Na skróty:

Myślałeś, że wiesz jak korzystać z wyszukiwarki Google i potrafisz wycisnąć maksimum z wyników wyszukiwania? Uważałeś, że funkcje wyszukiwarki Google nie są Ci obce? Muszę Cię zmartwić. Prawdopodobnie tak, jak ogromna większość użytkowników nie wykorzystujesz w pełni wszystkich możliwości Google. Zazwyczaj Twoje wyszukiwanie kończy się na wpisaniu interesującej frazy i wciśnięciu Enter? Szkoda, bo istnieje wiele ciekawych opcji wyszukiwania. Jedni nazywają je trikami, inni magicznymi sztuczkami, jednak tak naprawdę są to bardzo użyteczne, szybkie i precyzyjne formy uzyskiwania interesujących informacji. Jeśli chcesz wyszukiwać szybciej i dokładniej, uzyskać dokładniejsze wyniki i poznać strony internetowe, o których nie miałeś pojęcia, zapraszam poniżej, gdzie przedstawiam najpopularniejsze i najbardziej pożyteczne formy uzyskiwania informacji z Google.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Proste wyszukiwanie informacji

Zasady wyszukiwania w wyszukiwarkach są ujednolicone i nieskomplikowane. Zacznijmy jednak od podstaw. Na pytanie jak wyszukiwać w Google mam jedną odpowiedź: jak najprościej. Nie komplikuj. Zawsze wpisuj w pole wyszukiwarki jasne i proste frazy, które najbardziej kojarzą Ci się z poszukiwanym zagadnieniem. Jeśli precyzujesz swoje oczekiwania np. o dane lokalizacyjne, śmiało użyj nazwy miasta, czy regionu. Nie komplikuj także w doborze wyszukiwanych fraz. Kieruj się intuicją. Szukając sposobu na uśmierzenie bólu zęba wystarczy wpisać ból zęba, aby otrzymać szereg praktycznych porad i informacji. Nie musisz przykładać wagi do szczegółów. Ale jeśli chcesz pójść do dentysty w Rzeszowie, użyj frazy dentysta rzeszów. < - nazwa miasta małą literą?! Spokojnie, Google to nie Twoja budząca trwogę nauczycielka polskiego, która do dziś nawiedza Cię w koszmarach ;) Nazwy własne pisz małymi literami, przyniesie to identyczny efekt, jak stosowanie wielkich. Ewentualne błędy ortograficzne zostaną wyłapane, a poprawna pisownia zasugerowania. Geniale! Bardzo przydatna jest też funkcja automatycznych podpowiedzi, czy korzystanie z historii wyszukiwania i preferencji użytkownika, jaką stosuje Google, aby jak najlepiej dopasować wyniki wyszukiwania.

Ok, miało być o czymś ekstra, o czym mało kto wie, a jeśli nawet już ktoś słyszał, to rzadko stosuje, a ja się rozwodzę nad oczywistościami... Przechodzę zatem do rzeczy. Poniżej znajdziesz ciekawe opcje wyszukiwania w Google, które mogą ułatwić Twoją pracę, czy po prostu przydać się podczas zwyczajnego spędzania czasu w internetach ;)

Pogoda

Chcesz szybko znaleźć informacje o pogodzie w Twojej miejscowości lub miejscu, do którego się wybierasz? Skorzystaj z wyszukiwarki Google! Wpisz w pole wyszukiwania pogoda i lokalizację, a otrzymasz wyczerpujące info o aktualnych warunkach pogodowych w danym miejscu, jak i prognozę pogody na najbliższe dni.

sprawdzanie pogody
sprawdzanie pogody

Kalkulator

Jeśli nie należysz do matematycznych orłów, a musisz szybko wykonać obliczenia, skorzystaj - a jakże - z możliwości Google! Wystarczy, że wpiszesz w pole wyszukiwania działanie matematyczne, a szybko otrzymasz wyniki nawet bardzo skomplikowanych obliczeń.

kalkulator
kalkulator

Wyniki meczów

Teraz coś dla miłośników sportu. Nie możesz oglądać meczu swojej ulubionej drużyny, która akurat gra najważniejsze spotkanie w sezonie? Z pomocą przyjdzie Ci Google. Wystarczy, że wpiszesz nazwy konfrontujących się drużyn, aby dostać informacje o wyniku meczu, skrót wideo, czy termin kolejnego starcia. Co ważne, ta możliwość szybkiego wyszukiwania dotyczy nie tylko piłki nożnej, ale także innych dyscyplin sportowych.

