Co to jest WCAG? — Definicja

WCAG, czyli Web Content Accessibility Guidelines (Wytyczne Dostępności Treści Internetowych) - to zestaw wytycznych, których celem jest zapewnienie, że strony internetowe oraz aplikacje są dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Co to jest WCAG?

Jakie są 4 główne zasady WCAG?

 • postrzegalność,
 • funkcjonalność,
 • zrozumiałość,
 • solidność (kompatybilność).

Dostępność stron www oraz aplikacji mobilnych podmiotów publicznych według WCAG 2.1

Wytyczne WCAG 2.1 dotyczące Web Accessibility definiują trzy poziomy dostępności: A, AA i AAA, z których AA jest najczęściej stosowanym poziomem. Wśród nich możemy wymienić między innymi wymogi związane z:

 • czytelnym tekstem,
 • alternatywnym opisem dla obrazów i multimediów,
 • wskazaniem aktualnego języka strony,
 • elastycznością w dostosowywaniu czcionek i kontrastu,
 • spójnymi i sensownymi tytułami oraz nagłówkami,
 • intuicyjną nawigacją po stronie,
 • możliwością korzystania z witryny tylko za pomocą klawiatury,
 • wsparciem dla użytkowników korzystających z technologii wspomagających (np. czytnika ekranu),
 • możliwością wyłączenia animacji na stronie czy w aplikacji mobilnej,
 • wsparciem dla urządzeń mobilnych.

Kto musi przestrzegać dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych?

Ustalenia WCAG obowiązują podmioty publiczne, takie jak osoby prawne czy państwowe jednostki organizacyjne. W Polsce podmioty te zobowiązane są do przestrzegania wytycznych dostępności cyfrowej, ustalonych przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz do sporządzenia tzw. deklaracji dostępności. Wprowadzenie tych wymogów ma na celu zagwarantowanie równego dostępu do treści i usług online dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich niepełnosprawności.

Dostosowanie sposobu przekazywania informacji do każdego użytkownika powinno być stosowane nie tylko przez dowolny podmiot publiczny, ale także przez każde rozwijające się przedsiębiorstwo czy firmę.

Strona WWW zgodna z przepisami

Strony dostępne cyfrowo nie tylko spełniają wymogi prawne, ale przede wszystkim dążą do zapewnienia równego dostępu do treści dla wszystkich użytkowników. To nie tylko kwestia prawa, ale także kwestia etyki i włączenia społecznego.

Jakie są kary za niespełnienie wymogów WCAG 2.1?

Brak dostosowania strony do wytycznych WCAG 2.1 może skutkować konsekwencjami prawnymi, takimi jak kary finansowe czy procesy sądowe, szczególnie w krajach, gdzie istnieją przepisy dotyczące dostępności online.

Jak dostosować strony internetowe do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Dostosowane strony można osiągnąć poprzez wdrożenie odpowiednich kontrastów kolorów, stosowanie czytelnych czcionek, dostarczanie alternatywnych opisów dla obrazów, umożliwienie nawigacji za pomocą klawiatury oraz możliwość zarządzania brakiem animacji.

Według gov.pl — w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. Jeśli chcesz zwiększyć dostępność cyfrową swojej strony internetowej oraz dostosować ją do potrzeb osób niepełnosprawnych — możesz zaopatrzyć się w naszą wtyczkę — accessMate którą jesteśmy w stanie wdrożyć na niemal każdą stronę.


Pobierz napisy

Otwórz się na wszystkich klientów!

Zwiększ dostępność cyfrową dzięki rozszerzeniu accessMate.

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2024

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.7/5), głosów: 23
Ocena strony:
Web Developer
LinkedIn

Pozyskuj klientów online i zwiększaj zyski dzięki reklamie w Internecie!

Skontaktuj się z nami

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top