Co to jest Biblioteka Bootstrap - Definicja

Bootstrap - to lubiany przez programistów, najpopularniejszy na świecie zbiór bibliotek open-source umożliwiający szybkie projektowanie oraz tworzenie kodu frontendu responsywnych stron internetowych. Założeniem technologii jest mobile first design - czyli skupienie się najpierw na wersji mobilnej. Bootstrap jest możliwy do zaadoptowania w niemal każdym projekcie strony internetowych.

Co to jest BootStrap?

Historia Bootstrapa

 1. Biblioteka Bootstrap, początkowo znana jako Twitter Blueprint, została stworzona w połowie roku 2010. Framework swoją oficjalną premierę miał w Piątek, 19 sierpnia 2011 roku.
 2. Bootstrap 2 otrzymał responsywność będącą opcjonalnym arkuszem stylów.
 3. Prace nad Bootstrap 3 sprawiły, że został on przepisany, a Responsive Web Design uznano za domyślną funkcjonalność.
 4. Kolejna wersja, czyli Bootstrap 4 ponownie został przepisany oraz zaczął korzystać z CSS flexbox.
 5. Najnowsza wersja Bootstrapa (5.1) bazuje głównie na Bootstrap 4. Usprawniono skrypty, zrezygnowano z jQuery na korzyść JavaScript, stare przeglądarki internetowe przestały być wspierane, a przyjazne technologie takie jak niestandardowy kod CSS stał się częścią narzędzia.

Częścią biblioteki Bootstrap są np:

Reboot

Reboot jest zestawem elementów CSS, które developer może zastosować na stronie internetowej w celu "normalizacji" wyglądu niektórych elementów w przeglądarce. To jak witryna internetowa wygląda, zależy od tego, jak dana aplikacja interpretuje kod HTML. Gotowe style biblioteki Reboot sprawiają, że elementy interfejsu czy layout wyglądają niemal identycznie bez względu na przeglądarkę.

Grid

Gird to swojego rodzaju szkielet w postaci pliku CSS. Używając w projektach zawartych w nim klas, możemy prosto podzielić naszą stronę na wiersze oraz kolumny. Oznacza to również, że możemy określić ilość kolumn wyświetlaną na różnych rozdzielczościach (w zależności od urządzenia), dzięki czemu tworząc nasz front end, mamy pewność, że perfekcyjnie dopasujemy kod HTML strony do urządzeń typu telefony i tablety. Ułatwia również projektowanie interfejsów aplikacji internetowych.

Komponenty

Framework zawiera w sobie wiele nowych komponentów i skryptów. Są to m.in.:

 • przyciski,
 • nawigacje,
 • tabele,
 • formularze,
 • karuzele,
 • listy rozwijane,
 • i wiele więcej...

Do pobrania za darmo

Pliki frameworka możesz pobrać z oficjalnej strony, której adres to https://getbootstrap.com/ - Strona zawiera również pełną dokumentację dla programistów, a także dane na temat zawartych w frameworku technologii.

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 27
Ocena strony:
Senior Web Developer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top