Co to jest API - Definicja

API, czyli interfejs programowania aplikacji (ang. application programming interface) — to zestaw reguł i protokołów określających, jak oprogramowania lub ich komponenty powinny się komunikować ze sobą. API jest „językiem”, którym komunikują się między sobą różne systemy informatyczne.

API - co to jest?

API — Interfejs Programowania Aplikacji

Interfejs API jest wymagany, aby aplikacje mogły łączyć się między sobą, dzięki czemu mogą wykonywać odpowiednio zaprojektowane funkcje. Interfejsy programowania aplikacji działają niczym pośrednik, pozwalając programistom na budowanie i wymienianie się danymi pomiędzy różnymi aplikacjami, z których korzystamy na co dzień. 

Interfejsy API nie są tak nową ideą, jak by się mogło wydawać, jednak w ostatnim czasie stają się co raz to bardziej popularne, głównie dzięki rozwojowi aplikacji mobilnych, ale również dzięki możliwości połączenia systemów wewnętrznych z usługami firm trzecich w celu wymiany danych pomiędzy aplikacjami.

Technicznie rzecz biorąc, API to kod, który zarządza punktami dostępowymi aplikacji lub serwera.

API - Application Programming Interface

Jak działa API — Rodzaje Interfejsów Programowania Aplikacji

Wszystkie API wykonują te same czynności, jednak nieco różnią się od siebie:

  • REST API — to inaczej Representational State Transfer API. Przeznaczone są do wykonywania zapytań oraz otrzymywania odpowiedzi za pomocą funkcji HTTP. REST opiera się na czterech różnych poleceniach HTTP. Są to: GET, PUT, POST i DELETE. Z REST API korzysta np. Facebook.
  • SOAP API — (ang. Simple Object Access Protocol) SOAP API w odróżnieniu od REST nie narzuca architektury, a trzyma się określonych standardów. Jest zależny także od systemów programowania opartych na XML.
  • RPC API — (ang. Remote Procedure Call), czyli zdalne wywołanie procedury. RPC powstało najwcześniej. Zostało zaprojektowane w taki sposób, aby móc wykonywać kod na innym serwerze. Jeśli użyjemy RPC API za pośrednictwem HTTP, wtedy może być Web API.

Ostatnia modyfikacja: 2023-06-19 11:46:46

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.5/5), głosów: 17
Ocena strony:
Senior Google Business Profile Specialist
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top