać przepisy, możesz opisać problem własnymi słowami, ale zmniejszy to szansę na pozytywne rozpatrzenie odwołania.
 4. Rozwiązanie Problemu z pomocą zaangażowanej społeczności Google.
  • Dobrym sposobem na zwrócenie uwagi, aby Google zweryfikowało daną opinię, a nieraz jedynym, który nam został, jest jej zgłoszenie przez innych użytkowników społeczności.
  • Jeżeli opinia, którą otrzymałeś, jest niesłusznie przyznana, możesz poprosić innych użytkowników o zgłoszenie jej, przykładowo wchodząc i przedstawiając problem na naszej grupie na Facebooku Top 1 w Mapach.
  • W takim procesie istotny jest poziom kont Google zgłaszających, im wyższy poziom lokalnego przewodnika tym głos ma większą siłę przebicia, za czym idzie większa szansa na pozytywne zakończenie naszej sprawy.

Wartość pozytywnych opinii

Chociaż negatywne opinie często przyciągają naszą uwagę, nie zapominaj także o pozytywnych. Podziękuj za nie lub wykorzystaj je w kampaniach marketingowych, aby zbudować zaufanie wśród nowych klientów.

Wartość pozytywnych opinii w Google jest nieoceniona dla każdej firmy, która stawia na rozwój i zysk. Te opinie pełnią kluczową rolę w kształtowaniu postrzegania marki i budowaniu zaufania potencjalnych klientów. W dzisiejszym świecie, gdzie decyzje zakupowe są często podejmowane na podstawie rekomendacji online, pozytywne opinie mogą decydować o sukcesie biznesowym.

Przede wszystkim, opinie te zwiększają widoczność w wyszukiwarce Google. Firmy z wysoką oceną i liczbą pozytywnych recenzji częściej pojawiają się w wynikach wyszukiwania, przyciągając większy ruch na stronę. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie liczby potencjalnych klientów.

Poza tym pozytywne opinie budują zaufanie. Nowi klienci, widząc wysoką ocenę i pochlebne recenzje, częściej decydują się na korzystanie z usług lub zakup produktów firmy. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, dla których dobre opinie są często głównym motorem napędowym.

Ponadto recenzje te stanowią bezcenny feedback dla firm. Umożliwiają one identyfikację mocnych stron produktów lub usług, a także wskazują obszary wymagające poprawy. Słuchanie głosu klientów i reagowanie na ich opinie może przyczynić się do zwiększenia satysfakcji i lojalności klientów.

Wreszcie, pozytywne opinie w Google mogą skutecznie wyróżniać firmę na tle konkurencji. W erze cyfrowej, gdzie klienci mają dostęp do szerokiej gamy opcji, wyróżnienie się pozytywnymi recenzjami może być kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze danej marki.

Podsumowując, pozytywne opinie w Google mają ogromne znaczenie dla rozwoju biznesu, poprawy widoczności w Internecie, budowania zaufania klientów, zdobywania wartościowego feedbacku oraz wyróżniania się na tle konkurencji. To potężne narzędzie, które może mieć znaczący wpływ na sukces firmy w cyfrowym świecie.

Przykładowa wysoka ocena profilu firmy w Google Business Profile. Wysoka ocena profilu

Podsumowanie

Warto próbować usuwać negatywne opinie w Google, zwłaszcza kiedy są one wystawione niesłusznie.

Dlaczego Google nie zawsze usunie opinię klienta? Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez pracowników Google. Jeśli nie dostarczysz Google dowodów na łamanie prawa lub negatywna opinia to konstruktywna i ciekawa krytyka, prawdopodobnie Twoje zgłoszenie o usunięcie zostanie odrzucone. Google dba o to, aby opinie na jego platformie były zróżnicowane i uwzględnia zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Warto pamiętać, że budowanie dobrej reputacji firmy w internecie wymaga czasu i wysiłku. Zawsze reaguj profesjonalnie na negatywne opinie i użyj ich jako okazji do polepszenia obsługi klienta oraz poprawy swojego biznesu. Dzięki świadomemu zarządzaniu opiniami na Mapach Google możesz budować pozytywny wizerunek firmy, który przyciąga nowych klientów i przyczynia się do sukcesu twojego przedsiębiorstwa.

Zarządzasz wizytówkami na różnych platformach?

Powierz to nam, a my zajmiemy się ich utworzeniem, aktualizacją i prowadzeniem.