W tym artykule znajdziesz:

Prowadzisz firmę i chcesz zaistnieć w Internecie? Zamierzasz pisać bloga? A może masz inny pomysł jak wykorzystać potencjał drzemiący w sieci... Być może Twoja obecna strona przestała być funkcjonalna, jest przestarzała i nie nadąża za aktualnymi wymaganiami? W każdym przypadku niezbędne będzie zainwestowanie w nową stronę www. Uzyskanie jednoznacznej informacji na temat tego ile kosztuje strona internetowa może okazać się trudne, jeśli nie niemożliwe. Trzeba wiedzieć, że strona stronie nie jest równa i w związku z tym ceny za witrynę mogą być bardzo zróżnicowane. Jak bardzo? Różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a na ostateczne koszty wpływ ma bardzo wiele czynników. W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze elementy, od których zależy cena strony internetowej.

Dobry plan

Wyobraź sobie, że masz zamiar kupić telewizor. Musisz wybrać swój model spośród kilku tysięcy propozycji, które różni m.in. wymiar ekranu, technologia jakości obrazu, możliwość obsługi Internetu i wiele innych dodatkowych funkcji, które są bardziej lub mniej przydatne. Oczywiście, im więcej bajerów wybierzesz, tym więcej za swój telewizor zapłacisz... Teraz przenieśmy sytuację do sieci, a ściślej do wyboru strony internetowej. Jest dokładnie tak samo, jak w powyższym przykładzie! Im więcej Twoja strona będzie oferowała, tym głębiej będziesz musiał sięgnąć do kieszeni.

Aby nie narażać się na zbyt wysokie koszty, trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Niezbędne w tym miejscu będzie określenie planu, który wykaże, do czego będzie służyła strona i jakie ma dawać możliwości użytkownikom. Każdy dodatkowy element, który w przyszłości może okazać się niepotrzebny, będzie na etapie tworzenia generował koszty, więc jeśli Twój budżet jest ograniczony, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Zapewne codziennie odwiedzasz co najmniej kilka stron internetowych. Intuicyjnie przeklikujesz kategorie w sklepach internetowych, sprawdzasz prognozę pogody, czytasz interesujące wpisy blogowe, czy wyszukujesz różnych informacji. Nie zagłębiasz się przy tym w funkcjonalności, jakie daje Ci przeglądana strona. Zaspokajasz swoje internetowe potrzeby, po czym opuszczasz witrynę.

Planując swoją stronę internetową musisz się na chwilę zatrzymać. Na początku określ jakiego rodzaju ma ona być. Oto najpopularniejsze typy stron dostępnych w Internecie:

rodzaje stron internetowych
rodzaje stron internetowych

Określiłeś już rodzaj swojej strony? Czas na wybór funkcjonalności, jakie będzie ona oferować użytkownikom, ale także Tobie jako administratorowi. Najprościej przeprowadzić research potencjalnej konkurencji i przeanalizować zawartość jej stron www. Oczywiście, nie musisz kopiować wszystkiego, co się na nich znajduje, ale jeśli z jakiegoś powodu są one popularne, to najwyraźniej "coś" ma na to wpływ. Dostępne kategorie, moduły, wyszukiwarki i inne elementy składowe strony to ważne rzeczy, które mogą przyczynić się do Twojego sukcesu. Każde kolejne rozwiązanie to oczywiście dodatkowy koszt. Ale są jeszcze inne aspekty, których nie widać, a które mają duży wpływ na ostateczną cenę strony. Mowa w tym miejscu o kodzie strony, hostingu, domenie czy systemie zarządzania treścią - CMS, dzięki któremu będziesz mógł samodzielnie decydować o tym, co na witrynie się znajduje, nawet bez znajomości kodowania.

Jak widzisz, bez dobrego określenia potrzeb, nie jest możliwe nawet ogólne oszacowanie kosztów wykonania strony internetowej, dlatego warto przyłożyć się do tego elementu, aby przynajmniej w małym stopniu poznać przybliżone kwoty, jakie będziesz musiał ponieść.

E-book

Twórz blogposty, które pokocha Google

Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje artykuły nie cieszą się względami algorytmów? Pobierz darmowy e-book i sprawdź, jak oczarować Google Twoimi tekstami.

Pobierz e-booka

Koszt strony internetowej w zależności od wykonawcy

Zastanawiasz się ile kosztuje strona internetowa. Szukając na ten temat informacji, spotykasz ogromne rozbieżności w cenach. Wiesz już, że koszt strony internetowej opiera się głównie na jej zawartości oraz elementach zewnętrznych, niezbędnych do jej prawidłowego działania. Przejdźmy zatem do samego procesu tworzenia strony.

