Spis treści

Czym jest Allegro Smart

Serwis Allegro.pl w sierpniu 2018r. wprowadził usługę Allegro Smart. Po uiszczeniu opłaty 49-ciu złotych rocznie, kupujący mógł zapewnić sobie multum korzyści, które płynęło z tytułu uruchomienia subskrypcji. Oczywiście, aby móc skorzystać z pakietu, trzeba było spełnić odpowiednie warunki zakupu, jak np. minimalna kwota zakupów u sprzedawcy musiała wynosić 40 złotych (obecnie kwota ta wzrosła do 45-ciu złotych w przypadku dostaw do punktów odbioru), ważnym było również dokonanie zakupu przedmiotów w odpowiednich kategoriach.

Obecnie korzystający z Allegro Smart, przy spełnieniu kilku wymagań, mogą spodziewać się otrzymania przesyłki w czasie do 24h od złożenia zamówienia. Dziś jednak przyjrzymy się trochę bliżej usłudze od drugiej strony, czyli staniemy po stronie tego, który sprzedaje i wysyła zamówienie do klienta. Czy tutaj również można mówić o tylu plusach z korzystania z benefitów w ramach Allegro Smart?

Logo usługi
Allegro Smart - logo usługi

Czy i dlaczego warto korzystać z Allegro Smart?

Zamysłem programu były korzyści, dla kupującego jak i sprzedającego. Powiedzmy sobie wprost — za 49 złotych rocznie kupujesz sobie w ramach Allegro Smart niewątpliwie komfort, szczególnie dotyczący przesyłek? Sprzedający ma możliwość wyróżnić swoją ofertę, a przy tym, zwiększyć swoje szanse na sprzedaż produktów mając przy swoich ofertach dodaną informację o aktywnym Allegro Smart.

Obecnie statystyki podają, że posiadając sklep internetowy i będąc w programie, sprzedaż może rozwijać się nawet 5 razy szybciej dzięki tej usłudze. Oprócz samej widoczności oferty z oznaczeniem “Smart!”, kupujący, widząc możliwość darmowej wysyłki, chętniej skorzystają z tych ofert, a środki zaoszczędzone na dostawie przeznaczają na inne produkty właśnie u jednego sprzedającego. Ilość zakupów w ramach usługi jest nielimitowana, możesz dokonywać po kilka zakupów dziennie i cieszyć się z zamówień z szybkimi terminami dostawy.

Statystyki
Informacja o statystykach na podstawie badań przeprowadzonych przez Allegro sp. z o.o.

Jak włączyć Allegro Smart dla sprzedających?

W tym miejscu trzeba wspomnieć o kilku warunkach, które sprzedający musi spełnić.

Punktem początkowym jest minimum pięć pozytywnych opinii uzyskanych w przeciągu ostatniego roku. Kolejnym krokiem jest możliwość pochwalenia się średnią ocen sprzedaży na poziomie minimum 98% — opcjonalnie można ten warunek wymienić na status super sprzedawcy.

Celem uzyskania statusu oferty Allegro Smart koniecznym również jest rozliczanie wszelkich opłat do serwisu na bieżąco, a także uzupełnienie warunków zwrotu i dopasowanie ich do swoich ofert. Koniecznym jest też zwrócenie uwagi na metody dostawy, szczególnie w przypadku przedmiotów o dużych gabarytach.

Po spełnieniu tych kryteriów aktywacja Allegro Smart wymaga już jedynie udostępnienia minimum dwóch form dostawy z dwóch różnych grup i dołączenie do nich cen z przedziału cenowego określonego przez serwis.

Allegro Smart w pigułce

  • Atrakcyjność oferty — Jak już zostało wspomniane, w ramach Allegro Smart dla sprzedających, możesz zyskać dodatkowe oznaczenie wizualne swojej oferty. Jak pokazują statystyki, przedmioty oznaczone ikoną Allegro Smart sprzedają się dużo lepiej. Kupujący oprócz korzystnej ceny, często kupują wzrokiem.