wyniki meczów
wyniki meczów

Kursy walut

Google idzie z pomocą także każdemu, kto chce znać aktualny kurs walut. Łatwo i szybko uzyskasz kurs każdej waluty względem złotego. Wpisz odpowiednie skróty lub pełne nazwy walut, aby otrzymać interesujące Cię informacje.

kursy walut
kursy walut

Tłumaczenie

Szybkie wyszukiwanie w Google to również dowolne tłumaczenia. Aby znaleźć tłumaczenie wyrażenia dopisz do jego polskiego odpowiednika translate. Szybki widok umożliwia dodatkowo użycie innego języka, sprawdzenie prawidłowej wymowy, czy też inne formy frazy.

tłumaczenia Google
tłumaczenia Google

Wyszukiwanie obrazem

Bardzo przydatna i jednocześnie niedoceniana forma wyszukiwania, dzięki której możesz znaleźć w sieci podobne do wyszukiwanego przez Ciebie obrazy. Szukanie za pomocą grafiki możliwe jest z poziomu usługi Google Grafika. Jak to działa? Jeśli chcesz obdarować ukochaną na przykład jej ulubionym perfumem, ale nie masz pojęcia, gdzie go dostać, pstryknij fotkę, dodaj zdjęcie do Google Grafika, a dostaniesz listę podobnych produktów, spośród których na pewno wybierzesz odpowiedni.

Google grafika
Google grafika

Loty

Szybkie wyniki wyszukiwania w Google umożliwiają uzyskanie przejrzystych informacji o lotach. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla osób, które często korzystają z tej formy transportu. Aby uzyskać wykaz najbliższych lotów, należy wpisać w wyszukiwarce lokalizacje. Lub skorzystać z funkcji Google Loty.

wyszukiwanie lotów
wyszukiwanie lotów

Repertuar kin

Lubisz kino i chcesz sprawdzić repertuar w Twoim mieście? A może wybierasz się na randkę i masz w planie zabrać swoją drugą połowę na najnowszy wyciskacz łez, a nie masz pewności, czy akurat grają go w miejscowym kinie? Skorzystaj z szybkiego wyszukiwania w Google, wpisując kino i interesującą Cię datę. Ten sam efekt uzyskasz, stosując operator movie: + miasto. Google przedstawi Ci listę filmów granych w pobliżu Twojej lokalizacji, a po kliknięciu w dany tytuł, zwróci dokładne informacje o godzinie seansu i wskaże drogę do najbliższego kina.

wyszukiwanie w Google seansów kinowych
wyszukiwanie w Google seansów kinowych

Godzina

Banalna funkcja, która w czasach smartfonów, inteligentnych zegarków i innych gadżetów traktowana może być jako ciekawostka ;) Po wpisaniu godzina, Google wyświetli aktualną do miejsca przebywania godzinę.

godzina
godzina

Bardziej przydatną opcją jest wyszukiwanie godzin na świecie. Ponawiając zapytanie godzina, plus dodając do niego miasto, otrzymasz aktualny czas w danej lokalizacji.

godzina na świecie
godzina na świecie

Czym jest zaawansowane wyszukiwanie w Google

Powyższe przykłady ułatwiania nam życia przez Google to raczej podstawowe i intuicyjne mechanizmy. Wyniki wyszukiwania mogą być jednak jeszcze bardziej doprecyzowane. Do pomocy nie tylko specjalistom SEO, ale także zwykłym użytkownikom przychodzą operatory, czyli komendy logiczne, których użycie pozwala wydobyć oczekiwane informacje z milionów danych dostępnych w internecie oraz wyszukiwanie zaawansowane - korzystanie z formularza wyszukiwania.

Operator zaawansowanego wyszukiwania informacji w Google w łatwy i przejrzysty sposób przedstawi odpowiednio przefiltrowane wyniki. Generalnie nie musisz znać wszystkich możliwych do zastosowania formuł, bo zapewne i tak rzadko z nich skorzystasz (o ile w ogóle skorzystasz). W praktyce jednak to dobre rozwiązanie, dzięki któremu wyszukiwania w Google staje się prostsze.

