Czym jest Google Maps API? - Definicja

Google Maps API (ang. Application Programming Interface) - to klucz interfejsu programistycznego aplikacji. Kod ten jest wygenerowanym, unikatowym fragmentem kodu oprogramowania, który ma ciąg znaków. Dzięki wykorzystaniu API, możliwa jest identyfikacja użytkownika, który wykorzystuje dane usługi.

Co to jest Google Maps API?

Klucz API - Google Maps

Aby na stronie internetowej była możliwość umieszczenia interaktywnej Mapy Google, od 2016 roku należy utworzyć klucz API.

Aby utworzyć klucz API, należy przejść do strony: https://console.cloud.google.com/projectselector2/google/maps-apis/credentials

Google daje kredyt 200$ miesięcznie na wyświetlenie mapy. Wystarcza to na ok. 28 000 wyświetleń. Jednak przed utworzeniem klucza, należy podać dane rozliczeniowe, bez tego, nie ma możliwości uzyskania API.

Wskazówka:

Aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyświetlaniem mapy na stronie, możemy ustawić ograniczenie do 200$. Po przekroczeniu tej kwoty nie będzie naliczana opłata, ale w zamian za to, mapa nie będzie wyświetlać się poprawnie.

Google Maps API - a zwykła mapka iframe

Różnice między zwykłą mapą a mapą z API

Google oferuje nam możliwość dodania zwykłej mapki. Wystarczy, że skopiujemy kod iframe i wkleimy go do naszego kodu źródłowego strony. Jednak wykorzystując taką mapkę, nie mamy możliwości ingerowania w nią. Dodatkowo taka mapka negatywnie wpływa na prędkość strony.

Dodając mapę z wykorzystaniem API Google, mamy możliwość jej modyfikacji. Możemy spersonalizować mapę w sposób, jaki nam odpowiada. Co możemy edytować na mapie osadzonej poprzez Google Map API:

  • kolory mapy,
  • znacznik,
  • dodać “dymek” do pineski,
  • jakie informacje będą wyświetlane na mapie (np. nazwy ulic)

Aby ułatwić edycję mapy, Google udostępnia nam aplikacje do samodzielnej edycji: https://mapstyle.withgoogle.com/

Zalety wykorzystania Google Maps API

Główną i jedną z najważniejszych zalet wykorzystania Mapy Google API na stronie www jest jej prędkość i zgodność z aktualnymi standardami. Tak jak iframe jest znacznie łatwiejsze do wdrożenia na stronę, to jego zastosowanie znacznie ją spowalnia, oraz nie daje żadnej możliwości jej edycji poza rozmiarem.

Google Maps API to profesjonalna, wolna od wad, jakie posiada iframe możliwość implementacji mapy na stronie WWW. Dodatkowo jest to metoda zgodna z nowoczesnymi standardami tworzenia stron WWW.

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:40:34

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(5/5), głosów: 9
Ocena strony:
Senior Google Business Profile Specialist
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top