Co to jest Błąd 404 - Definicja

Błąd 404 - (error 404) to kod błędu odpowiedzi HTTP, który informuje, że podstrona lub plik nie istnieją pod wskazanym adresem URL na danym serwerze.

Co to jest (Błąd 404 - Error 404)?

Strona nieznaleziona

Z pewnością już nie raz napotkałeś stronę, na której mogłeś przeczytać komunikat Błąd 404, Error 404, Strona nieznaleziona lub o innej podobnej treści. Jest to specjalnie przygotowana strona serwisu WWW zwracająca użytkownikowi informację, że podstrona czy też plik znajdujący się pod aktualnym adresem URL nie istnieje na tym serwerze.

Komunikat o tym, że strona nie została znaleziona może pojawić się gdy dany zasób zmienił nazwę (adres URL) lub został usunięty.

Wygląd strony błędu 404 na ks.pl
Przykład strony błędu

Przykład, kiedy może taka sytuacja wystąpić:

Administrator strony dodał artykuł na blog, który znajduje się pod adresem:

https://ks.pl/nazwa-artykulu

Jednakże, z jakiegoś powodu po 3 miesiącach zmienił nazwę artykułu na nową, co spowodowało, że adres URL także się zmienił i wygląda następująco.

https://ks.pl/nazwa-artykulu-blogowego

Niestety administrator ten zapomniał zmienić link do artykułu w menu i w innych miejscach na stronie co spowodowało, że wszyscy trafiali na stary niedziałający link, otrzymując komunikat, że strona pod wskazanym adresem URL nie istnieje.

Problem ten wystąpi także, gdy Google zindeksuje naszą stronę i przechodzimy z wyników wyszukiwania na stary niepoprawny link.

Jak naprawić błąd 404

Rozwiązaniem tego problemu jest poprawa wszystkich linków na stronie oraz wykonanie odpowiedniego przekierowania ze starego na nowy adres URL. O takich przekierowaniach możesz przeczytać tutaj: Przekierowanie 301. Dodatkowo warto na takiej stronie 404 zamieścić kilka najważniejszych linków np. do strony głównej, strony kontaktowej oraz najważniejszych ofert lub świadczonych usług.

Więcej informacji na temat błędu 404 znajdziesz na naszym blogu: Error 404: file not found – Co To Jest i Jak Naprawić Błąd 404

Ostatnia modyfikacja: 2023-05-19 13:09:59

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?

(4.8/5), głosów: 53
Ocena strony:
Head of Web Development
LinkedIn

Chcesz zarabiać więcej pozyskując klientów z Internetu? Skontaktuj się z nami!

Zamów bezpłatną ofertę

Zamów bezpłatną wycenę!

(czytaj więcej) Na podstawie tej zgody będziemy mogli skontaktować się z Tobą za pośrednictwem np. telefonu czy poczty elektronicznej w celu obsługi przez nas twojego zapytania. Administratorem Twoich danych osobowych jest KS Sp. z o.o. Gorzyce 141, 38-230 Nowy Żmigród, NIP: 6852338589. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityka Prywatności). (zwiń)
Go Top