Jakie są 4 główne zasady WCAG?
- postrzegalność,
- funkcjonalność,
- zrozumiałość,
- solidność (kompatybilność).
Dostępność stron www oraz aplikacji mobilnych podmiotów publicznych według WCAG 2.1
Wytyczne WCAG 2.1 dotyczące Web Accessibility definiują trzy poziomy dostępności: A, AA i AAA, z których AA jest najczęściej stosowanym poziomem. Wśród nich możemy wymienić między innymi wymogi związane z:
- czytelnym tekstem,
- alternatywnym opisem dla obrazów i multimediów,
- wskazaniem aktualnego języka strony,
- elastycznością w dostosowywaniu czcionek i kontrastu,
- spójnymi i sensownymi tytułami oraz nagłówkami,
- intuicyjną nawigacją po stronie,
- możliwością korzystania z witryny tylko za pomocą klawiatury,
- wsparciem dla użytkowników korzystających z technologii wspomagających (np. czytnika ekranu),
- możliwością wyłączenia animacji na stronie czy w aplikacji mobilnej,
- wsparciem dla urządzeń mobilnych.
Kto musi przestrzegać dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych?
Ustalenia WCAG obowiązują podmioty publiczne, takie jak osoby prawne czy państwowe jednostki organizacyjne. W Polsce podmioty te zobowiązane są do przestrzegania wytycznych dostępności cyfrowej, ustalonych przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz do sporządzenia tzw. deklaracji dostępności. Wprowadzenie tych wymogów ma na celu zagwarantowanie równego dostępu do treści i usług online dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich niepełnosprawności.
Dostosowanie sposobu przekazywania informacji do każdego użytkownika powinno być stosowane nie tylko przez dowolny podmiot publiczny, ale także przez każde rozwijające się przedsiębiorstwo czy firmę.
Strona WWW zgodna z przepisami
Strony dostępne cyfrowo nie tylko spełniają wymogi prawne, ale przede wszystkim dążą do zapewnienia równego dostępu do treści dla wszystkich użytkowników. To nie tylko kwestia prawa, ale także kwestia etyki i włączenia społecznego.
Jakie są kary za niespełnienie wymogów WCAG 2.1?
Brak dostosowania strony do wytycznych WCAG 2.1 może skutkować konsekwencjami prawnymi, takimi jak kary finansowe czy procesy sądowe, szczególnie w krajach, gdzie istnieją przepisy dotyczące dostępności online.
Jak dostosować strony internetowe do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Dostosowane strony można osiągnąć poprzez wdrożenie odpowiednich kontrastów kolorów, stosowanie czytelnych czcionek, dostarczanie alternatywnych opisów dla obrazów, umożliwienie nawigacji za pomocą klawiatury oraz możliwość zarządzania brakiem animacji.
Według gov.pl — w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. Jeśli chcesz zwiększyć dostępność cyfrową swojej strony internetowej oraz dostosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych — możesz zaopatrzyć się w naszą wtyczkę dostępną na stronach internetowych opartych o system zarządzania WordPress.
Ostatnia modyfikacja: 2023-09-04 09:26:38
Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!
Powiązane Artykuły

WCAG 2.1 - Wytyczne dostępności cyfrowej stron internetowych
Dostępność stron internetowych to ważny temat, który w ostatnich latach stał się jednym z priorytetów projektowania stron internetowych. Stronom...
Przeczytaj artykuł >>
12 porad jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami?
Wraz z rozwojem samego systemu WordPress rodzą się ataki, wirusy i inne niebezpieczeństwa, które mogą przysporzyć niemałych kłopotów właścicielom stron...
Przeczytaj artykuł >>
Top 10 bibliotek, których używam do tworzenia stron www
Tworząc stronę internetową, zapewne Twoją głowę zaprzątało pytanie: “Jakich bibliotek mogę użyć, aby moja strona www była funkcjonalna, atrakcyjna, a także...
Przeczytaj artykuł >>