Spis treści

UX w kilku słowach

Zanim przejdę do omawiania najczęstszych błędów burzących doświadczenie użytkownika, w kilku słowach wyjaśnię, czym tak naprawdę jest ten UX.

UX (od angielskiego User Experience) to strategia zaprojektowania strony internetowej w taki sposób, aby nie brakowało pozytywnych wrażeń z obcowania z nią.

Dlatego też warto jest, aby tworząc nową stronę internetową, częścią zespołu był UX designer.

E-book

Odkryj sekret swoich rywali. Analiza konkurencji w małej firmie

Pobierz bezpłatny praktyczny przewodnik dla właścicieli małych firm, którzy chcą sprawdzić, jak konkurencja działa w Internecie.

Pobierz e-booka

Słabe dostosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych

Pierwszym i jednocześnie najczęstszym błędem na stronach www klientów jest bardzo słabe ich dostosowanie do urządzeń mobilnych.

Statystyki dotyczące użytkowników desktopowych oraz mobilnych
Statystyki dotyczące użytkowników desktopowych oraz mobilnych

Ze statystyk, jakie możemy zobaczyć na stronie Statcounter już ponad 58% użytkowników Internetu w Polsce przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby strona www, a dokładniej jej wersja mobilna, była jak najlepiej dostosowana do urządzeń mobilnych.

Bardzo niska prędkość i długie ładowanie strony

To, w jaki sposób i jak szybko użytkownik otrzyma w pełni interaktywną stronę internetową, szczególnie mocno wpływa na doświadczenia użytkownika z obcowania z naszą stroną www.

Długie ładowanie może odstraszyć potencjalnych klientów. Szczególnie na to narażone mogą być sklepy internetowe, na których długie oczekiwanie na załadowanie elementów witryny znacznie utrudnia zakończenie procesu zakupowego.

Przykładowy wynik z Google PageSpeed Insight
Przykładowy wynik z Google PageSpeed Insight

Najniższą wartością w Google PageSpeed Insight, z jaką się spotkałem, było 1!/100 punktów dla wersji mobilnej! Ładowanie trwało kilkanaście sekund, gdzie stronę konkurencji byliśmy w stanie zobaczyć już po kilku sekundach.

Wygasły certyfikat SSL

Kolejną często spotykaną "usterką" mającą w dużej mierze destruktywny wpływ na doświadczenia użytkowników jest brak, a częściej wygaśnięcie certyfikatu SSL.

Bardzo często klienci zapominają o opłaceniu certyfikatu na kolejny okres abonamentowy, przez co użytkownicy tracą dostęp do witryny.

W dzisiejszych czasach większość przeglądarek automatycznie zablokuje dostęp do strony, która nie posiada certyfikatu, często nie dając nawet możliwości użytkownikowi na zobaczenie strony na własne ryzyko.

Błąd związany z brakiem lub nieaktualnym certyfikatem SSL
Błąd związany z brakiem lub nieaktualnym certyfikatem SSL

Wszelakie błędy UX powstałe podczas projektowania strony internetowej

Poza przedstawionymi problemami często rozwiązuję problemy UX dla elementów, które zostały zaprojektowane niepoprawnie już na etapie projektowania strony www.

Najpopularniejsze błędy UX powstałe podczas tworzenia projektu strony internetowej to m.in.:

  • Nieintuicyjna nawigacja — często przygotowywany dla klienta audyt UX zawiera modyfikację lub wręcz całościowe wdrożenie nowej nawigacji — w szczególności w sklepie internetowym. Nawigacja czy interfejs użytkownika są kluczowe z punktu widzenia użytkownika. Nie powinna wprowadzać w błąd, być spójna i intuicyjna.
  • Irytujące pop-up'y — na pewno każdy z nas znajdzie dziesiątki przykładów stron, na których był atakowany pop-up'ami. Zbyt duża ich ilość oraz częstotliwości pojawiania się na Twojej stronie, może mieć znaczący wpływ na to, jaki obraz Twojej firmy zapamięta klient.
  • Obszerne formularze — nikt nie lubi podawać dziesiątek informacji, dlatego też formularze ze zbyt dużą ilością pół do uzupełnienia prawdopodobnie będzie mieć spory wpływ na konwersję.
  • Strona błędu 404 - częstym problemem jest źle zoptymalizowana lub kompletny brak strony błędu 404. Strona 404 jest to świetny sposób na zachęcenie użytkownika do wykonania jakiejś akcji np. przejścia do podstrony "Oferta".
  • Przyciski — temat rzeka. Są to elementy, w których popełniane jest masę błędów jednocześnie. Zaczynając od zbyt małego fontu, poprzez problemy z aktywacją przycisku związane z nieoptymalnym obszarem aktywnym (szczególnie na urządzeniach mobilnych). Należy również zwrócić uwagę na bardzo częsty przypadek zbyt małych odległości między przyciskami i elementami klikalnymi.
  • Nieoczywiste elementy interfejsu — używanie wszelkiego rodzaju ikon na naszych stronach internetowych jest normą. Często jednak wykorzystywane ikony wykonują inne akcje niż te, do których jesteśmy już przyzwyczajeni. Wiedząc, że ikona "X" zawsze służyła do zamykania okna, to właśnie taką akcję powinna wykonywać.
  • Utrudniony kontakt — kolejny problem sprawia, że klient ma utrudnione skontaktowanie się z firmą, co z pewną dozą prawdopodobieństwa przyczyni się do tego, że dokonanie konwersji będzie niemożliwe. Bardzo często na strony klientów dodaję moduły umożliwiające szybki kontakt.
  • Układ strony i treść — na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to, w jaki sposób prezentujemy zawartość strony, nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie, to bardzo obszerny temat. Właśnie w tych elementach możemy w łatwy sposób sprawić, że użytkownicy witryny zrezygnują z dalszego jej przeglądania. Przeładowanie treścią, brak czytelności, zbyt długie opisy produktów (w formie jednego zbitka tekstu) źle wpływają na User Experience. W pierwszej kolejności dotyczy to osób przeglądających stronę z poziomu smartfona. Ograniczona powierzchnia sprawia, że trzeba ją wykorzystywać bardzo rozsądnie. W przeciwnym razie wielu użytkowników np. przedwcześnie zakończy proces zakupowy.

Podsumowanie

W moim artykule przedstawiłem bardzo pobieżnie najczęstsze błędy UX, z jakimi przyszło mi pracować. Niestety, często mniejszych bądź większych błędów jest dużo więcej.

Dlatego w mojej opinii kwestiami UX należałoby zająć się już na etapie projektowania, co pomogłoby uniknąć problemów w przyszłości.

Warto, aby projekt stworzył UX designer wraz ze specjalistami od content marketingu. Audyt UX wykluczy najczęstsze błędy w Twojej witrynie oraz przyczyni się by User Experience był na jak najwyższym poziomie.

E-book

Odkryj sekret swoich rywali. Analiza konkurencji w małej firmie

Pobierz bezpłatny praktyczny przewodnik dla właścicieli małych firm, którzy chcą sprawdzić, jak konkurencja działa w Internecie.

Pobierz e-booka