Od ofert odnoszących się do budowy stron internetowych może się zakręcić w głowie... Większość pochodzi z dwóch źródeł: agencji oraz freelancerów. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej usługi zależy od Ciebie.

strona internetowa na ekranie komputera i tabletu
strona internetowa na ekranie komputera i tabletu

Agencja

To zdecydowanie droższe rozwiązanie. Usługa wykonania strony w sprawdzonej agencji pochłonie spore środki. Renomowane firmy posiadają w ofercie usługi tworzenia stron WWW, zaczynające się od kilku tysięcy złotych, a ich górna granica może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy w zależności od typu witryny. Skąd tak wysokie koszty? Przede wszystkim wynikają one z kompleksowości usługi. Decydując się na stronę internetową w agencji, możesz być pewien, że nad projektem będzie pracował sztab doświadczonych i kompetentnych specjalistów (programistów, grafików, copywriterów, seowców). Taki zespół daje gwarancję, że Twoja nowa strona internetowa będzie dopracowana w każdym calu. W tym wypadku zapłacisz za pracę osób, które przyczynią się do stworzenia gotowego, przystosowanego do wymagań zarówno technicznych, jak i użytkowych produktu. Cały proces tworzenia stron internetowych w agencji będzie konsultowany z Tobą, a firma zapewni fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie prac. Na pewno otrzymasz również gwarancję, która pozwoli Ci na darmową pomoc w razie problemów ze stroną.

Freelancer

Na rynku działa wielu freelancerów, oferujących tworzenie stron www. Najczęściej ich oferty można znaleźć w różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Kuszą one przede wszystkim bardzo atrakcyjną ceną. To właśnie przez wzgląd na obniżone koszty wiele osób decyduje się powierzyć stworzenie strony internetowej freelancerowi. Jeśli więc masz ograniczony budżet lub po prostu chcesz zaoszczędzić, możesz zdecydować się właśnie na tego typu usługę.

W tym miejscu nasuwa się pytanie: skoro dużo taniej jest skorzystać z pomocy "wolnego strzelca", to po co przepłacać w agencji? Wybierając freelancera, nie masz możliwości zweryfikowania, kim tak naprawdę on jest i jakimi umiejętnościami dysponuje. Oczywistym jest, że taka działalność jest sposobem na zarabianie dla dobrych specjalistów, ale zdarza się, że za wykonywaniem stron internetowych stoją przypadkowe osoby, które znają temat jedynie powierzchownie, a tani "twór" który jest efektem ich pracy, okazuje się ostatecznie totalną katastrofą. Absolutnie nie wrzucam w tym miejscu wszystkich freelancerów do jednego worka, ale jeśli ktoś oferuje kompleksowe wykonanie strony www w cenie kilkuset złotych, to powinna włączyć Ci się przysłowiowa lampka ostrzegawcza.

Kolejnym argumentem przemawiającym za usługami agencji jest odpowiedzialność za swoją pracę. Tak jak wspominałem wyżej, jeśli Twoją stroną zajmie się agencja, zapewne otrzymasz pełne wsparcie techniczne, fachowe doradztwo i gwarancję. W przypadku freelancera, kontakt może urwać się po wykonaniu przelewu, a w razie problemów ze stroną, nie będziesz w stanie wyegzekwować praktycznie niczego.

Jeśli już trafisz na osobę uczciwą i profesjonalną, która może pochwalić się bogatym portfolio, a opinie o niej są pozytywne, wówczas może okazać się, że strona internetowa tworzona przez nią, będzie Cię kosztować niewiele mniej, niż ta z agencji...

Wykonanie samodzielne

Szukasz informacji o tym ile kosztuje strona internetowa i przerażają Cię ceny rynkowe? Zawsze możesz podjąć próbę stworzenia jej samodzielnie! Tak naprawdę, nawet laik jest w stanie stworzyć prostą stronę. Mowa w tym miejscu o blogu lub wizytówce opartej o gotowy szablon, który wymaga jedynie wprowadzenia treści. Bardziej skomplikowane projekty wymagać będą przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu programowania czy SEO. Takie strony zazwyczaj możesz założyć bezpłatnie, ale musisz się liczyć ze sporymi ograniczeniami, jak np. brak możliwości używania indywidualnej domeny czy brak możliwości modyfikacji szablonu. Jeśli myślisz o profesjonalnej stronie internetowej, koszty związane z jej ulepszeniem i utrzymaniem Cię nie ominą, nawet jeśli będziesz w stanie wykonać ją we własnym zakresie.