Logo Smart
Logo Smart! — ikonka pojawiająca się przy produktach biorących udział w usłudze

  • Filtrowanie ofert — podczas poszukiwania interesującego przedmiotu, kupujący coracz częściej ustawiają filtr, który pokaże im jedynie aukcje, w których mogą skorzystać z przesyłek Allegro Smart. Darmowy koszt dostawy to jeden z kluczowych czynników, którym kierują się klienci, robiąc zakupy w Internecie.
  • Koszty zwrotu produktów — w przypadku tego punktu, kolejny raz musimy odnieść się do metod dostawy. Serwis wygeneruje powiadomienie na Twoim koncie Allegro, jeśli klient skorzystał z usługi zwrotu zamówienia.

   Jeżeli dokonał on transakcji poprzez Allegro Smart, nie musisz zwracać mu kosztów przesyłki. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z usługi Allegro Finanse, która zautomatyzuje ten proces.
  • Regularne kampanie promocyjne — coraz częściej Allegro proponuje kupującym wyprzedaże, sygnując je nazwą „Allegro Days”. Sprzedawcy mają możliwość zgłaszania swoich ofert z odpowiednim wyprzedzeniem do wzięcia udziału w tych promocjach. Widząc produkty w obniżonych cenach w pakiecie z darmową dostawą, kupujący chętniej podejmuje decyzję o zakupie.

Allegro Days
Slider informujący klientów o odbywających się Allegro Days

 • Darmowa wysyłka — obecnie możliwe jest również bezpłatne wysyłanie przesyłek do paczkomatów poprzez firmę InPost. Dzieje się tak w przypadku poprawnie skonfigurowanego systemu do zarządzania sprzedażą, wówczas sprzedającemu pojawi się w Managerze Przesyłek InPost opcja importu danych z Allegro, dająca możliwość wygenerowania darmowej etykiety.

Cennik Allegro Smart

Ile kosztuje Allegro Smart? To jest dobre pytanie, a odpowiedzią na nie jest tak naprawdę jedna opcja „to zależy”. Czynników, które wpływają na cenę usługi dla sprzedającego, jest kilka, m.in. sposób płatności (opcja „za pobraniem” jest droższa, więc i częściowo rekompensowana), natomiast standardowe koszty dostawy są rozdzielane między serwisem a sprzedawcą. Opłata jest uzależniona od wartości zamówienia.

cennik allegro smart dla sprzedających
Cennik prowizyjny za przesyłki dla metody dostawy do automatów paczkowych

Jak zrezygnować z Allegro Smart?

Udział w usłudze jest dobrowolny, a co za tym idzie, można z niej zrezygnować. Jeśli jesteś kupującym, możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów — w przypadku gdy subskrypcja na Twoim koncie Allegro była uruchomiona pierwszy raz, a zrezygnujesz w ciągu 30 dni, otrzymasz pełny zwrot poniesionych kosztów.

Natomiast, co w przypadku gdy chcesz wypowiedzieć usługę jako sprzedawca? Ponownie wracamy do wymogów programu, wystarczy, że przestaniesz spełniać któryś z nich, a znaczek “Smart!” przy Twoich ofertach przestanie się pojawiać. Możliwa jest również rezygnacja poprzez formularz kontaktowy z Działem obsługi Allegro.pl

Podsumowanie

W tym miejscu trzeba sobie zadać pytanie, czy warto korzystać z usługi Allegro Smart? Jeżeli jesteś sprzedawcą na początku swojej drogi, to choćby ze względu na to, żeby przekonać się na własnym biznesie, jak i czy w ogóle ta usługa spełni Twoje oczekiwania, to zdecydowanie tak.

Potencjał „Smarta” jest duży, sprzedawca musi jednak sam określić sposób, w jaki chce działać, żeby mógł go w pełni wykorzystać. Finalna ocena, czy korzystanie z usługi Allegro Smart w jego przypadku się opłaca, należy już bezpośrednio od samego sprzedającego.