Operatory, czyli precyzyjne wyniki wyszukiwania

Poniżej przedstawię Ci najpopularniejsze operatory, które z powodzeniem możesz stosować podczas standardowego wyszukiwania informacji poprzez Google. Zobacz, jakie to proste ;)

Definicje

define:

Ten operator pozwala szybko znaleźć definicję interesującej nas frazy.

operator define
operator define

Wyszukiwanie w Social Media

@ #

Nie wyobrażamy sobie dziś życia bez Social Mediów. Dzięki odpowiednim, znanym właśnie z SM operatorom, możemy wyszukiwać informacje z popularnych portali społecznościowych bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Wystarczy, że poprzedzimy frazę odpowiednio hashtagiem # jeśli wyszukiwanie ma obejmować informacje i treści, lub @ jeśli chcemy odszukać dany profil.

operator @
operator @

Dokładne dopasowanie

„”

Wyszukiwarka Google pozwala na dokładne dopasowanie wyników w zależności od wpisanego wyrażenia. Ścisłe dopasowanie umożliwia zawarcie frazy w cudzysłowiu. Z pomocą tego operatora możemy wyeliminować z wyników wyszukiwania synonimy oraz odmiany przez przypadki, otrzymując dokładne wyniki, zawierające jedynie wyszukiwane wyrażenie.

operator ścisłego dopasowania
operator ścisłego dopasowania

Wykluczenie z wyszukiwania

-

Zaawansowane szukanie to także wykluczanie z frazy danego słowa. Zatem jak wykluczyć słowo z wyszukiwania? Aby uzyskać wyniki wyszukiwania bez słów niezwiązanych z zapytaniem, a także bliskoznacznych oraz całej strony internetowej, z których nie chcemy czerpać informacji.

wykluczenie z wyników wyszukiwania
wykluczenie z wyników wyszukiwania

Typy plików

filetype:

Czasami potrzebujemy wyszukać w sieci tylko dany typ pliku. Do takiej operacji idealnie nadaje się zastosowanie operatora filetype. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy szukać jedynie wśród plików w podanym formacie.

wyszukiwanie danych formatów
wyszukiwanie danych formatów

Ograniczenie do domeny

site:

Bardzo popularny i chętnie stosowany przez właścicieli stron internetowych sposób na uzyskanie w wynikach wyszukiwania stron, odnoszących się do jednej domeny. Korzystając z operatora site można także w przybliżeniu określić liczbę zaindeksowanych przez Google podstron.

ograniczenie wyników do jednej domeny
ograniczenie wyników do jednej domeny

Indeksowanie w Google

cache:

Dzięki temu operatorowi, możemy wyszukiwać informacje na temat ostatniej wersji strony, zaindeksowanej przez Google. Dzięki użyciu cache możesz sprawdzić nie tylko jak stronę widzi robot, ale przede wszystkim, czy jest ona zaindeksowana.

ostatnia zaindeksowana wersja strony
ostatnia zaindeksowana wersja strony

Frazy na konkretnej stronie

cache:strona + fraza

Ciekawa opcja dla każdego, kto chce wyszukiwać konkretne frazy na danej stronie. Aby znaleźć np. zagęszczenie słów kluczowych na danej stronie, należy połączyć wyżej opisany operator cache z interesującą nas frazą.

wyszukiwanie fraz na stronie
wyszukiwanie fraz na stronie

Frazy w Title

intitle:

Wyszukiwanie w Google możemy łatwo upraszczać do fraz zawartych w tytule. Aby to zrobić wystarczy wpisać intitle: i szukaną frazę. PRzedstawione zostaną wówczas jedynie strony, które w tytule zawierają interesujące nas słowo kluczowe.

wyszukiwanie frazy w tytule
wyszukiwanie frazy w tytule

Frazy w adresie URL

inurl:

Jeśli chcesz znaleźć konkretną frazę, którą zawiera adres strony, użyj tego operatora. Uzyskane wyniki będą przedstawiały witryny, które w url będą miały zawarte wyszukiwane przez Ciebie słowa kluczowe.

wyniki zawierające frazę w URL
wyniki zawierające frazę w URL

Niekompletne frazy

*

Jeden z moich ulubionych operatorów ;) Czasem chodzi nam po głowie piosenka, której tekstu w żaden sposób nie możemy sobie przypomnieć. Zdarza się, że ulecą słowa cytatu, którego akurat musimy użyć w artykule. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi operator *, który umożliwia szukanie niekompletnych fraz.

wyszukiwanie niekompletnej frazy
wyszukiwanie niekompletnej frazy

Strony o podobnej tematyce

related:

Czasami korzystając z Google, chcesz znaleźć strony o podobnej treści, np. aby wyszukiwać informacje dotyczące tych samych zagadnień. Wystarczy przed znaną ci stroną dodać operator related:

Przykład:

wyszukiwanie informacji na pokrewnych stronach
wyszukiwanie informacji na pokrewnych stronach

Przedstawione operatory, to tylko kilka przykładów ułatwiania sobie życia z Google. Opcji jest znacznie więcej, jednak po pierwsze nie wszystkie sposoby stosowania operatora są na ta chwilę aktualne, po drugie korzystając z internetu w sposób standardowy, raczej Ci się do niczego szczególnego nie przydadzą. Należy mieć jednak świadomość, że stosowanie różnych dodatków do wpisywanych fraz może ułatwić wyszukiwanie informacji.