Strona internetowa Twojego autorstwa może być funkcjonalna, a zarazem użyteczna, musisz jednak mocno zaangażować się w pogłębianie i zdobywanie fachowej wiedzy. Bez tego ciężko będzie o stworzenie satysfakcjonującej Ciebie i użytkowników, a także przyjaznej dla Google witryny.

kod strony www
kod strony www

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej - przykłady

Praktycznie niemożliwe jest jednoznaczne określenie kosztów utworzenia strony internetowej. Usługodawcy wprawdzie udostępniają cenniki, jednak po pierwsze, zawsze kwoty podane są w widełkach "od - do", po drugie - zastrzegają sobie zmianę cen w zależności od zakresu prac i oczekiwań klientów.

Analizując aktualne oferty, pokuszę się o przedstawienie przybliżonych kosztów, jakie pochłonie utworzenie strony www według jej rodzaju.

UWAGA Podane ceny są orientacyjne i nie należy traktować ich jako wytycznych podczas poszukiwania wykonawcy strony internetowej!

Wizytówka

Wizytówka to prosta strona www (zazwyczaj firmowa) licząca maksymalnie kilka podstron, informujących o rodzaju działalności i świadczonych usługach. W zależności od preferencji może zawierać także bloga. Koszt wizytówki waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

One Page

Ten rodzaj strony nie zawiera podstron. Wszelkie informacje zawarte są na jednej stronie. One Pages stosowane są do prezentacji firmy, danego produktu, czy też wydarzenia. Taka strona kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Landing Page

Strony typu Landing Page stosuje się do promocji lub bezpośredniej sprzedaży produktu lub usługi. Decydując się na ten typ strony, musisz liczyć się z kosztami rzędu od 500 zł, nawet do 2-3 tysięcy złotych.

Strona Firmowa

Strony internetowe przeznaczone dla firm są bardziej rozbudowane od dotychczas wymienionych. To najpopularniejszy rodzaj stron www. Składają się z wielu zakładek, rozwiązań wspierających pozycjonowanie, użytecznych modułów i innych elementów. Za tak rozbudowaną witrynę zapłacisz od 2-3 do nawet 5-6 tysięcy złotych.

Sklep internetowy

Sklep to wyjątkowy rodzaj strony internetowej, przeznaczony do sprzedaży najczęściej produktów, rzadziej usług. Sklepy internetowe mają wiele elementów wspólnych: drzewo kategorii, koszyk, moduły płatności. Mogą zawierać również niestandardowe elementy, mające na celu zachęcenie użytkownika do zakupu. Najprostszy sklep możesz mieć już za około 2 tys. zł, jednak aby był on w pełni funkcjonalny i bezpieczny, musisz dołożyć jeszcze kilka tysięcy PLN. Warto dodać, iż ekskluzywne strony sprzedażowe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Blog

Blogerzy zazwyczaj korzystają z darmowych platform, jednak aby być w pełni niezależnym i móc dostosować blog do swoich wymagań, często (zwłaszcza ci bardziej zaawansowani) decydują się na stworzenie bloga od podstaw. Najprostszy blog w oparciu o CMS WordPress to wydatek kilkuset złotych. Natomiast górne kwoty za stworzenie bloga sięgają kilku tysięcy złotych.

Powyższe ceny odnoszą się jedynie do stworzenia strony internetowej. Do kosztów, jakie poniesiesz, musisz doliczyć hosting, zakup domeny, usługi SEO, różnego rodzaju abonamentowe lub jednorazowo płatne dodatki itp. Dopiero dodając do siebie wszystkie te elementy, będziesz mógł określić przybliżony koszt Twojej strony internetowej.

E-book

Twórz blogposty, które pokocha Google

Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje artykuły nie cieszą się względami algorytmów? Pobierz darmowy e-book i sprawdź, jak oczarować Google Twoimi tekstami.

Pobierz e-booka

Podsumowanie

Dokładne określenie ile kosztuje strona internetowa jest praktycznie niemożliwe. Poszczególnych składowych, które dają ostateczną kwotę jest tak wiele, że dopiero po ukończeniu prac można wystawić faktyczny rachunek. Można jednak pokusić się o oszacowanie kosztów, jakie pochłonie strona internetowa i tym samym uniknąć przykrej niespodzianki przy ostatecznym rozliczeniu. Najważniejsze to właściwie określić, jaki rodzaj strony www tak naprawdę będzie odpowiedni i co powinna ona zawierać. Dalsze etapy zależą już tylko od zasobności Twojego portfela i wizji co do wyglądu samej witryny. Powodzenia!