Łączenie operatorów - przykłady

Teraz czas na prawdziwą bombę! Jeśli trafiłeś na mój artykuł, bo chciałeś dowiedzieć się, jak lepiej wyszukiwać w Google, to uwaga - na stosowaniu operatorów się nie skończy. Musisz wiedzieć, że jeszcze bardziej możesz sprecyzować swoje oczekiwania wobec przedstawionych wyników, dzięki łączeniu operatorów. Taki zabieg pozwala zawęzić wyniki do absolutnego minimum. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Oto kilka przykładów.

Jeśli np. zastanawiasz się, jak wyszukać tylko PDF w Google, wpisz site:domena filetype:pdf Podobnie jeśli chcesz wyszukać inne określone pliki na stronie internetowej.

Lub jeśli interesują Cię strony w obrębie jednej domeny, które zawierają w tytule dane słowo kluczowe, wpisz site:domena intitle:słowo kluczowe

Zachęcam do testowania różnych możliwości wykorzystywania operatorów. Wyszukiwarka Google daje naprawdę ogromne możliwości!

Filtrowanie wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google

Poznałeś już podstawowe komendy i operatory, na których opiera się zaawansowane szukanie informacji w internecie. Pora sprawdzić, co jeszcze ma do zaoferowania wyszukiwarka Google.

filtrowanie wyników
filtrowanie wyników

Filtrowanie wyników to przystępne narzędzia dostępne bezpośrednio z poziomu wyszukiwania. Standardowo możesz wybrać, co chcesz wyszukiwać w Google: grafikę, wiadomości, wyniki w mapach, materiały wideo, zakupy, loty, finanse. Dodatkowo zakładka Narzędzia umożliwia - a jakże - doprecyzowanie wyników o wybór języka, czy datę aktualizacji treści. Te bardziej intuicyjne narzędzia, które oferuje wyszukiwarka są częściej i chętniej stosowane przez użytkowników, niż wyżej wymienione operatory.

Czego nie wyszukiwać w Google?


Funkcje wyszukiwarki Google pozwalają na łatwe pozyskiwanie wszelkiego rodzaju informacji. Niewątpliwie kopalnia niezmierzonej wiedzy ubogacona w triki Google daje nam ogromne możliwości. Dostępne informacje należy jednak umiejętnie filtrować i wyciągać z wyników jedynie to, co najlepsze. Czego nie wyszukiwać w Google?

  • fraz, które sugerowałyby wasze potrzeby i oczekiwania (późniejsze natrętne reklamy dopasowujące się do ostatnich wyszukiwań, mogą być bardzo męczące),
  • informacji dotyczących stanu zdrowia Twojego lub najbliższych (jeśli źle się czujesz, idź do lekarza, szukanie powodów pogorszenia stanu zdrowia w Google, może być mylące i nasporzyć niepotrzebnego stresu),
  • danych poufnych (haseł, PINów, kodów),
  • słów kluczowych, które mogłyby domyślnie generować wyniki o treściach niepożądanych (pamiętaj, że w internecie nic nie ginie). To dotyczy również dylematu, czego nie wpisywać w Google Grafika.

Pamiętaj. Zawsze korzystając z wyszukiwarki, zachowaj zdrowy rozsądek.

Problem z widocznością w wyszukiwarce Google?

Zdaj się na specjalistów z KS!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki powyższym przykładom, będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytanie jak efektywnie szukać w Google. Wyszukiwanie podobnych stron, fraz w adresie url i innych informacji z poziomu wyszukiwarki nie jest wcale takie trudne. Aby więc nie pogubić się w nawale danych jakie przedstawiają nam miliardy stron, stosuj dostępne ułatwienia. Pozwolą Ci one kontrolować przekazywaną treść i uzyskiwać dostęp do ważnych informacji, które podczas standardowego wyszukiwania, mogłyby zostać przeoczone lub w ogóle nie udostępnione w SERP.